Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

αφου καταγραφεις οτι βλέπεις, πως θα εκδώσεις 1 ΠΕΑ = 72 τμ/3 στούντιο = 24 τμ το καθένα ? (υποθέτω οτι είναι 3 ανεξαρτητοι χώροι, εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος)

 

απαιτείται για κάτω απο 50 τ.μ ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

σε πολυκατοικια εχω βγαλει ΠΕΑ για ενα διαμερισμα β οροφου .Το διαμερισμα α οροφου ειναι ιδιο ακριβως.Αλλαζουν ιδιοκτητης και λιγα πραγματα.Πως μπορω να εκμεταλλευτω το υπαρχον xml,(στα στοιχεια ιδικοκτησιας δεν μπορω να επεμβω...)

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν εχει αλλαξει η συσταση δεν δεχεται το 24αρι προφανως η εφορια...μπορεις και να μη βγαλεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3 ανεξαρτητοι χωροι, τωρα θα παω να το δω

Ηταν ενας ενιαιος με 3 δωματια τα οποιοα τα νοικιαζε αυτονομα το καθε δωματιο με κοινο μπανιο και κουζινα σε 3 φοιτητες παλαι ποτε, μεχρι που τα διαχωρισε

Η εφορια ζηταει πιστοποιητικο για ολη την ιδιοκτησια μιας και συμβολαιογραφικα δεν την εχει διαχωρισει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3 ανεξαρτητοι χωροι, τωρα θα παω να το δω

Ηταν ενας ενιαιος με 3 δωματια τα οποιοα τα νοικιαζε αυτονομα το καθε δωματιο με κοινο μπανιο και κουζινα σε 3 φοιτητες παλαι ποτε, μεχρι που τα διαχωρισε

Η εφορια ζηταει πιστοποιητικο για ολη την ιδιοκτησια μιας και συμβολαιογραφικα δεν την εχει διαχωρισει.

 

την ίδια περίπτωση είχα και εγώ ακριβώς. Η εφορία όμως το είχε καταγράψει ώς εάν διαμέρισμα και ένα πιστοποιητικό ζητούσε. Ο ιδιοκτήτης δεν είχε κανει συμβολαιογραφική πράξη όταν τα διαχώρισε σε 3 και έτσι δεν φαινόταν και στην εφορία. Οπότε έβγαλα ένα ΠΕΑ διότι είχε ακριβως ιδιο σύστημα θερμανσης ψύξης. Διαφορετικά θα έπρεπε να παέι ο ιδιοκτήτης να κανει συμβόλαιο ότι τις χώρισε στα 3, να αλλαξει και στην εφοριά, να φαίνεται ότι είναι μικρότερες από 50τ.μ και να μην τους ζητήσει ΠΕΑ. Όμως ο ιδιοκτήτης δεν το έκανε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious

Για θέρμανση με θερμοσυσσωρευτές, αν θες, δες λίγο την παρακάτω καρτέλα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ. Κατατοπιστικότατο.

Επειδή έχω βρει την ισχύ από τις διαστάσεις των θερμοσυσσωρευτών, έχω περίπου 16 kW ισχύ. Τα υπόλοιπα είναι ίδια με την δική σου καρτέλα.

Β. Απ. στα τερματικά έχω 0,96

Βοηθ. μονάδες έχω 0 (είναι στατικοί μάλλον, πολύ παλιάς τεχνολογίας, οπότε δεν έβαλα τίποτα)

 

το λάθος μου είναι στην κατηγορία αυτοματισμών : έχω βάλει Δ !!

θα πρέπει να το γυρίσω σε Β ?? ή Γ λόγω παλαιότητας του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

σε πεα αναγράφω τ.μ =102,81 ενώ το συμβόλαιο 102,55 όσα γράφει και ο ιδιοκτήτης στο μισθωτήριο. Είναι για ενοικίαση και ο εφοριακός το γύρισε πίσω ότι είναι λάθος !!!! Τής είπα να πάει και να τού πεί ότι είναι υποχρεωμένος να το πάρει και ότι είναι υποχρεωτικό να έχει πεα το διαμέρισμα και δεν τούς ενδιαφέρει πόσα τ.μ γράφει πάνω, ενώ τα τ.μ πώς τα εκτιμώ εγώ σε σχεση με τούς θ.χ είναι άσχετα με αυτά πού γράφει το αρχιτεκτονικό.

Πάντως θεωρώ δεν θα το δεχθούν, αλλά εγώ το θεωρώ υποτιμητικό να κάνω ανάκληση λόγω λάθους σε τ.μ επειδή λέει 0.3 τ.μ διαφορά. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απόφαση πού τούς αναγκάζει να το δεχθούν ή ποιό σημείο τού νόμου ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό με τις τερματικές μονάδες και είναι συνεχόμενα ή διακοτπόμενα...Αν υπάρχει κεντρικός θερμοστάτης και αυτόνομη θέρμανση προφανώς δεν είναι και διακοπτόμενα ? Ναι μεν δεν διακόπτουν τα ίδια τα τερματικά αλλά εμμέσως αυτό γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτό με τις τερματικές μονάδες και είναι συνεχόμενα ή διακοτπόμενα...Αν υπάρχει κεντρικός θερμοστάτης και αυτόνομη θέρμανση προφανώς δεν είναι και διακοπτόμενα ? Ναι μεν δεν διακόπτουν τα ίδια τα τερματικά αλλά εμμέσως αυτό γίνεται.

 

οχι, δεν γίνεται ούτε εμμέσως ούτε αμέσως

μπορεί να έχεις το θερμοστάτη να λειτουργεί η θέρμανση, αλλα σε κάποιο χώρο της Θ.Ζ. (πχ νοτινό δωμάτιο), αν έχεις αυτόματη θερμοστατική κεφαλή στο σώμα να δώσει εντολή να κλείσει η παροχή νερού, λόγω του οτι θα έχει επέλθει η θερμοκρασιακή ισορροπία στο χώρο αυτό, ενω στους άλλους χώρους (πχ βορινούς) να συνεχίζει να λειτουργεί η θέρμανση.

 

αυτό το ρόλο παίζει η αυτόματη θερμοστατική κεφαλή σε κάθε σώμα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.