Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλαιότητα παραβάσεων κατηγορίας 13 και συμψηφισμός προστίμων


Recommended Posts

Έχω την εξής ιδέα:

Τι θα συνέβαινε αν στο χώρο του συμψηφισμού των ήδη καταβληθέντων προστίμων βάζαμε τις εκπτώσεις που αφορούν στην παλαιότητα των λοιπών παραβάσεων της κατηγορίας 13;

Προφανώς οι εκπτώσεις αυτές δεν είναι ήδη καταβληθέντα πρόστιμα.

Βεβαίως η παλαιότητα στις παραβάσεις κατηγορίας 13 είναι δεδομένη και υφίσταται.

Από την άλλη έχουμε δύο δεδομένα:

1. Έχουμε να κάνουμε με ένα "σύστημα" που προφανώς θ' αναγνωρίσει νούμερα και θα τα αποδεχθεί. Άρα θα τα συμψηφίσει και θα τα αφαιρέσει και θα μας δώσει τα "σωστά" ποσά του συνολικού προστίμου.

2. Έχουμε ένα ΤΕΕ που μάλλον αργεί (κάποιοι θα πουν κοιμάται) που μάλλον ψάχνει ακόμα να βρει πως θα περάσει στο σύστημα τις εκπτώσεις αυτές. Και μάλλον θα ψάχνει να το βρει για πολύ καιρό ακόμα.

Εμείς τι κάνουμε;

Περιμένουμε; Να το κάνουμε με αυτόν τον τρόπο και να τελειώνουμε; Παρακαλώ τις γνώμες - απόψεις σας....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί όταν το ΤΕΕ αποφασίσει το 2012 (εκεί λίγο πρίν την καταστροφή του κόσμου) να αλλάξει το συστημα και να παίρνει τις εκπτώσεις στην κατηγορία 13 και να κάνει και τις αλλαγές των δόσεων και των προθεσμιων (ε σίγα ενα μηνας ειναι που εχει περάσει μόνο απο τον νόμο). Τοτε δεν θα αναγνωρίζουν τίποτα και θα σου ζητάνε δικαιολογητικά για τις προηγούμενες πληρωμές αν έχεις οριστικοποιήσει και θα τρέχεις να τους εξηγήσεις τι έκανες και γιατί. Γνώμη μου ειναι ότι ο 4014 θα πρέπει να μετονομαστεί σε νόμο της υπομονής και να περιμένουμε πρίν κανουμε αλχημίες που θα μας εξυπηρετήσουν μεν, αλλα μπορεί και να μας μπλέξουν άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς τις περιπτώσεις που οι πελάτες θέλουν να πληρώσουν εφάπαξ και οι δηλώσεις τους έχουν και παραβάσεις κατηγορίας 13.

Σε αυτές τι θα γίνει; Πληρώνουν εφάπαξ και όταν τα "ζώα" ξυπνήσουν θα τους δώσουν επιστροφές;

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα έχεις κάνει κάποιο ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ δεν χρειάζονται τα εισαγωγικά, έπρεπε να γράψεις ΖΩΑ αλλά τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα θα ήταν μεγάλη προσβολή για αυτά.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοέιται!!!! οπωσδήποτε θα δωθούν επιστοφές για όλα αυτά....Πες τους να μπουν από τώρα στην ουρά να περιμένουν.... :mrgreen:

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ????????????? :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

 

Καλο ηταν αυτο...!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο τα λιγα σημεια που ειναι σαφης ο νομος... επιστροφη δεν υπαρχει!!!

 

Παντως και εγω νομιζω οτι ετσι θα ειναι χειροτερο μπερδεμα γιατι οταν (λεω οταν) ανοιξει το συστημα και για την παλαιοτητα των Λ.Π. θα ειναι πολυ δυσκολο να παντρεψεις τον δικο σου τροπο με το συστημα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ενημερώνω και για το εξής:

Ένας από τους λόγους που οι τράπεζες άρχισαν και ζητούν τραπεζικούς λογαριασμούς από τους οποίους θα γίνεται μεταφορά χρημάτων για πληρωμή των παραβόλων και των δόσεων, τόσο του 4014, όσο και του 3843 είναι για να υπάρχει ένας λογαριασμός στον οποίο θα επιστραφούν χρήματα αν χρειαστεί.....

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι νομιζω οτι ειναι λογω του καινουργιου Ε10 που θα υπαρχει απο του χρονου στις δηλωσεις μας..! Θα πρεπει να δικαιολογουμε μεχρι και το τελευταιο μονολεπτο που θα ξοδευουμε και να ειναι εμφανεις ολες οι κινησεις χρηματων που θα κανουμε οποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε επικοινωνία με το ΤΕΕ-ΤΚΜ μου είπαν ότι τους ενημέρωσε ο διαχειριστής - προγραμματιστής του συστήματος ότι δεν πρόκειται να αλλάξει η παλαιότητα της κατηγορίας 13.

Βέβαια μου είπαν ότι το ίδιο πράγμα τους είχε πει παλαιότερα για την περίπτωση τακτοποίησης <20τμ που τελικά άλλαξε.

Κανείς κανένα νέο;

Φαντάζομαι ΟΛΟΙ καταφέρνετε να έχετε τηλεφωνική επικοινωνία με το άριστο κέντρο εξυπηρέτησης του ΥΠΕΚΑ (τρόμαρα του).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αποφασίσει και κάνω το εξής.

1. Στέλνω τις δηλώσεις που έχουν και αυθαιρεσίες κατηγορίας 13 με παλαιότητα. Τις φτάνω μέχρι προσωρινή υπαγωγή.

2. Γράφω στα σχόλια τον "διαφορετικό" υπολογισμό προστίμου.

3. Δεν εξοφλείται σε καμία το πρόστιμο εφάπαξ. Πάνε όλες με τις περισσότερες δόσεις.

4. Ελπίζω ότι, μέσα σε τρία χρόνια θα το φτιάξουν!!!!

5. Ο ιδιοκτήτης θα πληρώνει τις δόσεις μέχρι το σημείο που έχει την έκπτωση λόγω της παλαιότητας. Στην τελευταία θα πληρώσει όχι το ποσό της δόσης, αλλά αυτό που θα "υπολείπεται" (αν το δεχθεί η τράπεζα).

6. Αν μέχρι τότε δεν το έχουν φτιάξει, προφανώς η δήλωση θα φαίνεται ανεξόφλητη. Τότε θα ξεκινήσουμε άλλη διαδικασία (εκτός του συστήματος των δηλώσεων).....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.