Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

@Inzaghi, αδειο διαμερισμα (που θα ενοικιαστει) ηταν, αναθεμα κι αν ξερω... και που να βρω εγω U απο πανελ, κατι κοντρα πλακε θαλασσης και τι σκ@τ@ εχει βαλει ο μπαρμπας εκει... εγω σκεφτηκα να το παρω απλο τοιχο (το κομματι τις ποδιας) και να το κανω λιγο "γαργαρα"

@hkamp, σε τι αναφερεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

Το U/2 δε μπορεις να το χρησιμοποιησεις απο τη στιγμη που ο ΜΘΧ ειναι του διαμερισματος σου και οχι κοινοχρηστος.

Οπως και να χει, ειναι εντος του 10% του ογκου του διαμερισματος σου οποτε μπορεις και να το θεωρησεις ολο σα ΘΧ αλλα θα υποβιβασει ενεργειακα το διαμερισμα γιατι θα εχεις πολλες απωλειες.

Η παραδοχη του τοιχου μεχρι το παραθυρο δε μου αρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Oύτε και μενα με ενθουσιαζει, αλλα δε μπορω να ξερω ουτε καν τι υλικο ειναι, να σκεφτεις οτι ο ιδιοκτητης μου λεγε να το παραλειψω εντελως (αλλα ειναι φατσα καρτα και στη προσοψη του κτιριου, ουτε φωτογραφια χωρις αυτο δε μπορω να δειξω).

Απο κει και περα ομως, που μπορω να βρω στοιχεια εγω για τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν εκει ? Ή μηπως η ΤΟΤΕΕ εχει οδηγια για τετοιου ειδους υλικα ? Δηλαδη και τα κουφωματα που ειναι απο σιδερο (σιγα μην ειναι ολα αλουμινενια σε κτιρια 50 χρονων), πως τα αντιμετωπιζεις ?

Oσο για τον υποβιβασμο, τι να λεμε, μιλαμε για εργατικη κατοικια επι χουντας, που ειναι απο τις 3 πλευρες στον αερα, με ΜΘΧ δαπεδα και οροφες (αφου δεν υπαρχει κεντρικη θερμανση), οτι κι αν του κανεις 10 Η θα βγει...

Ρε τι τραβαμε...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

Λέει η ΤΟΤΕΕ1 ότι όταν τμήμα κτιρίου εφάπτεται με μθχ (π.χ. κλιμακοστάσιο) .....

Οχι όταν τμήμα κτιρίου εφάπτεται με κοινόχρηστο χώρο.

 

Το ίδιο κάνεις αν έχεις από κάτω π.χ. υπόγεια αποθήκη, υπερυψωμένο δάπεδο κλπ. που δεν είναι κοινόχρηστοι χώροι.

Βέβαια ξέρω ότι δεν ορίστηκε η απλοποίηση για τέτοιες περιπτώσεις. Αλλά κανένας δε θα σου πει ότι δεν εφάρμοσες την ΤΟΤΕΕ.

 

Το 10% του όγκου δεν έχει σχέση με την συγκεκριμένη περίπτωση. Και δεν είναι χώρος εντός του διαμερίσματος για να τον εντάξεις στη ζώνη. Αν θέλεις βέβαια μπορείς να το κάνεις αλλά μπρορείς και να μη το κάνεις.

Από την άλλη δε βλέπω κανά ιδιαίτερο ζόρι στην περιγραφή του. Κουφώματα μεταλλικά χωρίς θερμοδιακοπή με μονό τζάμι είναι κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνούσα με τον Inzaghi γενικά εδώ, στο ότι ο χώρος ανήκει στην θερμική ζώνη, αφου χρησιμοποιείται σαν χώρος κυρίας χρήσης από το σπίτι.

Γενικά τίθεται ένα ερώτημα αν κατά την διάρκεια της ημέρας κρατούν την μπαλκονόπορτα κλειστή (που το διαχωρίζει από το διαμέρισμα) ή όχι

 

hkamp αν η πόρτα είναι πάντα ανοικτή τότε είναι μέρος του διαμερίσματος και μπορείς να το εντάξεις στην ζώνη με έλεγχο του 10%.

Αν όχι (και αν δεν έχουν κάνει τακτοποίηση (και δεδομένα ότι πρόκειται μια κατασκευής που απομακρύνεται - και όχι κάποιας μόνιμης (π.χ. με τουβλα) - που να τον αναγκάσεις να το τακτοποίησει), τότε

όπως πολύ σωστά γράφεις θα μπορούσαμε να το θεωρήσουμε Μ.Θ.Χ. με U/2

 

Βέβαια αν έχει γίνει τακτοποίηση του τμήματος Η.Χ. που έχει αλλάξει χρήση, όπως φαίνεται στην φωτογραφία, θα το θεωρούσα συνολικά μια Θ.Ζ.

(ώστε τα τετραγωνικά του ΠΕΑ να συμφωνούν με του σπιτιού + την τακτοποίηση)

 

Πιστεύω ότι έχετε και οι δύο δίκιο πάντως, είναι θέμα του AristidisZ και της χρήσης που κάνουν.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μην έχουν πόρτα εκεί που ήταν η κανονική πόρτα. Και βέβαια αν δεν υπάρχει μπαίνει υποχρεωτικά στη ζώνη.

 

Ομως δεν μπορείς να διαχωρίζεις τους μθχ και τη ζώνη από τη συνήθεια των χρηστών να κρατούν ανοικτή μια πόρτα ή όχι. Αν υπάρχει πόρτα τότε θεωρείται διαχωριστική επιφάνεια.

 

Το 10% δεν αφορά αυτή την περίπτωση. Αφορά χώρους που από την λειτουργία τους θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν σαν διαφορετική ζώνη από αυτήν της κύριας χρήσης. Αν π.χ. είχες ένα εστιατόριο σε ένα κτήριο γραφείων, εντός του κτιρίου και για την εξυπηρέτηση των εργαζόμενων, τότε κοιτάς το 10%. Αν είναι μικρότερο, δεν ορίζεις διαφορετική ζώνη.

 

Οσον αφορά την τακτοποίηση, δε χρειάζεται να τον αναγκάσεις να την κάνει. Και σίγουρα δε σε ενδιαφέρει αν ταιριάζουν τα τμ τα νόμιμα με αυτά που μετράς.

 

Ο χώρος δε φαίνεται να είναι λειτουργικά εξαρτώμενος με το υπόλοιπο σπίτι. Κάτι σαν αποθήκη φαίνεται να έκανε για να βάζει την παπουτσοθήκη του, τις πατάτες του και ότι άλλο.

Σε αντίθετη περίπτωση, σίγουρα εντάσσεται υποχρεωτικά στη ζώνη.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που ο λέβητας δεν έχει καθόλου στοιχεία πάνω του, πως υπολογίζετε τις θερμίδες του;

 

Έχω σκεφτεί να τις υπολογίσω με βάση την παροχή του καυστήρα (παροχή επί θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου θέρμανσης, ~10.200Kcal/kgr) αλλά δεν μου φαίνεται τόσο σωστός τρόπος. Το εύρος από την ελάχιστη μέχρι την μέγιστη παροχή του καυστήρα είναι εύρος δεκάδων χιλιάδων θερμίδων σε θερμική απόδοση. Για παράδειγμα ένας καυστήρας με εύρος 5.5Kgr/h ~ 20Kgr/h αντιστοιχεί σε 56.100Kcal/h ~ 204.000Kcal/h.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Όντως απλοποιείται αρκετά το θέμα αν το θεωρήσω ΜΘΧ εκτός ζώνης (σε αυτή την περίπτωση, χρειάζεται να το περιγράψω ? έχω την αίσθηση πως οχι, πλεον προκειται για απλή τοιχοποιεία προς ΜΘΧ - εκεί μπλέχτηκα με το U/2, δε μπορώ απλά να ορίσω ένα κομμάτι του τοίχου σαν τοίχο προς ΜΘΧ και να το αφήσω έτσι ?)

Το σπίτι είχε ανοιγόμενα κουφώματα, στη θέση του συγκεκριμένου έχει τοποθετηθεί ένα συρόμενο (ΟΧΙ ΧΩΝΕΥΤΟ), το οποίο όπως προείπα δε μπορώ να ξέρω αν μένει ανοιχτό ή κλειστό, καθόσον το σπίτι ήταν άδειο όταν πήγα. Επίσης ξαναλέω ότι το σπίτι δεν έχει θέρμανση, άρα μιλάμε απλά αν εντάσσεται στην ζώνη (και άρα και στο κέλυφος).

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που ο λέβητας δεν έχει καθόλου στοιχεία πάνω του, πως υπολογίζετε τις θερμίδες του;

 

Έχω σκεφτεί να τις υπολογίσω με βάση την παροχή του καυστήρα (παροχή επί θερμογόνο δύναμη του πετρελαίου θέρμανσης, ~10.200Kcal/kgr) αλλά δεν μου φαίνεται τόσο σωστός τρόπος. Το εύρος από την ελάχιστη μέχρι την μέγιστη παροχή του καυστήρα είναι εύρος δεκάδων χιλιάδων θερμίδων σε θερμική απόδοση. Για παράδειγμα ένας καυστήρας με εύρος 5.5Kgr/h ~ 20Kgr/h αντιστοιχεί σε 56.100Kcal/h ~ 204.000Kcal/h.

 

Η ανάλυση καυσαερίου σου δίνει την απάντηση στο ερωτημά σου!!! Αυτό λέει και η ΤΟΤΕΕ 1 υποχρεωτική η καυσανάλυση και έχεις απάντηση και στις θερμίδες του λέβητά σου και στον βαθμό απόδοσης!

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την τακτοποίηση, δε χρειάζεται να τον αναγκάσεις να την κάνει. Και σίγουρα δε σε ενδιαφέρει αν ταιριάζουν τα τμ τα νόμιμα με αυτά που μετράς.

 

Προσωπικά με ενδιαφέρουν αρκετά, γιατι δεν λειτουργούμε μόνο με την ιδιότητα του ενεργειακού επιθεωρητή αλλά και με την ιδιότητα του τεχνικού συμβούλου.

Αν εκδώσουμε εμείς ενα ΠΕΑ με βάση την Θερμαινόμενη ΕΠιφάνεια που καταγράφουμε (όπως μας έχουν πει και ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε) και η εφορία διαπιστώσει απόκλιση της επιφανείας από την δηλωθείσα στο όνομα του ιδιοκτήτη, δεν πρόκειται να δεχτει ένα μισθωτήριο επι παραδείγματι.

Σημασία έχει πρώτιστα για εμας να εκδίδουμε το ΠΕΑ ορθά και μετά να συμβουλεύσουμε τον πελάτη αν διαπιστώσουμε την ύπαρξη μιας αυθαίρετης κατασκευής ή κάποια άλλη απόκλιση για τα απαιτούμενα στάδια που πρέπει να ακολουθήσει.

 

Κατά την άποψή μου, επειδή παλιά άλλα τετραγωνικά δήλωναν στην Εφορία, αλλα στο ΤΑΠ, άλλα στην ΔΕΗ και άλλα φαίνονται στην άδεια ή στην σύσταση, καλό είναι οποιοσδήποτε έχει τέτοιο πρόβλημα να το επιλύει και άμεσα, γιατι χρόνο με τον χρόνο θα γίνεται όλο και πιο δύσκολη οποιαδήποτε δοσοληψία του με δημόσιες υπηρεσίες.

 

 

Για τον έλεγχο του 10% έχεις απόλυτα δίκιο.

Διαφωνώ στο θέμα της πόρτας.

Προσωπικά αν διεπίστωνα ότι η πόρτα είναι συνέχεια ανοικτή, θα το ενέτασσα όλο στην θερμική ζώνη.

Αν όχι, τότε θα τον θεωρούσα Μ.Θ.Χ.

Στον τοίχο U/2 M.Θ.Χ. περασμένο στις αδιαφανείς επιφάνειες σε επαφή με εξωτερικό άερα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.