Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Εγώ όπως ο Inzaghi χωρίς την αρίθμηση ανά μήνα (ωραία ιδέα θα την υιοθετήσω), ενώ στο excelακι έχω κάποια επιπλέον στοχεία όπως το 16ψηφιο κωδικό, τί κατηγορία βγήκε και αν ήταν για ενοικίαση, πώληση, εξοικονομώ. Τα τελευταία πιο πολύ για στατιστικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Να προτεινω κατι πιο απλο....?

Print screen απο google maps, καποιο gis, χαρτες κτηματολογιου η bing maps

Σε ΟΛΟΥΣ ο Βορρας ειναι πανω...

Περνας τα print screen ως external reference στο autocad, τραβας γραμμη πανω στην επιφανεια που θελεις να μετρησεις την κλιση της, τραβας καθετη προς τον εξωτερικο αερα, τραβας και μια ισια πανω και μετρας τη σχηματιζομενη γωνια αναμεσα στις 2 τελευταιες γραμμες...

Μεγαλυτερη ακριβεια δε μπορεις να πετυχεις...

Εγω αυτο κανω σε καθε ΠΕΑ και εχω τον προσανατολισμο καθε επιφανειας...

 

 

Inzaghi θα μπορούσες να μας παραθέσεις με printscreen ενα παραδειγμα να το δούμε ? Ποιές ευθέις εννοεις γιατί στην περιγραφή όσο να'ναι.....

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες το θέμα της αρχειοθέτησης με έχει απασχολήσει πάρα πολύ. Τι κάνω τώρα...

Κάθε πελάτης ανεξάρτητα από το αντικείμενο υπογράφει αίτηση με πλήρη στοιχεία και φυσικά θέμα αιτήματος ( π.χ. έκδοση Π.Ε.Α.).

Στη συνέχεια συμπληρώνονται σε excel τα στοιχεία της αίτησης (κάτι σαν το πρωτόκολλο που έχουν οι υπηρεσίες) όπου εκεί φαίνεται επίσης πότε διεκπεραιώθηκε η αίτηση και από ποιόν.

Στο θέμα του υπολογιστή είναι που έχω αλλάξει πολλές φορές φιλοσοφία. Έχω ένα δικτυακό σκληρό που σώζουν όλοι και ότι σώζεται εκεί γίνεται αυτομάτως backup σε server. Διαδικαστικά τελικά έχω καταλήξει να δημιουργήσω 3-4 μεγάλες κατηγορίες (Άδειες δόμησης-Αυθαίρετα-Π.Ε.Α....) και εκεί οι φάκελοι είναι ονομαστικοί : Επίθετο και όνομα πελάτη και όλα εκεί μέσα. Τα δικαιολογητικά σκανάρονται και μπαίνουν εκεί. Φυσικά υπάρχει και αρχείο με τις αντίστοιχες κατηγορίες όπου σε μεγάλους σκληρούς φακέλους που πηγαίνουν αλφαβητικά Α-Β-Γ.... μπαίνουν οι φάκελοι με λάστιχο με την ίδια φιλοσοφία, επίθετο και όνομα πελάτη και όλα εκεί μέσα... ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΙΑΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ πάλι κάτι θα χαθεί......... έλεος, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά το θέμα αρχειοθέτησης στον υπολογιστή (αν αφήσουμε διάφορα εξειδικευμένα λογισμικά γι'αυτό..) πολύ καλό αν ξέρεις να το χειρίζεσαι είναι το microsoft access. Νομίζω ότι μπορείς με αυτό να δημιουργήσεις ένα αξιόλογο database, και δεν σου κρύβω ότι με αυτό προσπαθώ να φτιάξω το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι... το έχω υπόψη μου αλλά δε το έχω δουλέψει μέχρι τώρα.

Με την αποθήκευση των δεδομένων στο σκληρό δίσκο πως συσχετίζεται;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ τώρα το δουλεύω έχω δει αξιόλογα templates (μπορείς φυσικά να φτιάξεις και δικά σου) που σχετίζονται με το θέμα μας...Μπορείς να έχεις συγκεντρωτική λίστα με τους πελάτες σου (με όλα τα στοιχέια επικοινωνίας κτλ) και το κάθε σου έργο ημ.εναρξης-λήξης, προταιρεότητα, να επισυνάψεις στο καθένα ξεχωριστό φάκελλο με διάφορα στοιχεία (σχέδια, pdf, κτλ κτλ)....Γενικά έχει αρκετά πράγματα που μπορείς να κάνεις. Φαίνεται και εύχρηστο να σου πω την αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Αδεια του 1988 προσθηκης οροφου (ο οποιος θα επιθεωρηθει) σε κτιριο με αρχικη αδεια του 1975.

Στο στελεχος δεν αναφερεται μελετη θερμομονωσης και ουτε υπαρχει θερμομονωση στο φακελο της πολεοδομιας.

1) Υπηρχε εξαιρεση υποβολης μελετης θερμομονωσης σε τετοιες περιπτωσεις ή την ξεχασανε; :smile:

2) Βαζουμε Kmax του ΚΘΚ; (το παχος των τοιχων είναι 35εκ)

Link to comment
Share on other sites

1.) Σχετικά με την υποχρέωση υποβολής έχω υπόψη μόνο το Π.Δ. της 8/13.7.1993 "Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών...".

2.) Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

1. Συζητησε καιμετον ιδιοκτητη αν εχει εφαρμοστει θερμομονωση. Το παψος των τοιχων ειναι σχ μεγαλο, κατι πρεπει να υπαρχει.

2. Αναλογα αν εχεισ ή οχι στην πραξη θερμομονωση, κανεις χρηση του Πινακα 3.6. Ακομη και αν υπαρχει θερμομονωση, λογικα ειναι πλημμελης, αρα θα σου προτεινα να πας με πινακα 3.4

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.