Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Με πρόλαβες panos-vicious, γιατί ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο να υπολογίσω θερμογέφυρες.

Το κάτω μέρος, όπως και το πάνω μέρος της στάθμης είναι περιμετρικά του ακινήτου (γραφείο-ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία) και όντως περιορίζεται μπροστά στις όψεις του μόνο και σε επαφή με τον αέρα.

Απ' ότι κατάλαβα δηλ. το χωρίζω σε τρία τμήματα, στα οποία:

Στο πρώτο τμήμα υπολογίζω μόνος μου το U

Στο δεύτερο τμήμα υπολογίζω το U του κουφώματος και

Στο τρίτο τμήμα υπολογίζω το U της τοιχοποιίας (διαχωριστική επιφάνεια) σε επαφή με Μ.Θ.Χ και περιγράφω τον Μ.Θ.Χ (οροφή, δάπεδο και κατακόρυφα στοιχεία, σκιάσεις κ.τλ.)-πω πω πολύ μπελας

Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η πλήρωση του άνω τμήματος με φελιζολ. Σ' αυτή την περίπτωση φαντάζομαι υπολογίζω πάλι μόνος μου το U όπως και στο τρίτο τμήμα

Στην περίπτωση που γνωρίζουμε μόνο Uτοιχ και Uφερ, από μελέτη θερμομόνωσης και όχι τα επιμέρους πάχη και τις πληρώσεις των κούτελων (μόνο τις διαστάσεις) τι κάνουμε;

Ευχαριστώ και πάλι

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες panos-vicious, γιατί ήθελα να ρωτήσω για ποιό λόγο να υπολογίσω θερμογέφυρες.

Το κάτω μέρος, όπως και το πάνω μέρος της στάθμης είναι περιμετρικά του ακινήτου (γραφείο-ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία) και όντως περιορίζεται μπροστά στις όψεις του μόνο και σε επαφή με τον αέρα.

Απ' ότι κατάλαβα δηλ. το χωρίζω σε τρία τμήματα, στα οποία:

Στο πρώτο τμήμα υπολογίζω μόνος μου το U

Στο δεύτερο τμήμα υπολογίζω το U του κουφώματος και

Στο τρίτο τμήμα υπολογίζω το U της τοιχοποιίας (διαχωριστική επιφάνεια) σε επαφή με Μ.Θ.Χ και περιγράφω τον Μ.Θ.Χ (οροφή, δάπεδο και κατακόρυφα στοιχεία, σκιάσεις κ.τλ.)-πω πω πολύ μπελας

Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η πλήρωση του άνω τμήματος με φελιζολ. Σ' αυτή την περίπτωση φαντάζομαι υπολογίζω πάλι μόνος μου το U όπως και στο τρίτο τμήμα

Στην περίπτωση που γνωρίζουμε μόνο Uτοιχ και Uφερ, από μελέτη θερμομόνωσης και όχι τα επιμέρους πάχη και τις πληρώσεις των κούτελων (μόνο τις διαστάσεις) τι κάνουμε;

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η πλήρωση του άνω τμήματος με φελιζολ. Σ' αυτή την περίπτωση φαντάζομαι υπολογίζω πάλι μόνος μου το U όπως και στο τρίτο τμήμα.

Στην περίπτωση που γνωρίζουμε μόνο Uτοιχ και Uφερ, από μελέτη θερμομόνωσης και όχι τα επιμέρους πάχη και τις πληρώσεις των κούτελων (μόνο τις διαστάσεις) τι κάνουμε;

Ας πούμε. το Uτοιχ. από τη μελέτη θα έχει προκύψει σαν: Uτοιχ. = 1 / [Ri + Σπαλιό(dj / λj) + Ra] => Σπαλιό(dj / λj) = (1/Uτοιχ.) - Ri - Ra = (1/U) - 0,14 - 0,05 σε [(m2*h*oC) / kcal]. Διαιρείς το αποτέλεσμα με 1,163 και παίρνεις πια το Σπαλιό(dj / λj) σε [(m2·K)/W]. Δεν έχω αφαιρέσει τον εξωτερικό σοβά από το παλιό U. Αν θες κάντο.

Υπολογίζεις μετά το νέο Uκούτελο-τοιχ. = 1 / [Ri + Σπαλιό(dj / λj) + Σεπιπλέον στρώσεις(dj / λj) + Ra], με τιμές: Ri =0,13 [(m2·K)/W], Ra = 0,04 [(m2·K)/W]. Για τις στρώσεις και τα υλικά της μόνωσης και του ίδιου κούτελου, δεν έχεις καθόλου στοιχεία (είδος και πάχος, τουλάχιστον αν είναι μπετόν ή τούβλο και αν είναι διογκωμένη ή εξηλασμένη πολυστερίνη);

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα που έχω είναι:

α. μελέτη θερμομόνωσης για εξωτερική τοιχοποιία και μπετά (στην οποία υπάρχουν τα πάχη των στρώσεων), στην οποία επαναλαμβάνω ότι δεν έχει ληφθεί υπ' όψιν η κατάσταση της τομής, έχουν υπολογιστεί ως τοιχοποιια πάχους 25cm (U=0.353x1.163=0.41) και φέρον στοιχείο πάχους 25cm (U=0.49x1.163=0.57)

β. η τομή που παράθεσα, την οποία την παραθέτω ξανά (μαζί με μια φωτό) με τα "μάλλον" υλικά που υπάρχουν

Αν υποθέσουμε τη δυσμενέστερη περίπτωση στην οποία δεν υπάρχει φελιζόλ, οι δύο Μ.Θ.Χ (πάνω και κάτω) ποιοί είναι; Οι ύψους 0,70 και 1,00 ή 1,50 και 1,50 αντίστοιχα

Συγνώμη για την πρώτη τομή στην οποία δίνεται πάχος τοίχου 20cm

κουτελο 2.pdf

post-2320-0-91476800-1350751643_thumb.jpg

Edited by ay8airetos
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι; Εξετάζεις τμήμα του ορόφου που φαίνεται στη φωτό ή όλο τον όροφο ή όλο το κτίριο; Αν εξετάζεις ένα μόνο τμήμα του ορόφου (π.χ. ένα τμήμα που αντιστοιχεί σε δύο κουφώματα της πρόσοψης) τότε κάνε την παραδοχή U/2 και για τα δύο τμήματα (πάνω και κάτω).

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως οδηγήθηκες στο συμπέρασμα ότι η τομή θα είναι όπως τη δείχνεις. Δηλαδή για παράδειγμα, χτυπώντας στο κάτω μέρος του τοίχου από τη μέσα πλευρά, άκουγες αντήχηση;

Πως ξέρεις ότι δεν είναι χτισμένο ή ότι δεν έχει τη μόνωση εξωτερικά (εννοώ στην όψη που φαίνεται και στη φωτό).

Συμπερασματικά βλέπω δύο επιλογές.

  1. Παραδοχή του U/2 για το κάτω τμήμα και αναλυτικό υπολογισμό για το επάνω τμήμα επιλέγοντας υλικά και στρώσεις κατ' εκτίμηση. Ο θερμαινόμενος όγκος θα ήταν αυτός που περικλείεται από την κόκκινη γραμμή και φαίνεται στην πρώτη σελίδα του pdf που επισυνάπτω.
     
  2. Θα θεωρούσα πως συντρέχει εμφανής λόγος αμφισβήτησης της εφαρμογής της μελέτης θερμομόνωσης, ωστόσο υπάρχει πλημμελής εφαρμογή του Κ.Θ.Κ. και θα έπαιρνα τιμές από τον πίνακα 3.4α., με U = 1,00 για το επάνω τμήμα και U = 0,90 για το κάτω τμήμα. Με άλλα λόγια στο κάτω τμήμα θα θεωρούσα τον εσωτερικό τοίχο σαν εσωτερική επένδυση. Ο θερμαινόμενος όγκος θα ήταν αυτός που φαίνεται στη δεύτερη σελίδα του pdf. Αντίστοιχα και το εμβαδόν της θερμικής ζώνης.

κουτελο 2 new.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Πρώτο φορά ΠΕΑ σε διαμέρισμα με θερμοσυσσωρευτές. (διάβασα στις πρώτες σελίδες αλλά μάλλον μπερδεύτηκα χειρότερα)

 

στην ΤΟΤΕΕ σελ 93, παρ. 4.1.2.3 λέει "η απόδοσή τους είναι 100% και δεν μεταβάλλεται λόγω γήρανσης, ...."

άρα αφού βάζω Β.Α. = 1, θα πρέπει να υπολογίσω το COP.

Το COP για σύστημα τοπικό 20/ετίας δίνεται παραπάνω 1,7.

 

Αυτό βάζω και για θερμοσυσσωρευτές ή ισχύει μόνο για αντλίες θερμότητας?

 

σημείωση: το cop του κτιρίου αναφοράς θα είναι 3,2 σύμφωνα με το ε) σελ 89 τοτεε.

 

Ευχαριστώ!

Edited by giatrasof
Link to comment
Share on other sites

Εξετάζω τμήμα του ορόφου. Και ναι με χτυπήματα το κατάλαβα (όσον αφορά το κάτω τμήμα), ενώ για το άνω δεν είχα τέτοια δυνατότητα. Η τομή που παραθέτω είναι και με βάση τα λεγόμενα του κατασκευαστή, απλά το μόνο που δεν θυμάται είναι εάν είναι πληρωμένο ή όχι το πάνω μέρος με φελιζόλ.

Νομίζω ότι θα κινηθώ με βάση την πρώτη (1) επιλογή, κάνοντας και τη δυσμενέστερη παραδοχή ότι φελιζόλ, δεν υπάρχει, οπότε θα πάω με U/2 και για το πάνω και για το κάτω τμήμα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και για το χρόνο που αφιέρωσες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις COP σε θερμοσυσσωρευση

 

Ευχαριστώ, αλλά.....

αν αφήσω το COP = 1 έχω για θέρμανση ΚΤ.ΑΝΑΦ.=39,7 -- ΥΠΑΡΧΟΝ ΚΤ. = 474,2 (ενεργειακή απόδοση 7,33 !!!!

αν υπήρχε κατηγορία Ω εκεί θα ήταν :shock:

 

όλα είναι λιγάκι "τσιμπημένα" σε σχέση με το κτ. αναφ. (ψύξη, ΖΝΧ) αλλά η θέρμανση τα "σπάει", είναι λογικό να έχω τόσο μεγάλη απόκλιση από το κτίριο αναφοράς?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.