Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Είναι όντως λίγο χαζό που δεν έχει προβλεφθεί κάτι για κουφώματα σε όχι κ τόσο καλή κατάσταση.

 

Κ κάτι ακόμα. Σε θέρμανση από λεβητάκι φυσ. αερίου στο δίκτυο διανομής τι θερμοκρασία μέσου έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ψύχεται διαμέρισμα με απλό κλιματιστικό (αερόψυκτη αντλία θερμότητας) ως βοηθητικές μονάδες βάζουμε κάτι κ αν ναι τι;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο avatar!

 

@γ.ταφ

Για τις τοπικές αντλίες θερμότητας θεωρήται πως δεν δεν υπάρχουν βοηθητικές μονάδες, οπότε ισχύς μηδέν (0). Κι αυτό ισχύει τόσο για κατοικίες όσο και για τριτογενή τομέα.

 

4-0 Viva España!!!

 

Το άνοιγμα που υπάρχει σε αρκετές (παλιές κυρίως) κατοικίες στην κουζίνα για ανεμιστήρα εξαερισμού, το θεωρούμε σαν θυρίδα αερισμού ή όχι;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 απορίες

 

1. Έχω μπροστά μου την μελέτη θερμομόνωσης ενός κτιρίου άνω των 20 ετών.

Για τα παράθυρα με διπλό τζάμι διακένου 4~5cm είχε πάρει Κ=2.20Kcal/m2hC .

Το πρώτο πράγμα που έκανα είναι η μετατροπή των μονάδων σε Kw/m2hK πολλαπλασιάζοντας με 1.163.

 

Μετά τον πολλαπλασιασμό το U (Κ) των παραθύρων μου βγαίνει 2.56.

 

Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση; Παίρνετε το U της μελέτης ή άλλη τιμή από τις ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ;

Επειδή είναι κατάστημα με όλη την πρόσοψη υαλοπίνακα, με U=2.56 βγαίνει άνετα Β επειδή το κτίριο αναφοράς έχει U=3 στα ανοίγματα, αλλά μου φαίνεται παράλογο κτίριο 22 ετών να είναι Β.

 

2. Το κατάστημα δεν έχει καλοριφέρ αλλά μόνο κλιματιστικό. ΄Στο λογισμικό για την επιθεώρηση θεωρείτε πως δεν έχει εγκατάσταση θέρμανσης και θερμαίνεται όπως το κτίριο αναφοράς ή περιλαμβάνετε το κλιματιστικό στην θέρμανση;

Link to comment
Share on other sites

1. Το U των κουφωμάτων δεν το "παίρνουμε" από την μελέτη, πάντα το υπολογίζουμε....

2. Το κλιματιστικό συμμετέχει στην θέρμανση και στην ψύξη στο ποσοστό που του αναλογεί ανάλογα με τα BTU που έχει.... Το υπόλοιπο μέχρι το 100% το συμπληρώνουμε με το ΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

@γ.ταφ

Για τις τοπικές αντλίες θερμότητας θεωρήται πως δεν δεν υπάρχουν βοηθητικές μονάδες, οπότε ισχύς μηδέν (0). Κι αυτό ισχύει τόσο για κατοικίες όσο και για τριτογενή τομέα.

 

Panos-vicious συμφωνώ μ' αυτό που λες. Στην περίπτωση που έχουμε τεχνολογία inverter στην τοπική αντλία θερμότητας τι παίζει με βοηθητικά συστήματα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.