Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Πρέπει να πας στο καρτελάκι με τις αναφορές και να τυπώσεις προσωρινή αναφορά. Μετά προχωράς σε τελική υποβολή με άμεση έγκριση από το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

@ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΡ

Για τα U των υλικών υπάρχουν άλλα θέματα. Στην ΤΟΤΕΕ 20701-2 θα βρεις αυτό που ψάχνεις.

 

Πρέπει να πας στο καρτελάκι με τις αναφορές και να τυπώσεις προσωρινή αναφορά. Μετά προχωράς σε τελική υποβολή με άμεση έγκριση από το ΤΕΕ.

 

Στο καρτελάκι "αναφορές" δεν μου έχει καμία επιλογή ούτε κουμπί για υποβολή.

Στον προϋπολογισμό έχω 0, όπως αναφέρουν οι οδηγίες του ΤΕΕ. Μήπως πρέπει να βάλω εκεί την ελάχιστη αμοιβή;

 

update

Τελικά βρήκα το πρόβλημα, είχα βάλει και έναν χώρο ως κατοικία εκτός από την ενεργειακή επιθεώρηση.

Πάντως μετά έπρεπε πάλι να κάνω αποθήκευση και ενδιάμεση υποβολή για να μου βγάλει την επιλογή για να φτιάξει το pdf.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω σομπα παλια με μπουρια, τα θετω ως καμιναδες στο συστημα η απλως βαζω 0,70 αντι για 1 στην αποδοση της μοναδας παραγωγης?

Link to comment
Share on other sites

Τα μπουριά είναι καπναγωγός και καπνοδόχος μαζί, οπότε β.α = 1 (100%). Χωρίς καπνοδόχο, μάλλον, εννοεί τίποτα φορητές θερμάστρες κηροζίνης.

Και τα βάζεις ως καπνοδόχους στον αερισμό (20 m3/h).

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε Πανο, αφου στην 1η ΤΟΤΕΕ, στη σελιδα 94 λεει οτι αν εχει καπνοδοχο παμε στο 70% αποδοση και αν δεν εχει τοτε στο 100%

Μαλλον αναοδα τα ειπες...

 

Υ.Γ. Και στην περιπτωση που το σπιτι εχει υποδοχες στους τοιχους για καπνοδοχους αλλα ειναι ταπωμενες επειδη ειναι αδειο και δεν εχει συνδεδεμενες σομπες, τα θεωρειτε κι αυτα ως καπνοδοχους?

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι, με ένα θέμα που μάλλον δεν είχα προσέξει:

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ψύξη ή και θέρμανση, οφείλω να συμπληρώσω εγώ θεωρητικό σύστημα βάσει της ΤΟΤΕΕ ? Και για τις δύο περιπτώσεις ? (αν υπάρχει μόνο θέρμανση, πρέπει να βάλω και ψύξη ?)

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε Πανο, αφου στην 1η ΤΟΤΕΕ, στη σελιδα 94 λεει οτι αν εχει καπνοδοχο παμε στο 70% αποδοση και αν δεν εχει τοτε στο 100%

Μαλλον αναοδα τα ειπες...

 

Υ.Γ. Και στην περιπτωση που το σπιτι εχει υποδοχες στους τοιχους για καπνοδοχους αλλα ειναι ταπωμενες επειδη ειναι αδειο και δεν εχει συνδεδεμενες σομπες, τα θεωρειτε κι αυτα ως καπνοδοχους?

Δεν υπάρχει "μάλλον", ανάποδα εντελώς τα είπα. Οπότε β.α = 0,70.

Όταν οι τρύπες στους τοίχους είναι ταπωμένες, είτε κάνεις πως δεν είδες πουθενά τρύπα, είτε -και πιο σωστά- υπολογίζεις το U του υλικού με το οποίο έχουν ταπωθεί. Πάντως δεν υποθέτεις καπνοδόχους. Θεωρώ πως οι σόμπες δεν είναι ακριβώς είναι αυτό που θα λέγαμε "μόνιμο σύστημα".

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δες το help του λογισμικού ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια 'Ακη

το θέμα είναι ότι εγώ χρησιμοποιώ το λογισμικό της 4m, το οποίο ζητά και κάποιες άλλες παραμέτρους, π.χ. διέλευση του δικτύου, μόνωση κλπ κλπ

Αυτά τα παίρνω όπως στο κτίριο αναφοράς ?

Και τι ισχύ βάζω στα συστήματά μου ?

Το βασικότερο όλων, δεν είναι λίγο στρεβλό σαν διαδικασία ?

Επειδή μου έχουν τύχει 2 περιπτώσεις παλιών σπιτιών, το ένα με θέρμανση, το άλλο χωρίς, παρατηρώ ότι το 2ο (αυτό χωρίς θέρμανση) παίρνει πολύ καλύτερο βαθμό από το πρώτο, και αυτό γιατί βάζω ένα σύστημα (θεωρητικό) που είναι αρκετά καλύτερο από το πραγματικό

Άβυσσος...

 

 

Α!

και κάτι άλλο

στις παρατηρήσεις για βελτίωση του κτιρίου, είμαι υποχρεωμένος να συμπληρώσω τις στήλες με τους προϋπολογισμούς για τις συστάσεις βελτίωσης ?

Αν π.χ. έχω ως σύσταση την "βελτίωση κτιριακού κελύφους", πως μπορώ να υπολογίσω αφενός το κόστος (προφανώς υπάρχουν 500 εναλλακτικές), αλλά και την εξοικονόμηση ενέργειας ?

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.