Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Μπορεί να έχει ήδη απαντηθεί, ααλά θα ήθελα την βοήθεια σας. Αύριο θα κάνω αυτοψία για το πρώτο μου ΠΕΑ. Μου είπανε οτι για θέρμανση έχουνε φυσικό αέριο, τι στοιχεία πρέπει να καταγράψω? Ξέρω ότι όταν είναι πετρέλαιο σημειώνουμε την ισχύ του λέβητα, για το φυσικό αέριο?

Link to comment
Share on other sites

Ισχύς και εσωτερικός βαθμός απόδοσης....Ολα από φύλλο ελέγχου. Και φυσικά να επιεωρήσεις το λεβητοστάσιο για μονώσεις, αντιστάθμιση κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι επιτοιχος λεβητας, τραβα τον μια φωτο και παρε τα δεδομενα του απο το manual του κατασκευαστη

Δε θελεις φυλλο ελεγχου!

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω εδώ το ερώτημα....τώρα με τις αλλαγές στο buildingcert, απαιτείται καταχώρηση Α/Α έργου για τακτοποίηση βάσει Ν. 4014...

Ποιος είναι αυτός ο Α/Α εσείς που ασχολείστε με τα αυθαίρετα? Αν η διαδικασία είναι στην φάση δόσεων για πρόστιμο, τι Α/Α παίρνω? Κάποιος μου είπε ότι αυτός ο Α/Α ενδεχεται να αλλάξει μέχρι την τελική υποβολή ή να είναι και λάθος και να ξαναγίνει η διαδικασία από την αρχή με άλλο Α/Α... :confused:

Κάτι πάνω σε αυτό παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Ο Α/Α δεν αλλαζει αρκει ναχει πληρωθει το αρχικο παραβολο......γιατι μετα θαταν παραλογο να ριξει σε εκεινη την δηλωση αλλα στοιχει ακινητου ο μηχανικος......

 

αν δεν εχει πληρωθει παραβολο δνε θεωρειται οτι εχει μπει στον νομο επομενως δεν βαζεις ΤΙΠΟΤΑ.....

 

στα η/χ 3843 θα βαζεις τον α/α καταχωρησης

Link to comment
Share on other sites

Α, τώρα κατάλαβα...Δηλαδή αν έχει ένας πχ 12τμ χώρο προς τακτοποίηση, αλλά δεν έχει γίνει καμιά ενέργεια συνεχίζω την διαδικασία όπως παλιά...

Ευχαριστώ akius

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι να είναι (δεν έχει γίνει καμία ενέργεια το Α/Α δεν θα αλλάξει). Αν δεν προχωρήσει ποτέ, αυτός ο Α/Α θα μείνει "κενός" (χωρίς δήλωση).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

2 αποριες που ισως εχουν απαντηθει.

Προκειται για εκδοση ΠΕΑ ολου του κτηριου.

το κτηριο εφαπτεται με αλλο κτηριο (ομορο) στη μια της πλευρα.

Ο τοιχος αυτος που συνορευει με τ αλλο ομορο κτηριο καταχωρειται ως ΜΕΣΟΤΟΙΧΙΑ?

 

Επιπλεον το δαπεδο του ισογειου οροφου που συνορευει με το υπογειο, τι U παιρνουμε?

Ευχαριστω

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

οι τοιχοι με Θ.Χ ειναι μεσοτοιχιες ασχετα ιδιοκτησιων.....απλα προσεχε αν ειναι σε λο το μηκος και υψος.....

 

 

το U αναλογα την χρονολογια αν ειναι πριν καν.θερμ η χοι θα το παρεις απο πινακες

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανείς 4 m KENAK;

Δεν υπάρχει η επιλογή της μεσοτοιχίας.

Έχει αντικατασταθεί με την επιλογή προς Ο.Κ.;

 

Αυτά τα ζητήματα πρέπει να συζητούνται στην κατηγορία "Προγράμματα Η/Υ"

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.