Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Κατια ναι

Αν το νοικιασε σα χωρο γραφειων, αλλαζοντας αυθαιρετα τη χρηση, γιατι να μη ζητησουν?

Δεν ενδιαφερει την εφορια τι ειναι χαρακτηρισμενο στην αδεια...

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Αυτός θα το έχει σαν ας πούμε κατάστημα χοντρικής κάποιων ειδών κομμωτηρίου. Δεν έχει ακόμη κάνει τίποτα στο μέρος. Εγώ πώς να το δηλώσω? Η χρήση μέχρι στιγμής δεν έχει πειραχτεί και πιθανόν η αλλαγή της να είναι απλά σε κατάστημα (μάλλον έτσι θα είναι, εφόσον θα το έχει ως έδρα), αλλά προς το παρόν είναι αποθηκευτικός χώρος του προηγούμενου ενοικιαστή.

Edited by Κάτια
Link to comment
Share on other sites

Δηλωσε του τη χρηση που ΘΑ εχει ΜΕΤΑ την ενοικιαση του

Εγω ετσι κανω σε αδεια καταστηματα που μου ζηταται ΠΕΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς δια τα χιλιοστά θέρμανσης ? Γιατι αμα το πολλαπλασιάσεις δεν έχει νόημα. Βγαίνει ένα τεράστιο νουμερο για τον καυστήρα γιατί απο μόνος του στην περίπτωση μου έχει 125 KW

 

κατ' αρχήν, αποκλείεται ο καυστήρας να είναι 125 KW (δεν μπορεί να έχεις εργοστάσιο !!!)

σίγουρα είναι 125W Χ χιλιοστά (διαμερίσματος) στη πολυκατοικία = ....

 

εναλλακτικά, αν δεν έχεις χιλιοστά στη διάθεση σου διαιρείς τα τετραγωνικά μέτρα του διαμερίσματος σου /συνολική επιφάνεια διαμερισματων (πχ = 0,173) και στη συνεχεια το πολλαπλασιαζεις με τα 125W του καυστήρα (πχ 0,173 Χ 0,125 KW = 0,022 KW = 22 W)

Link to comment
Share on other sites

Δηλωσε του τη χρηση που ΘΑ εχει ΜΕΤΑ την ενοικιαση του

Εγω ετσι κανω σε αδεια καταστηματα που μου ζηταται ΠΕΑ

 

Σ'ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi καλά κάνεις γιατί μετά εάν πωληθεί ή ενοικιαστεί αυτήν την χρήση θα έχει (την μελλοντική) και έτσι δεν θα χρειαστεί ξάνα ΠΕΑ ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλωσε του τη χρηση που ΘΑ εχει ΜΕΤΑ την ενοικιαση του

Εγω ετσι κανω σε αδεια καταστηματα που μου ζηταται ΠΕΑ

 

Δημιουργείται και μία άλλη απορία όμως: Θα το δηλώσω ως θερμαινόμενο ή ως μη θερμαινόμενο χώρο? (Εννοείται ότι δεν έχει καμία εγκατάσταση θέρμανσης )

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ να είναι θερμαινόμενος χώρος. Το ότι δεν έχει εγκατεστημένο κανένα σύστημα θέρμανσης (και μάλλον καμιά άλλη η/μ εγκατάσταση εκτός από φωτισμό) το αντιμετωπίζεις παίρνοντας θεωρητικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ να είναι θερμαινόμενος χώρος. Το ότι δεν έχει εγκατεστημένο κανένα σύστημα θέρμανσης (και μάλλον καμιά άλλη η/μ εγκατάσταση εκτός από φωτισμό) το αντιμετωπίζεις παίρνοντας θεωρητικό σύστημα.

 

οκ :smile: Το πρέπει φαντάζομαι το λες διότι δεν μπορεί να δηλωθεί ταυτόχρονα ως κατάστημα και ως μη θερμαινόμενος χώρος, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.