Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Τελικα το διαμερισμα που εσπασε σε 3 στουντιο εχει μια κεντρικη θωρακισμενη εισοδο και μεσα απο αυτην εχει ενα προθαλαμο και 3 ξυλινες πορτες για το καθε στουντιακι

Κοινο συστημα θερμανσης για ολους, 3 θερμοσιφωνες, ενα για καθε στουντιο και το ενα μοναχα εχει και κλιματιστικο... Ενα 9αρι...

Οποτε τιποτα δε με εμποδιζει να βγαλω ενα ΠΕΑ για ολη την ιδιοκτησια πισω απο την κεντρικη θωρακισμενη πορτα

Link to comment
Share on other sites

σε πεα αναγράφω τ.μ =102,81 ενώ το συμβόλαιο 102,55 όσα γράφει και ο ιδιοκτήτης στο μισθωτήριο. Είναι για ενοικίαση και ο εφοριακός το γύρισε πίσω ότι είναι λάθος !!!! Τής είπα να πάει και να τού πεί ότι είναι υποχρεωμένος να το πάρει και ότι είναι υποχρεωτικό να έχει πεα το διαμέρισμα και δεν τούς ενδιαφέρει πόσα τ.μ γράφει πάνω, ενώ τα τ.μ πώς τα εκτιμώ εγώ σε σχεση με τούς θ.χ είναι άσχετα με αυτά πού γράφει το αρχιτεκτονικό.

Πάντως θεωρώ δεν θα το δεχθούν, αλλά εγώ το θεωρώ υποτιμητικό να κάνω ανάκληση λόγω λάθους σε τ.μ επειδή λέει 0.3 τ.μ διαφορά. Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη απόφαση πού τούς αναγκάζει να το δεχθούν ή ποιό σημείο τού νόμου ακριβώς?

κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Ουδεποτε αντιμετωπισα παρομοιο προβλημα

Βαζω οσα τ.μ. μετραω εγω ως θερμαινομενη επιφανεια και κανεις δε μου λεει κουβεντα.

Αλλα οι εφοριες ειναι κρατος εν κρατει, κανουν οτι γουσταρουν

Εκτιμω οτι δε θα κανει τη δουλεια του ο πελατης σου, αν δεν αλλαξεις τα τετραγωνικα.

Παρολα ταυτα, δε θα εκανα ανακληση...

Link to comment
Share on other sites

Katrmp το έχω δει κάπου γραμμένο, αλλά δεν θυμάμαι που (ίσως να έχει αναφερθεί και εδώ στο forum)ότι η μοναδική υποχρέωση του υπαλλήλου της εφορίας είναι να ελέγξει την εγκυρότητα του πιστοποιητικού μέσω του αριθμού πρωτοκόλλου και μόνο αυτό χωρίς κανέναν έλεγχο για την ορθότητά του π.χ. τετραγωνικών ! Αν το θυμηθώ που το έχω δει θα στο παραθέσω .

Edited by spiliosa
Link to comment
Share on other sites

νομιζω σε προηγουμενα post αναφερθηκε οτι δεν γινοταν καν ανακληση λογω διαφορας στα τετραγωνικα.(επουσιωδες ...)

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

μακάρι δεν νομίζω όμως, αυτό που υπάρχει είναι από την συντονιστική επιτροπη συμβολαιογράφων πού δεν το αναφέρουν άμεσα αλλά το εννοούν εμμέσως πλύν σαφώς. Τώρα για εφορία δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

katrmp,

Το είχαμε αναφέρει και στο παρελθον αυτό το πρόβλημα με τις Εφορίες, το οποίο όχι μονο είναι υπάρκτό αλλά εξαπλώνεται και συνεχώς.

Στο μέλλον θα είναι και ακόμη χειρότερο και οφείλουμε τελικά πάντα να έχουμε στο μυαλό ό,τι το κράτος θα χρησιμοποιήσει τα ΠΕΑ για

το τσεκάρισμα ιδιοκτησιών - αυτό υποδεικνύει και η αυστηρότητα με την οποία δηλώνονται πλέον οι οικοδομικές άδειες/και οι νομιμοποιήσεις στο συστημα.

 

Η σίγουρη λύση είναι πάντα η αλλαγή του Ε9 ιδίως αν η μεταβολή είναι μεγάλη (π.χ. 2 κατοικίες που δηλώνονται ως μια) .

Αυτό το είχα τονίσει και στο παρελθόν, όταν συνάδελφοι επισήμαναν ότι καλούνται μόνο για ενα ΠΕΑ και δεν χρειάζονται να ελε΄γχουν κάτι άλλο.

Πάντα πρεπει να λειτουργούμε ως τεχνικοί σύμβουλοι και να προτείνουμε την ορθότερη λύση στον πελάτη:

εξάλλου είναι πάμπολλες οι υποθέσεις που άλλα δηλώνουν στην εφορία, αλλά στη δεη, αλλα στην πολεοδομία,

αυτά στο μέλλον θα γίνουν πολύ αυστηρα...

 

mixyak, έχω κάνει ανάκληση λόγω διαφοράς τετραγωνικών σε ΠΕΑ και το δέχτηκε το buildingcert

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.