Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

@Inzaghi σχετικά με το #1470 ("ξέφυγε" κι αυτό το thread): Μιλάμε πλέον για υπερμπατική τοιχοποιία. Μήπως θα ήταν καλύτερο να την υπολογίσεις με κάποιο τρόπο;

 

@nik σχετικά με την ισχύ του δικτύου διανομής.

Συμφωνώ με τον spiliosa στο #1464 όσον αφορά τους τοπικούς λέβητες. Αν τυχόν αλλάξει η ΤΟΤΕΕ και πει πως και για τους τοπικούς λέβητες, θα χρειάζεται η πραγματική ισχύς και ο πραγματικός βαθμός απόδοσης, τότε το βλέπουμε. Και τότε θα είναι: Pm = Pκαυσίμου * ngm (από το φύλλο ελέγχου) και Pδικτύου = Pm (από φύλλο ελέγχου).

Για τη ώρα όμως, για τους τοπικούς λέβητες (σύμφωνα με την ΤΟΤΕΕ) έχουμε: Pm = Pονομαστική (από τον κατασκευαστή) = [(θερμική ισχύς καυσίμου που καταναλώνει ο καυστήρας) * ngm (από τον κατασκευαστή).

Και Pδικτύου = (Pm = Pονομαστική (από τον κατασκευαστή)).

 

Αλλά και σε κεντρικά συστήματα, όπου εκεί την Pm (πραγματική θερμική ισχύ του λέβητα και όχι ονομαστική) την παίρνουμε από το φύλλο ελέγχου, δεν έχει κανένα νόημα να πολλαπλασιαστεί ξανά η πραγματική θερμική ισχύς Pm με τον βαθμό απόδοσης της μονάδας λέβητα - καυστήρα (ngm). Θα ήταν σαν να είχαμε για την ισχύ δικτύου:

Pδικτύου = Pm * ng1 * ng2 = [(θερμική ισχύς καυσίμου που καταναλώνει ο καυστήρας) * ngm] * ngm * ng1 * ng2 =

= [(θερμική ισχύς καυσίμου που καταναλώνει ο καυστήρας) * ngm2 * ng1 * ng2.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βάλεις καθόλου το θεωρητικό του κτηρίου αναφοράς.

Θα δηλώσεις κανονικά την σόμπα σου με βα 0,5 και καύσιομ βιομάζα

Συνάδελφε tsx ευχαριστώ αλλά δεν υπάρχουν καθόλου πληροφορίες για την ισχύ που έχουν οι δύο σόμπες, οπότε που να εφαρμόσω το 0,5.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως επειδή η μια σόμπα είναι στο μπάνιο (θα αγνοήσω τον εν λόγω χώρο) και από την υπόλοιπη θερμαινόμενη ζώνη θα αφαιρέσω τα 30 τ.μ. όπως ορίζει η οδηγία. Για το υπόλοιπο τμήμα νομίζω πως πρέπει να θεωρήσω λέβητα του Κ.Α., αυτό που δεν γνωρίζω είναι πως θα το μεταφέρω στο λογισμικό; Θα υπολογίσω απώλειες για 110 (που είναι το κτίριο) - 30 τ.μ. και με αυτή την ισχύει θα εφαρμόσω τα γνωστά του θεωρητικού λέβητα;

Link to comment
Share on other sites

βρήκα σε ένα διαμέρισμα μία σόμπα (δεν έχει άλλο μέσο θέρμανσης) kersky 19

 

σαν αυτή περίπου

 

http://rhodes.olx.gr/kresky-17-iid-95792229

 

ξέρει κανείς πόσες θερμίδες είναι αυτό το πράγμα;

Link to comment
Share on other sites

@ Ιnzaghi εγώ ποτέ δεν χρησιμοποιώ την τιμή 3.85. Είτε τοιχοποιία από πέτρα είτε από τούβλο, με το χέρι και με ΤΟΤΕΕ2. Τώρα για το ποιο λ να πάρεις, παίρνω μία μέση τιμή π.χ. μέσος ασβεστόλιθος. Αν θυμάμαι καλά το λ της τοιχοποίας βγαίνει λίγο κάτω από 2. Για τούβλο ακόμα καλύτερα. Νομίζω είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

ΒΓΗΚΕ Η νεα εκδοση του buildingcert,παραμενει η συνθηκη οτι δεν απαιτουνται εγγραφα για πριν το 1983,δεν το γραφει καπου αλλα μπαινοντας σε νεα επιθεωρηση αυτο καταλαβα....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μετά του '83, εκεί που συμπλήρωνες μόνο αριθμό αδείας, πολ.γραφείο και έτος, έχουν προστεθεί "προσθήκη εγγράφου νομιμοποίησης Η/Χ" και " τακτοποίησης βάση Ν.4014"...

Στο δεύτερο έχει να βάλεις Α/Α έργου...Δηλαδή επικοινωνείς με τον μηχανικό που το ανέλαβε? Αν δεν είναι ο ίδιος εν.επιθεωρητής και πάει "πακετάκι"...

 

Τι μας βάζουν και κάνουμε....δεν κοιτάζουν τα χάλια τους που 2 χρόνια δεν μπορόυν να καταλήξουν στους μόνιμους, τα εφέ τους έλειπαν....Χαρτούρα ολέ!!!

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ενεργειακός επιθεωρητής αλλά μου ζήτησαν κάτοψη για να εκδοθεί ΠΕΑ σε κτίριο προ του '80.

 

Για τα προ του '80 το μόνο που απαιτείται είναι μια κάτοψη?

 

Προκειται για οροφοδιαμέρισμα με οριζόντια ιδιοκτησία.

Δεν με απασχολούν οι υπόλοιποι όροφοι, οπως δεν με απασχολεί και το υπόγειο.

 

Το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο που είναι κλειστό, θα το μετρήσω στην επιφάνεια του διαμερίσματος μου?

υποθέτω πως όχι, αφού είναι κοινόχρηστο και δεν καταναλώνει ενέργεια.

Όμως στην άδεια του κτιριου έχει υπολογιστεί στο ΣΔ. Αυτό δεν με απασχολεί τώρα που θα βγαλω την επιφάνεια του οροφοδιαμερισματος?

 

Επισης εχει και μια στεγασμένη βεράντα ανοιχτη απο 2 πλευρες (με τον ΓΟΚ 85 θα ηταν Η/Χ) που την εχει μετρησει στο ΣΔ (με ΓΟΚ 73).

Εγω θα την μετρήσω για την επιφανεια του οροφοδιαμερισματος?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

@ Ιnzaghi εγώ ποτέ δεν χρησιμοποιώ την τιμή 3.85. Είτε τοιχοποιία από πέτρα είτε από τούβλο, με το χέρι και με ΤΟΤΕΕ2. Τώρα για το ποιο λ να πάρεις, παίρνω μία μέση τιμή π.χ. μέσος ασβεστόλιθος. Αν θυμάμαι καλά το λ της τοιχοποίας βγαίνει λίγο κάτω από 2. Για τούβλο ακόμα καλύτερα. Νομίζω είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Και που ξερεις τι υλικο χρησιμοποιηθηκε?

Στη συντριπτικη πλειοψηφια, τοιχοποιιες 50ποντες αποτελουνταν απο μια στρωση πετρας, μια ακομα και το διακενο γεμιζοταν με μπαζα και κουτσουρα...

Τι συντελεστη να υπολογισεις εκει οταν αφενος δεν ξερεις τι υλικα χρησιμοποιηθηκαν, δεν ξερεις τα παχη αυτων ενω υπαρχει ετοιμος πινακας που σου δινει το U κανονικα και με το νομο...

Το θεωρω τελειως λαθος αυτο που κανεις

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς ότι ένας τοίχος από πέτρα συμπεριφέρεται χειρότερα θερμικά από ένα τοίχο από μασίφ σκυρόδεμα (U=3,4)?

Aυτό αντιβαίνει κάθε κοινή λογική. Με όλο το respect που σου έχω από τις κατά καιρούς τοποθετήσεις σου έτσι.

Όχι πως όπως το κάνεις, μπορεί κανείς να σου πει τίποτα, ωστόσο μου φαίνεται τελείως παράλογο.

Επίσης στην πολύ συχνή περίπτωση που το διάκενο γεμίζεται με μπάζα, χώματα κλπ και πάλι υπέρ της ασφαλείας είμαι, εφόσον το χώμα έχει μικρότερο λ από την πέτρα.

Είναι μία σύμβαση που θεωρώ ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, εξάλλου ο πίνακας δεν ξεκαθαρίζει πάχος τοιχοποιίας, τρόπο δόμησης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα, απλως δε θα μπω καν στη διαδικασια να σκεφτω αν ο πετρινος τοιχος συμπεριφερθει καλυτερα η χειροτερα απο το σκυροδεμα.

Ειναι σε τετοιο χαλι τα πετρινα σπιτια που εχω επισκεφθει κατα καιρους που για τα ψιχουλα που μου πετανε καταμουτρα δεν θα καθησω να υπολογισω και συντελεστες θερμοπερατοτητας ειδικα απο τη στιγμη κιολας που δεν εχω ιδεα τι υλικο χρησιμοποιειται...

Μου ετυχε και αντιστοιχη περιπτωση με κατοικια της κακιας ωρας, του 1937 μιση πετροκτιστη με 50εκ τοιχο και αλλη μιση προσθηκη μεταγενεστερη με τουβλο 40ποντο. Διπλο 6-9-19 στους εξωτερικους τοιχους...

Πιστευεις πως θα καθησω να υπολογισω επακριβως το νεο U βασει των στρωσεων των υλικων?

Αφου ο πινακας σου δινει τα U και σου επιτρεπει να δουλεψεις με αυτα, αν πληρουνται συγκεκριμενες προυποθεσεις...

Γιατι να κανουμε τη ζωη μας πιο δυσκολη?

Για να δω ποσο βαθια στο πηγαδι της κατηγοριας Η θα μου βγει το ερειπιο του χωριου?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.