Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Και ποσοι δεν ψαχνουν καν τη μελετη θερμομονωσης και απλως παιρνουν τα μεγιστα κατα ΚΘΚ.....

Εδω που τα λεμε, τα μεγιστα του ΚΘΚ ειναι πιο καλη προσεγγιση της πραγματικοτητας αφου, κακα τα ψεματα, δεν εφαρμοζοταν σχεδον ποτε η μελετη στην κατασκευη...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω. Ότι η εφαρμογή της μελέτης θερμομόνωσης ιδίως σε κτίρια πριν το 2000 πήγαινε περίπατο. Επίσης για τους συντελεστές σκίασης είπαν στα σεμινάρια ότι τους έχει δοθεί οδηγία ότι για για U=0,60 τότε λαμβάνεις τις σκιάσεις με 0,90.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αυτό το <<τους έχει δοθεί οδηγία>> μπορείς να περιγράψεις πως ειπώθηκε στα σεμινάρια;

 

Δηλαδή σας είπε εισηγητής <<μας δώθηκε οδηγία από το ΥΠΕΚΑ να σας πούμε ότι λαμβάνουμε σκιάσεις 0,90 για U< 0,6>> ή σας είπε ότι <<μέσα στην οδηγία λέει ..... >>; Πως έγινε;

Link to comment
Share on other sites

Το ρώτησα κι εγώ και είπαν : "Απάντηση με email σε ερώτημά τους."

Φυσικά ο κάθε ένας κρίνει πως και αν θα χρησιμοποιήσει την κάθε μια πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το κτίριο υπό μελέτη έχει όμορρο κτίριο π.χ. στην μισή βόρεια όψη, ενώ στην υπόλοιπη βόρεια όψη το επόμενο κτίριο είναι στα 10μ, τι συμπληρώνετε στα διπλανά κτίρια για τις σκιάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Για το τμήμα του όμορου καταχωρείς τα σχετικά δομικά στοιχεία επιλέγοντας σαν τύπο "ΜΕΣΟΤΟΙΧΙΑ" οπότε το ίδιο το λογισμικό δεν σου επιτρέπει να συμπληρώσεις τίποτε άλλο εκτός από το εμβαδόν τους, ενώ για το υπόλοιπο υπολογίζεις κανονικά τους συντελεστές σκίασης από ορίζοντα και πλευρικά εμπόδια (από το όμορο). Μπορείς, για τις αδιαφανείς επιφάνειες, να υπολογίσεις και έναν ενιαίο συντελεστή σκίασης (ορίζοντα και πλευρικών) για όλη την όψη. Μπορείς επίσης για τις αδιαφανείς εφόσον έχουν U<0,6 [W/(m2K)] να θεωρήσεις ένα συνολικό συντελεστή σκίασης 0,9 δηλαδή: 1/1/1/1/0.9/0.9 ή αν έχεις όρεξη σκιάσεις από απέναντι όσο υπολογίζεις και τους υπόλοιπους συντελεστές 1/1//0.9/0.9.

Με σκαριφήματα σκιάσεων που σχετίζονται με τις γωνίες HSA και VSA, αφού πρόκειται για βόρεια όψη δεν ασχολείσαι καθόλου.

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί για "κτίριο υπό μελέτη" ρωτά ο sdim. Ωστόσο δεν αλλάζει κάτι στην επιθεώρηση, εκτός των σκαριφημάτων.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει, είναι τι γίνεται στη φάση της επιθεώρησης σε σχέση με τα γειτονικά κτίρια. Δηλαδή, στη φάση της μελέτης είχα κάποια γειτονικά κτίρια Α ύψους. Στη διάρκεια του χρόνου και μέχρι να ολοκληρωθεί η δική μου κατασκευή άλλα από αυτά μπορεί να γκρεμίστηκαν, να ανεγέρθηκαν νέα κλπ. Πως θα το αντιμετωπίσω; Γιατί αυτό εκτός των μεταβολών στη σκίαση (των ανοιγμάτων κυρίως μιας και για τα αδιαφανή θα μπορούσε να είχε υπολογιστεί 0,9), κατά πάσα πιθανότητα θα προκαλέσει μεταβολές και στη σκίαση των ηλιακών συλλεκτών. Αν έχω διώροφο και απέναντί μου ανεγερθεί τετραώροφο .....καληνύχτα στο F_s = 1 που είχα κατά τη φάση της μελέτης.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...!!!!!

 

Αν προλάβει ο απέναντι και σου κτίσει τον νότο.... καληνύχτα!!!!!!!!

 

Οπότε με το που θα δει ο ιδιοκτήτης <<ζωηρό>> γείτονα θα δώσει <<γκάζια>>. Θα χτίζει μέρα νύχτα με την ψυχή στο στόμα ή θα αρχίσει τις νύχτες να σαμποτάρει τον γείτονα. Θα χτίζει αυτός... θα του ξεχτίζεις εσύ. Ωστε στο τέλος να προλάβει να βγάλει ΠΕΑ με ηλιακό εν δράσει.

 

Δυστυχώς εκτός από το παραπάνω γελοίο σενάριο και την αντικατάσταση της παραγωγής ΖΝΧ με αντλίες θερμότητας με SPF > 1,15X1/n ή 3,3 και τα λοιπά τρέχα γύρευε, δεν υπάρχουν εναλλακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή thessalon-77 για αυτό που γράφει στην ΤΟΤΕΕ1 παρ. 3.3 σελ 70, υπήρξε εισηγητής σε σεμινάριο ενεργ. επιθ/τών που έστειλε e-mail για να το ρωτήσει ή το ερώτημά του αφορούσε το <<U ακριβώς ίσο με 0,6>>;

 

Επειδή και γω έχω ακούσει απίστευτα πράγματα από απίστευτους <<εισηγητές>> θέλω να δω σε τι κατάντια μπορεί να φτάσει το θέμα των σεμιναρίων αν αυτό είναι όπως ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.