Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Το γνησιο αντιγραφο του ΠΕΑ πως ακριβως ειναι?

Θα βγαζει ο πελατης ενα αντιγραφο και θα ερχεται σε μενα να του το θεωρησω ως γνησιο? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

εγώ βρε παιδά πάντως για +/- 1% δε το συζητώ καν, βάζω τα τετραγωνικά με το χέρι του συμβολαίου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο

 

Πάνο θα διαφωνήσω μαζί σου. Τα συμβόλαια είναι αρκετά χρήσιμα.

Βρίσκεις:

ιδιοκτήτη

χρονολογία κατασκευής

αριθμο ιδιοκτησιας

εμβαδον

στοιχεια ακινητου

τοπογραφικο (ακομα κι αν δεν εχει ο ιδιοκτητης, μεσα στο συμβολαιο φαινεται που μπορει να βρεθει το τοπογραφικο)

και κανεις και ενα check των προσανατολισμων

 

εγω το ζηταω παντα πρωτο πρωτο

 

Υ.Γ. και εγω παντα 2 ΠΕΑ δινω, να αρχισω τις περικοπες ? :mrgreen:

Edited by AristidisZ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. ειναι μονοσωλήνιο

 

3. είναι ηλεκτροβάνες, μια για κάθε διαμέρισμα

 

4. ξεχωριστά KW καυστήρα Χ χιλιοστά + KW κυκλοφορητή Χ χιλιοστά

 

edit

 

στο ξεχωριστά εννοω οτι θα βάλεις 2 γραμμες στο πρόγραμμα ΤΕΕ, μια για καυστήρα και 1 για κυκλοφορητή

 

Μήπως εννοείς δια τα χιλιοστά θέρμανσης ? Γιατι αμα το πολλαπλασιάσεις δεν έχει νόημα. Βγαίνει ένα τεράστιο νουμερο για τον καυστήρα γιατί απο μόνος του στην περίπτωση μου έχει 125 KW

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω μια ερώτηση: Βγαίνει ΠΕΑ για κατάστημα ημιυπόγειο που είναι στην άδεια ως βοηθητικός / αποθηκευτικός χώρος? Ο νέος ενοικιαστής λέει ότι το ζήτησαν (ή θα το ζητήσουν? δεν ξέρω) στην εφορία.

Μπορεί λοιπόν να βγει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

όχι βρε Λένα, επί τα χιλιοστά είναι

αν ο κυκλοφορητης είναι π.χ. 300 watt, και το διαμέρισμα που σε ενδιαφέρει έχει 100 χιλιοστά στη θέρμανση, η ισχύς που συμπεριλαμβάνεις για τον κυκλοφορητή στο ΠΕΑ που αφορά στη περίπτωσή σου είναι:

 

300 * 100 / 1000 = 30 watt

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατια ναι

Αν το νοικιασε σα χωρο γραφειων, αλλαζοντας αυθαιρετα τη χρηση, γιατι να μη ζητησουν?

Δεν ενδιαφερει την εφορια τι ειναι χαρακτηρισμενο στην αδεια...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.