Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Ηλία καλή επιτυχία και ...αντοχή :grin: !

Έχεις δίκιο και για τον αερισμό και για τον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας.

Πάντως τα ανοίγματα μπορεί και να υπάρχουν. Μπορεί να χρησιμοποιούν το χώρο για κάτι σαν αποθήκη. Δεν είναι απαραίτητο να είναι μπαζωμένος για να τον αντιμετωπίσεις σύμφωνα με την 3.2.2.2 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010 ή την 2.1.6. της ΤΟΤΕΕ 20701-2/2010. Και σ' αυτή την περίπτωση θα έχεις αερισμό.

 

Για αυτό που ρωτάω πιο πάνω στο #1874, δηλαδή για την περίπτωση που έχουμε αμόνωτη πλάκα σκυροδέματος κάτω από αμόνωτη στέγη, πως το αντιμετωπίζουμε; Σαν διαχωριστική επιφάνεια προς Μ.Θ.Χ. και περιγραφή του Μ.Θ.Χ. χώρου ή σαν "οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη" με U = 2,90 [W/(m2*K)]; Καμιά γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αντιμετωπιζω ως οριζοντια οροφη κατω απο ΜΘΧ με 3,70 συντελεστη

Βεβαια δε μπορω να καταλαβω γιατι αυτο να εχει μεγαλυτερο συντελεστη απο οτι ενα συμβατικου τυπου δωμα.

Ισως γιατι στην κατηγορια αυτη συμπεριλαμβανονται ακομα και ψευδοροφες και ξυλινες οροφες κατω απο κεραμιδια.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Πάνο.

 

Τώρα με μπερδέψατε. Η οροφή κάτω από μθχ έχει 2,9 και η κάτω από μη θερμομον. στέγη 3,7.

 

Εκεί πιστεύω ότι έχει κάποιο λάθος η ΤΟΤΕΕ1. Αν το κτυπήσεις σε εξέλ (με Ru) θα σου βγάλει το U περίπου 2. Πως γίνεται 3,7 δεν το καταλαβαίνω. Εκτός αν περιλαμβάνει και οροφή με καλαμωτή κλπ, όπως λέει ο inzaghi.

 

Εγώ παίρνω τη στέγη κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη γιατί έτσι κάνω και στη ΜΕΑ. Αν πάνω από τη στέγη έχω ένα χώρο μθχ (μια σοφίτα αποθήκη) θα πάρω το 2,9.

Και δε βάζω το 3,7 που το βρίσκω υπερβολικό. Βάζω το 2 που βρίσκω από το εξελάκι.

 

Οσον αφορά την υπερύψωση, νόμιζα ότι μιλούσες για μπαζωμένο. Αν από κάτω έχει μθχ (αποθήκη) στην πραγματικότητα, το εξετάζεις σαν μθχ. Γιατί να πάρεις τις παροδοχές των ΤΟΤΕΕ για υπερυψωμένες πλάκες που αναφέρεις;

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την υπερύψωση όταν δεν είναι μπαζωμένος ο χώρος. Το δάπεδο (έδαφος) αυτού του Μ.Θ.Χ. σαν τι θα μπορούσα να το πάρω αν δεν το έπαιρνα με U = 4,50 [W/(m2*K)]; Εννοώ να έχω μια κατάσταση όπως αυτή στο σκαρίφημα της ΤΟΤΕΕ, χωρίς όμως να είναι μπαζωμένο. Εκτός κι αν το αγνοήσω, όμως έτσι δεν θα κλείνει το "κουτί".

 

Καλό αυτό με τον αναλυτικό υπολογισμό της οροφής.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Στην αναλυτική περιγραφή του μθχ περιγράφεις τα δομικά στοιχεία που είναι πάνω από το έδαφος, τα ανοίγματα, και τα δομικά στοιχεία σε επαφή με έδαφος στην καρτέλα του μθχ. Εκεί στο δάπεδο προς έδαφος παίρνεις U=3,1.

Link to comment
Share on other sites

3.7 το βαλα και γω, οπως και ο Inzaghi

τι 3.7, τι 2.9, μιλαμε το σπιτι ηταν jackpot, μου βγαλε 400 kwh/m2, αν και το ER δεν ηταν τοσο τραγικο, ηταν περιπου 4...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα Π.Ε.Α. για εξοικονομώ κατ΄οίκον.

Ισόγεια κατοικία εμβαδού 125 τ.μ. με υπόγειο ίδιου εμβαδού που έχει αλλάξει χρήση (κατοικία, θερμαινόμενος χώρος) και δεν έχει υπαχθεί στον 4014/11 τι κάνω τελικά;

Προφανώς και δε μπορώ να το δείξω σαν Μ.Θ.Χ. χώρο, το ζήτημα είναι σαν θερμαινόμενο χώρο μπορώ;

Κατά τον έλεγχο της υποβολής τι θα γίνει;

Με τις αμοιβές, αναγνωρίζονται κατά το έλεγχο;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το χώρο τον δείχνεις σαν ό,τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ (ανεξάρτητα από το αν το ΠΕΑ εκδίδεται για το πρόγραμμα που λες ή όχι).

Τώρα όσον αφορά το αν ο ιδιοκτήτης (και κατ' επέκταση εσύ) θα "δει φως", αντιγράφω από τον οδηγό εφαρμογής του προγράμματος: <<2.1.2. Γενικές Προϋποθέσεις Επιλεξιμότητας: "Φέρει οικοδομική άδεια. Στην περίπτωση που ο ιδιοκτήτης του κτηρίου δε διαθέτει οικοδομική άδεια, θα πρέπει να προσκομισθεί σχετικό νομιμοποιητικό έγγραφο, από το οποίο να προκύπτει ότι το κτήριο1 υφίσταται νόμιμα". Και στη υποσημείωση:"1 Επιλέξιμα είναι και τα κτήρια της παρ.2, του όρθρου 23 του ν. 4014/11 (ΦΕΚ Α΄ 209) όπως ισχύει".>>.

Αφού δεν εμπίπτει στο Ν 4014/2011 και είναι στις εξαιρέσεις του και σύμφωνα με τη υποσημείωση, συμπεραίνω πως -λογικά- δεν θα έχει πρόβλημα. Εκτός κι αν το ερμηνεύω λάθος.

 

Όμως, μάλλον σε λάθος τόπικ ποστάρησες.

Και μια ερώτηση. Που στην ευχή παίζει το πρόγραμμα; Ενάμιση χρόνο, μήτε ένας δεν μου έσκασε μύτη, ούτε καν για να το ψάξουμε. Κάτι με διαολίζει να πω ότι έχει σχέση με την ειδικότητα. Κι αν θέλει ας το κόψει ο moderator.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε panos-vicious την ίδια απορία έχω και εγώ!!!! :mrgreen: Που και πως προχωράει αυτό το πρόγραμμα? Κανένας γνωστός ρωτάει κάπου κάπου και αυτό από απλή περιέργια! Τόσο καιρό ούτε μια ενόχληση για το "εξοικονομώ" !!! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα το αντιμετώπιζα σαν μεμονωμένο διαμέρισμα πολυκατοικίας και φυσικά την πλάκα θα την αγνοούσα, σαν αδιαβατική επιφάνεια. Επίσης δεν θα έκανα καμία επέμβαση στο υπόγειο, για να μην υπάρχει πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο. Δεν σε συμφέρει οικονομικά, γιατί έχεις λιγότερα τετραγωνικά, και με μικρότερη/μ^2 αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

edit: όλα αυτά σε περίπτωση που είναι λειτουργικά ανεξάρτητο. Αν είναι λειτουργικά ενιαίο, θα πρέπει να το περιγράψεις. Πάλι δεν θα έχεις πρόβλημα νομίζω, γιατί καταργήθηκε η εγκύκλιος που λέει ότι επιτρέπεται μέχρι 10% απόκλίση από τα μέτρα της άδειας. Αλλά πάλι για να έχεις κεφάλι σου ήσυχο μην κάνεις καμία επέμβαση στο τμήμα που έχει αλλάξει χρήση.

 

edit 2: είμαστε οφ τόπικ

Edited by kostas K
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.