Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

μακάρι δεν νομίζω όμως, αυτό που υπάρχει είναι από την συντονιστική επιτροπη συμβολαιογράφων πού δεν το αναφέρουν άμεσα αλλά το εννοούν εμμέσως πλύν σαφώς. Τώρα για εφορία δεν ξέρω

Μάλλον έχεις δίκιο, ίσως θυμάμαι αυτό που αναφέρεις των συμβολαιογράφων !!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

....το λάθος μου είναι στην κατηγορία αυτοματισμών : έχω βάλει Δ !!

θα πρέπει να το γυρίσω σε Β ?? ή Γ λόγω παλαιότητας του συστήματος

Η κατηγορία αυτοματισμών δεν έχει να κάνει με την παλαιότητα των θερμοσυσσωρευτών. Εφόσον η κάθε μονάδα έχει θερμοστάτη (έλεγχος αν χώρο), δεν υπάρχει δίκτυο ώστε να θες αντιστάθμιση και δεν έχει νόημα η αυτονομία και ο θερμοστατικός έλεγχος ανά ιδιοκτησία αφού δεν υπάρχει κεντρικό σύστημα, τότε είναι κατηγορίας Β. Κάνε μια ανάκληση εξηγώντας το λόγο.

 

σε πολυκατοικια εχω βγαλει ΠΕΑ για ενα διαμερισμα β οροφου .Το διαμερισμα α οροφου ειναι ιδιο ακριβως.Αλλαζουν ιδιοκτητης και λιγα πραγματα.Πως μπορω να εκμεταλλευτω το υπαρχον xml,(στα στοιχεια ιδικοκτησιας δεν μπορω να επεμβω...)

Ανοίγεις το υπάρχον xml με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, πατάς εκτέλεση αποθήκευση και στη συνέχεια το σώζεις με ένα νέο όνομα και κλείνεις την εφαρμογή. Ανοίγεις μετά το νέο xml και κάνεις εισαγωγή τα στοιχεία από το xml του Α' ορόφου. Πατάς αποθήκευση, εκτέλεση και κλείνεις την εφαρμογή επιλέγοντας να αποθηκευθούν οι αλλαγές.

Ανοίγεις ξανά το νέο xml με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ και το επεξεργάζεσαι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάω ποτέ τα συμβόλαια. Για να πω την αλήθεια μια φορά μου έδωσαν.

Από εκεί και πέρα, επειδή η διαφορά στα τετραγωνικά είναι πολύ μικρή και στην εφορία δεν πρόκειται να τους πείσεις, αφού λέει ο soundholics πως του δέχτηκαν την ανάκληση λόγω διαφοράς τετραγωνικών, κάνε μια να τελειώνεις. Αν η διαφορά ήταν μεγάλη δεν θα έκανα ανάκληση με τίποτα.

Και γιατί δεν αλλάζει τα τετραγωνικά στο μισθωτήριο; Σιγά τη διαφορά!

Link to comment
Share on other sites

μιάς και η συζήτηση είναι αυτή θυμαμαι στο σχέδιο νόμου πού ηταν υπό διαβούλευση κατι έλεγε για τιμωρία πού θα υπάρχει λόγω πολλών ανακλήσεων

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει ΠΕΑ με 170τμ όταν το Ε9 έλεγε 90. Νοικιάστηκε κανονικά.

Προσωπικά, εάν μου ήταν εύκολο θα πήγαινα εγώ στην εφορία και θα καλούσα από εκεί την ΕΥΕΠΕΝ (σιγά μη κατάφερνα να μιλήσω). Ίσως εναλλακτικά να απειλούσα με επιθεώρηση εργασίας, καθώς η αρμοδιότητά τους είναι να κοιτάζουν μόνο τους κωδικούς. Σε όσες περιπτώσεις έχω βρεθεί παρόν σε κατάθεση μισθωτηρίου και ΠΕΑ, ο υπάλληλος κοιτούσε μόνο τους κωδικούς και τσέκαρε την ύπαρξη του ΠΕΑ.

Πολύ συχνά έχω διαφορές 10 και 15 τμ, λόγω κλεισμένων Η/Υ χώρων. Πάντα έβαζα τα τετραγωνικά που έβλεπα και πάντα περνούσε. Μη περάσει ο τσαμπουκάς του συγκεκριμένου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ φίλε. Πάντως πιστεύω η φράση <<Σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 14 του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΦΕΚ 407 Β, 2010), «Σε κάθε μίσθωση ακινήτου, ο αριθμός πρωτοκόλλου του ΠΕΑ πρέπει να αναγράφεται στο ιδιωτικό ή συμβολαιογραφικό μισθωτήριο έγγραφο. Η φορολογική αρχή δε θεωρεί μισθωτήρια έγγραφα εάν δεν προσκομίζεται ενώπιον της ισχύον ΠΕΑ».

 

Συνεπώς, από τις 09.01.2012 οι αρμόδιες Δ.Ο.Υ. δεν θα παραλαμβάνουν νέα μισθωτήρια προς θεώρηση, εάν δεν αναγράφεται σε αυτά ο αριθμός πρωτοκόλλου του ΠΕΑ και εάν δεν προσκομίζεται το πρωτότυπο ή γνήσιο αντίγραφο του ΠΕΑ για επίδειξη στη Δ.Ο.Υ., ανεξάρτητα από την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης μίσθωσης.>

.πού υπάρχει στην εγκύκλιο της Καραβασίλη #post 1773 πρός τίς Δου βγαίνει άκρη για τι πρέπει να ασχολούνται

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.