Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ναι, στην πρώτη περίπτωση απλά αναγκάστηκε ο τυπολάτρης και καρμίρης πελάτης να το καταπιεί με πολύ ιδρώτα γκρίνια και μιζέρια.

Στην περίπτωσή μου όμως ο πελάτης δεν έχει πρόβλημα, απλά δε συμφωνεί το μισθωτήριο με το ΠΕΑ, κολλάει δηλαδή στη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάση αυτό που λες nik κ ίσως έχεις δίκιο. Γι' αυτό και γω το θέτω ως ερώτηση, γιατί έχω ακούσει κ τις 2 απόψεις και δεν είμαι σίγουρος. Ένας μηχανολόγος, πχ. σε σεμινάριο που παρακολούθησα, έλεγε ότι η ισχύς πάει ατόφια στο δίκτυο διανομής.

Link to comment
Share on other sites

γ.ταφ, ότι και από τα δύο βάλεις το ίδιο είναι για το σύστημα αφού είναι κάτω από 100 kW! Για να είσαι όμως ακριβής στην δουλειά σου, κατά την γνώμη μου θα πρέπει να βάλεις 24kw, αφού αυτό μεταφέρει to δίκτυο, δλδ ότι παράγει ο λέβητας. Στο ταμπελάκι του κατασκευαστή κανονικά στην παραγόμενη ισχύ είναι υπολογισμένος ο συντελεστής απόδοσης. Και επειδή στην περίπτωσή σου δεν παίζει υπερδιαστασιολόγιση του λέβητα, αφού κατά ΤΟΤΕΕ 1 δεν λαμβάνουμε υπερδιαστασιολόγιση στους τοπικούς λέβητες, εγώ θα έβαζα 24 kw.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου όμως ο πελάτης δεν έχει πρόβλημα, απλά δε συμφωνεί το μισθωτήριο με το ΠΕΑ, κολλάει δηλαδή στη διαδικασία.

Για αυτό έκτοτε, φροντίζω στο πεδίο συνολική επιφάνεια να αναγράφω οτι λένε τα συμβόλαια + τυχόν ρυθμίσεις, αλλά στην θερμαινόμενη, ψυχόμενη επιφάνεια τα πραγματικά. Ούτως ή άλλως (τα έχουμε ξαναπεί) αυτά τα 2 έχουν διαφορές που οφείλονται στα πάχη των μεσοτοιχίων, σε χώρους που δεν προσμετρήθηκαν στον ΣΔ κλπ Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Η ονομαστική ισχύς ενός λέβητα είναι η αποδιδόμενη στο δίκτυο. Ο β.α. αφορά τις ισχείς μετά/πριν. Βέβαια όπως λέει και spiliosa είτε 20 KW είτε 99 KW βάλεις, το ίδιο είναι. Αλλά είναι κάτι elementary...

 

Spiliosa πρόσεξε: η υπερδιαστασιολόγηση επηρεάζει τον β.α. όχι την ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

hkamp στην βοήθεια του προγράμματος του ΤΕΕΚΕΝΑΚ για την ισχύ του δικτύου διανομής αναφέρει :

Η συνολική θερμική ισχύς την οποία μεταφέρει το δίκτυο διανομής είναι η εγκατεστημένη θερμική ισχύς της μονάδας παραγωγής επί το συνολικό συντελεστή υπερδιαστασιολόγησης και μόνωσης λέβητα

Οπότε αφού στην περίπτωση του συναδέρφου έχουμε τοπικό λέβητα δεν υπάρχει υπερδιαστασιολόγηση, οπότε βάζουμε την παραγόμενη θερμική ισχύ αυτούσια, αν δεν κάνω λάθος :confused:

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

JimPele

Η περίπτωσή σου θέλει τσαμπουκά στην εφορία: ο υπάλληλος έχει υποχρέωση να καταχωρήσει ΜΟΝΟ τον αριθμό πρωτοκόλλου και αριθμό ασφαλείας. Όχι να κάνει οποιοδήποτε άλλο έλεγχο, διασταύρωση στοιχείων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Sorry, νόμιζα ότι μιλούσαμε για την ισχύ του λέβητα όχι για την ισχύ του δικτύου Pmxng1xng2.

 

Η ηλικία βλέπεις....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση για τα δομικά στοιχεία προς ανοιχτές στοές (με ή χωρίς διαφανείς επιφάνειες στην οροφή ή τους τοίχους);

Ίσως, το χειμώνα ας πούμε, στο χώρο αυτό να έχεις κάπως υψηλότερη θερμοκρασία σε σχέση με το αν ήταν τελείς εκτεθειμένος. Αλλά θα είναι μικρή η διαφορά και επιπλέον σχηματίζονται και ρεύματα αέρα.

Τώρα όσον αφορά τις σκιάσεις, θα μπορούσες να πάρεις μια συνολική σκίαση 0.3, λόγω διάχυτης και ανακλώμενης ακτινοβολίας.

Ναι ακριβώς αυτό εννοούσα panos. Δεν ξέρω αν προκύπτει μικρή διαφορά με μαθηματικά (θα κάνω μια μικρή έρευνα με την πρώτη ευκαιρία), ξέρω πως στη πράξη έχει διαφορά γιατί στο συγκεκριμένο χώρο έχω ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.