Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλαιότητα παραβάσεων κατηγορίας 13 και συμψηφισμός προστίμων


Recommended Posts

Καλό σκεπτικό αλλά πολύ off road, εκτός διαδικασίας δηλαδή. Άσε που αρκετοί θέλουν εφάπαξ για το -20%. Αν κάποιος άλλος έχει άλλη ενημέρωση ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και εγω περιμένω την παλιαότητα για μερικες δηλώσεις ... καποιες όμως που επήγουν και θέλουν και εφαπαξ καταβολή :(

Link to comment
Share on other sites

Όσες θέλουν εφάπαξ καταβολή απλώς τις στέλνεις και εξοφλούνται.

Στη συνέχεια βλέπουμε αν κι όποτε ανακοινώσουν κάτι για επιστροφή (ενισχυτικό αυτού είναι και το ότι ζητούν συνδεδεμένους λογαριασμούς οι τράπεζες για τις πληρωμές).

Link to comment
Share on other sites

Merci!

 

αλλά θα ήταν πολύ πιο έυκολο να αλλάξει στον τρόπο υποβολής

έχουμε και 24 Ιανουαρίου, γιοτρές τέλος ας μαζέψουν τα μυαλά τους

Link to comment
Share on other sites

IASONA η αρχική ιδέα που είχες δεν είναι άσχημη... σκέφτομαι να την εφαρμόσω σε υπόθεση με κάμποσες λοιπές παραβάσεις που ο άνθρωπος θέλει να πληρώσει εφάπαξ και να μεταβιβάσει... και ότι βρέξει ας κατεβάσει

Link to comment
Share on other sites

Αν και από το ΤΕΕ-ΤΚΜ μας είχαν πει ότι δεν πρόκειται να ισχύσει η παλαιότητα στην κατηγορία 13, βρίσκω (για τις δόσεις) πολύ ενδιαφέρουσα την πρότασή σου! Με μία αναλυτική περιγραφή στα σχόλια και στον πελάτη βέβαια και βλέπουμε σε 33 μήνες τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφέρω αυτό το ξεχασμένο θέμα, μήπως και ...."γίνουμε πολλοί"!

Πάντως εγώ συνεχίζω την πολιτική που είχα αναφέρει στο παρόν post.

Αναφέρω στα σχόλια κάθε δήλωσης που αιτούμαι παλαιότητα σε αυθαιρεσίες κατηγορίας 13 το εξής κείμενο:

 

"Με την παρούσα δήλωση δηλώθηκαν και 3 λοιπές παραβάσεις της κατηγορίας 13 (υπόγεια δεξαμενή, ξεμπάζωμα υπογείου, ύψος τμήματος περίφραξης οικοπέδου), οι οποίες υπολογίστηκαν με αναλυτικό προϋπολογισμό. Και οι τρεις αυτές παραβάσεις έγιναν ταυτοχρόνως με τις υπόλοιπες αυθαίρετες κατασκευές του ακινήτου (με βάσει τις οδηγίες του υπουργείου δικαιούνται έκπτωσης λόγω παλαιότητας) και το πρόστιμο που τους αναλογεί και παρουσιάζεται στην παρούσα δήλωση, ήτοι 3 Χ 500 ευρώ = 1.500 ευρώ (και σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής 1.200 ευρώ), πρέπει να πολλαπλασιαστεί με τον συντελεστή παλαιότητας και να γίνει 3 Χ 500 ευρώ Χ 0,80 = 1.200 ευρώ (και σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής 960 ευρώ). Οπότε χρηματικό ποσό 240 ευρώ πρέπει να επιστραφεί στο δικαιούχο ιδιοκτήτη του ακινήτου θεωρούμενο ως επιπρόσθετο καταβληθέν ενιαίο ειδικό πρόστιμο".

 

Πιστεύω ότι, όταν ενεργοποιηθεί το σύστημα του ΤΕΕ για τις επιστροφές θα έχουμε τη δυνατότητα να ζητήσουμε και αυτά τα ποσά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, χλωμό το βλέπω Ιάσονα. (Εικάζω) για να γίνει κάποια επιστροφή θα πρέπει να μπορεί να επιβεβαιώνεται από το ηλεκτρ. σύστημα. Πχ ο "περαιωτικός" υπολογισμός προστίμου είναι 5000 € οι συνολικές πληρωμές είναι 6000 €, οπότε δικαιούσαι την επιστροφή των 1000€. Συνεπώς αν δεν μπουν οι συντελεστές στις παραβάσεις, δε θα μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Φυσικά τότε θα πρέπει να μπουν όλοι οι συντελεστές (ΥΚ, ΠΔ, ΠΠ) και τα υπόστεγα κλπ που έχουν δηλωθεί έτσι θα έχουν πρόβλημα. Οπότε χλωμό το βλέπω και για τους συντελεστές.

 

Και γω έχω γράψει αντίστοιχο λογίδριο, αλλά έχω πάψει να ελπίζω. Η σχετική "οδηγία" του υπουργείου μάλλον για τα σκουπίδια είναι (όπως και πολλές άλλες).

 

Hint: εξετάζω πάντα το φθηνότερο μεταξύ ΥΔ και 500ρικου παράβασης και δηλώνω ανάλογα τους αντίστοιχους χώρους (υπόστεγα, βεράντες κλπ).

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν νομίζω να μπει αυτή η δυνατότητα. Πάντως σε σεμινάρια στη Θεσσαλονίκη (αρχές του έτους) μας είπαν ότι αυτή η δυνατότητα δεν πρόκειται να ενσωματωθεί στο σύστημα. Αλήθεια ή ψέμματα δεν ξέρω να σας πω απλώς μεταφέρω μια άποψη που μας είπε ένας εισηγητής.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν θα μπει στο σύστημα η παλαιότητα στις παραβάσεις κατηγορίας 13 και να γίνονται οι εκπτώσεις αυτόματα!

Παίζει όμως η διαδικασία με την "αίτηση" επιστροφής ποσού (αφού ελέγχονται τα στοιχεία της δήλωσης από ΤΕΕ).

Αν δεν το κάνουν, η μόνη λύση είναι ...δικαστική διεκδίκηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.