Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Και εγώ με με μέσο όρο αν και για κάποιο περίεργο λόγο στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ όλοι οι εισηγητές το κάνανε με 2 γραμμές...

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο akis73.

Προφανώς και είναι πιο εύκολο και απλό να το κάνεις με το μέσο όρο και όχι ξεχωριστά.

Με τον εισηγητή είχαμε κόντρα γιατί αυτός το έκανε με τον αναλυτικό τρόπο και όταν του είπα ότι εγώ το κάνω με τον μέσο όρο

είπε ότι κάνω μία πράξη παραπάνω!

Εγώ του αντέτεινα ότι σιγά τον κόπο αφού την παραπάνω πράξη την κάνει αυτοματοποιημένα το excel και ότι αυτός κάνει πολύ περισσότερο κόπο

περνώντας διπλάσιες γραμμές με ότι αυτό συνεπάγεται σε πιθανότητα λάθους αλλά και πολύ περισσότερου χρόνου.

Αυτός παρ' όλα αυτά επέμενε ότι εγώ τρώω περισσότερο χρόνο απ' ότι αυτός πράγμα που φυσικά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει.

Τέλος πάντων, ο τύπος ήταν και λίγο "κολλημένος" γενικότερα και έτσι άκρη δεν βρήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμερίσματα πολυκατοικίας με σύστημα παραγωγής ΖΝΧ διπλής ενάργειας (ηλεκτρική αντίσταση & κεντρικός λέβητας) ξεχωριστό σε κάθε διαμέρισμα λαμβάνουμε ποσοστό απωλειών κεντρικού δικτύου διανομής για ΖΝΧ από Πίνακα 4.16 ΤΟΤΕΕ 1, ή επειδή το boiler βρίσκεται εντός κάθε διαμερίσματος θεωρούμε μηδενικές απώλειες δικτύου ως μικρού μήκους? Επίσης για τα βοηθητικά συστήματα παίρνουμε την ισχύ του κυκλοφορητή της θέρμανσης ή την θεωρούμε μηδενική? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι κάνω εγώ και με βάση αυτά που άκουσα στα σεμινάρια του ΙΕΚΕΜ. Στο δίκτυο και εγώ = 1 (μικρό δίκτυο εντός διαμερίσματος). Στα βοηθητικά δεν βάζω κάτι, στο βα της αποθήκευσης βάζω 0,93 δηλ. το χειρότερο από τους βα του μποιλερ (0,93) και του θερμοσίφωνα (0,98).

Νομίζω ότι υπάρχουν κάποιοι συνάδελφοι που βάζουν τον βα της αποθήκευσης μεσοσταθμικά με τους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ακου τι κανω εγω...

Απωλειες δικτυου εχεις ετσι κι αλλιως γιατι εχεις κατακορυφο δικτυο απο το λεβητα ως το μποιλερ σου

Οι απωλειες σου αυτες ομως ειναι μονο για 7 μηνες (για ζωνη Γ μιλαω που ειμαι Θεσσαλονικη), ενω στους υπολοιπους 5 μηνες που χρησιμοποιεις θερμοσιφωνα εχεις μηδενικες

Οποτε παιρνω σταθμισμενο μ.ο. απωλειων δικτυου διανομης για το 12μηνο

Απολυτως αναλογικα και με τις απωλειες συστηματος αποθηκευσης που για 7 μηνες εχεις 7% και για τους υπολοιπους 5 εχεις μονο 2%

Αποψη μου παντα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inzaghi συμφωνώ μαζί σου για το δίκτυο λέβητα-boiler, αλλά ο spiliosa ρώτησε για το δίκτυο διανομής ΖΝΧ, που αυτό είναι μικρό χωρίς απώλειες αφού είναι μέσα στο διαμέρισμα (όπως λέει και ο akis73).

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Inzaghi πιστεύω πως από την στιγμή που το boiler είναι εντός του διαμερίσματος δεν χρειάζεται να υπολογίσω τις απώλειες του κατακόρυφου δικτύου, αφού αυτό επράχθη κατά τον υπολογισμό του συστήματος θέρμανσης, οπότε περισσότερο τείνω προς την άποψη του akis 73 . Ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οι απωλειες υπολογιστηκανε για τη θερμανση...

Αλλες οι απωλειες για τη θερμανση και αλλες για το ΖΝΧ

Αν, φερ ειπειν, θερμανση δε χρησιμοποιεις αλλα χειμωνα καλοκαιρι εχεις ΖΝΧ απο το λεβητα (πχ φυσικου αεριου, κεντρικη θερμανση) δε θα εχεις απωλειες στο δικτυο διανομης σου τους μηνες που δε θα χρησιμοποιεις θερμανση?

Οσο περισσοτερο δουλεψει ο λεβητας, τοσο μεγαλυτερες απωλειες θα εχει, τοσο ως παραγωγη θερμανσης οσο και ως ΖΝΧ

Οι απωλειες του δικτυου διανομης για θερμανση εχουν αυτο το ποσοστο για δεδομενα λειτουργιας του λεβητα για θερμανση.

Για παραγωγη ΖΝΧ εχουμε εξτρα λειτουργια του λεβητα, οποτε εξτρα απωλειες, που μπορει να εχει το ιδιο δικτυο διανομης με αυτο της θερμανσης, ομως χρησιμοποιειται για διαφορετικο σκοπο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο Inzaghi, απλά επειδή έχω διπλής ενέργειας Boiler, θεωρώ πως όταν δεν λειτουργεί ο λέβητας, όπως συνήθως το καλοκαίρι, θα γίνεται χρήση του ηλεκτρικού. Επίσης επειδή το boiler είναι ατομικό για κάθε διαμέρισμα και λειτουργεί με την βάνα αυτονομίας του κάθε διαμερίσματος, οπότε και μόνο όταν χρησιμοποιείται και θέρμανση του χώρου, πιστεύω πως δεν χρειάζεται να λαβουμε τις ίδιες απώλειες δύο φορές για την κατακόρυφη στήλη μας.Θα μπορούσαμε βέβαια να υπολογίσουμε τις απώλειες του δικτύου από τον συλλέκτη μέχρι το boiler, αλλά πιστεύω οτι θα ήταν υπερβολή δίχως καμία ουσιαστική σημασία. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε λίγο στα παρακάτω.

1) Κατάστημα 50 τ.μ. θέλει ΠΕΑ ή όχι;

2) Αν το ισόγειο κατάστημα 50 τ.μ. έχει και υπόγειο 56 τ.μ. (το αρχικό συμβόλαιο γράφει σύνολο 106 τ.μ. κατάστημα μετά υπογείου) για πόσα τ.μ. θα βγει το ΠΕΑ για ενοικίαση;

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.