Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

αν από Δευτέρα πέσει το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για 10 μέρες, μπορώ για το Πεα να πάρω α/α ΤΕΕ την Κυριακή χωρίς οριστική υποβολή ώστε να το βάλω στο πεα την Δευτέρα για να μπορέσω να το εκδώσω, να κόψω και ΑΠΥ στον πελάτη,και εντολή πληρωμής να εκδώσω σε 10 μέρες και άρα και κατάθεση στην τράπεζα τότε? Υπάρχει πρόβλημα? μήπως για να εκδωθεί πεα ουσιαστικά απαιτείται να έχει κοπεί η εντολή πληρωμής?

Καμιά γνώμη; Έχω ίδια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

τι δηλαδη να αφησεις κενα ιδιοκτητη,τετραγωνικα και τετοια;απλα να παρεις αριθμο;γιατι αν ταχεις,μπορεις να κανεις ενδιαμεση υποβολη και να κοψεις μια εντολη πληρωμης κατα τη γνωμη μου...

Link to comment
Share on other sites

να μην κάνεις καθόλου υποβολή εννοώ. Αφού έχεις α/α μπορείς να εκδώσεις πεα και απλά όταν ξανανοίξει το σύστημα να κάνεις ότι διορθώσεις θέλεις και κατευθείαν οριστική υποβολή.μπορείς?

να ρωτήσω αν κάνω την παραπάνω ενέργεια και τελικά δεν βγάλω πεα το εργο με α/α διαγράφεται τελείως από το σύστημα αμοιβών ή δεν μπορώ να κάνω διαγραφές?

Link to comment
Share on other sites

Εκείνα τα έρημα τα τετραγωνικά μου λείπουν. Τα ξέρω ....προφορικά και όχι από έλεγχο. ΘΑ πάω να τα δω και να γνωριστούμε από κοντά, από βδομάδα. Πειράζει να βάλω αυτά τα ...περίπου στο σύστημα αμοιβών και να βγάλω προσωρινή εντολή πληρωμής;

 

Διαγραφές στο σύστημα αμοιβών, δεν γίνονται Γιώργο.

Link to comment
Share on other sites

Καβάντζα α/α... Ε ρε τι άλλο μας περιμένει.. 20 χρόνια στο επάγγελμα και οι εκπλήξεις συνεχίζονται...

 

(εγώ πρόλαβα και καβαντζάρισα έναν μελλοντικό α/α.. τμ, ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, στα βιαστικά, στο πόδι)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καβατζα α/α δεν μπορεις να κρατησεις αν δεν ξερεις τουλαχιστον την οδο του διαμερισματος που θα βγαλεις ΠΕΑ

Γιατι μετα την προσωρινη υπαγωγη η πρωτη καρτελα κλειδωνει.

Τα τετραγωνικα δε σε ενδιαφερουν, αλλαζουν και την οριστικη υπαγωγη, που κρατιεται ο ιδιος α/α εργου

Εμενα με ενδιαφερει να ξερω την οδο του διαμερισματος/καταστηματος η οτι ειναι τελος παντων και να καβατζαρω α/α εργου.

Μετα απο 10 ημερες θα μπω να συμπληρωσω ολα τα υπολοιπα να τελειωσω. Δεν παιζει προβλημα.

Και σε προσωρινη υπαγωγη να το βαλεις, βγαινει εντολη πληρωμης.

Εγω απο χτες που το εμαθα, τρεχω να προλαβω να βγαλω 2 α/α για μεσοβδομαδα ΠΕΑ, να βγαλω 2 βεβαιωσεις νομιμοτητας για συμβολαια μεσα στη βδομαδα και να κλεισω ενα αυθαιρετο για να μπει στη σειρα για φωτοβολταικα...

Κοινως, ολα μου πηγανε πισω,,,

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω.. βλέπω.. 2 ΠΕΑ, 2 βεβαιώσεις και ένα αυθαίρετο σε μια βδομάδα...

 

Ολα στραβά και ανάποδα... :smile: :-)

 

keep going like that..

Link to comment
Share on other sites

Εκείνα τα έρημα τα τετραγωνικά μου λείπουν. Τα ξέρω ....προφορικά και όχι από έλεγχο. ΘΑ πάω να τα δω και να γνωριστούμε από κοντά, από βδομάδα. Πειράζει να βάλω αυτά τα ...περίπου στο σύστημα αμοιβών και να βγάλω προσωρινή εντολή πληρωμής;

 

Διαγραφές στο σύστημα αμοιβών, δεν γίνονται Γιώργο.

δηλαδή αν πατήσω νέο κτίριο , βάλω κάποια στοιχεία , τα αποθηκεύσω και βγώ, αν τελικά το ακυρώσει ο πελάτης εγω δεν μπορώ να ακυρώσω και να σβηστεί από το σύστημα αμοιβών όπως γίνεται στο buildingcert πού δέχεται διαγραφή?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.