Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Το ιδιο ειναι.... δεν εχει σημασια, ενα μηδενικο να βαλεις μηδενιζεται ο συνολικος συντελεστης.

Link to comment
Share on other sites

Τι νοημα εχει? Ξαναρωταω...

Δεν υπαρχει λιγο σωστο και πολυ σωστο....

Τον βλεπει ηλιος τον τοιχο?

Αν οχι βαλε 6 μηδενικα...

Link to comment
Share on other sites

Στη μελέτη θερμομόνωσης που έχω για την πλάκα δαπέδου 1ου ορόφου ( ισόγειο πυλωτή - πλάκα zollner) υπολογίζει u=0,19 σας φαίνεται λογικό, δεν βλέπω κάποιο λάθος στον υπολογισμό!

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις ακρη?

 

 

Περίπου άκρη...

 

Ιnzaghi το ερώτημα είναι , από τη στιγμή που οι πίνακες των σκιάσεων είναι μόνο για Α,Δ,Β,Ν ΚΑΙ ΝΔ-ΝΑ, ΒΔ-ΒΑ για ποιο λόγο να κάνεις αυτή τη βαβούρα ? Μόνο για να δηλωσεις τον ακριβή προσανατολισμό για κάθε τοίχο ?

Link to comment
Share on other sites

Στη μελέτη θερμομόνωσης που έχω για την πλάκα δαπέδου 1ου ορόφου ( ισόγειο πυλωτή - πλάκα zollner) υπολογίζει u=0,19 σας φαίνεται λογικό, δεν βλέπω κάποιο λάθος στον υπολογισμό!

 

να υποθέσω οτι u=0,19, είναι ο μέσος όρος των 2 τμημάτων του δαπέδου zollner, αν ναι εντάξεθι είναι, αλλα λίγο σπρωχμενο το νούμερο, με την έννοια οτι θα έχεις βάλει όλα τα υλικά με αρκετά πάχη, κάτι που δεν ξέρω αν εφαρμοστεί στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο τοίχος του υπο εξέταση διαμερίσματος είναι κοινός με άλλο διαμέρισμα ( έχουμε μεσοτοιχία) θεωρούμε ότι είναι σε επαφή με θερμαινόμενο χώρο? ή θεωρούμε ότι είναι σε επαφή με εξωτερικό αέρα?

Link to comment
Share on other sites

Με θερμαινόμενο χώρο, οπότε δεν τον λαμβάνουμε καθόλου υπόψιν. Δεν τον δηλώνουμε καν σαν μεσοτοιχία.

Και σε ολόκληρο κτήριο πάλι έτσι κάνουμε, αλλά εκεί τον δηλώνουμε σαν μεσοτοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον λαμβάνουμε υπόψην.....οπως την ορόφή και το δάπεδο ενδιάμεσου διαμερίσματος πχ 2ου ορόφου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.