Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Δείτε το και θετικά . Αν το παιδί σας κάνει την ίδια δουλειά με εσάς , αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να δουλεύετε μέχρι τα 70 ώστε να τον βοηθήσετε να πάρει το γραφείο . Αν όμως κάνει άλλη δουλειά , μπορείτε μετά τα 60 να ετοιμάζεστε γιά σύνταξη .

 

Καί όπως λένε τότε αρχίζει η ζωή .

 

Αν σου τι δίνουν την σύνταξη φυσικά και δεν στην τρώνε .

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω μια απιστευτη συζητηση, ιδιως στις πρωτες σελιδες...

Απιστευτη, μεσα στην υπερβολη και στην ιδιοτελεια...

 

Απο τη μια, "γιατι εμεις να μην υπογραφουμε το ενα αφου το διδαχθηκαμε, και να οι αξιολογησεις απο το χ ιδρυμα, και να τα μαθηματα που καναμε" και να το ενα και το αλλο....

Δηλαδη αν εγω παω στο ΙΕΚ Νοσηλευτικης (λεμε τωρα) και διδαχθω διπλασια σε ογκο μαθηματα χειρουργικης απο τις σχολες της Ιατρικης (και με καλυτερους καθηγητες), μπορω καποια στιγμη σε 1-2-10 χρονια να χρησιμοποιησω τον ογκο των μαθηματων μου σαν επιχειρημα για την κατοχυρωση των επαγγελματικων δικαιωματων που κατεχει ο αποφοιτος της Ιατρικης χειρουργος???

"Μ αφου ξερω"...

 

Επισης, οι πανελληνιες εξετασεις δεν ειναι μια χαζουμαρουλα που η κοινωνια μας θεσπισε για να περναει η ωρα των παιδιων...

(διαβασα το απιστευο "οποιος εχει @@ δουλευει...Ε τοτε να καταργησουμε εξετασεις, ΑΣΕΠ, τα παντα και να θεσπισουμε την @@δομετρηση σε ειδικα παραβαν, οπως στο στρατο.. 8-) )

Οι εξετασεις αυτες ουσιαστικα μας βαζουν σε μια σειρα ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ανα χρονια, η οποια συνδεεται ΑΜΕΣΑ με καποια προνομια...

Σ αυτη την καταταξη καποιοι ηταν πανω απο μενα, καποιοι απο κατω, ο καθενας με τις δυναμεις του (και 20 αλλους παραγοντες...).

Το βασικο ειναι οτι εχεις προτεραιοτητα στην επιλογη της σχολης που θες να φοιτησεις, ζυγιζοντας το αντικειμενο της αλλα και τα δικαιωματα που θα αποκτησεις στο εργασιακο πεδιο, οταν θα τελειωσεις την σχολη αυτη....

Με λιγα λογια, τα περισσοτερα η λιγοτερα δικαιωματα που θα εχεις σαν επαγγελματιας εξαρτωνται απο αυτην την ιστορια που λεγεται Πανελληνιες εξετασεις.

Δεν μπορει να γραφεται "νταξει, επειδη εχω 10 μορια και εσυ 15, πρεπει να εχουμε διαφορετικα δικαιωματα?"...

Ε τι να γινει δηλαδη, καλα εγραψε η myri, τοτε δεν υπαρχει κανενας λογος υπαρξης 2 διαφορετικων σχολων, ας γινει η μια διπλασια (η οσα επιλεχθουν) σε αριθμο φοιτητων.....

 

Απο την αλλη, δεν μπορει να ειναι για παντα ταμπου για το επισημο κρατος αυτη η συζητηση και να συντηρειται μια κατασταση εθιμικου δικαιου και σχετικης ανομιας ...

Πρεπει να γινει μια αρχη, ειναι απαραδεκτο οι τοπογραφοι του ΤΕΙ να μην υπογραφουν τοπογραφικο, τι θα κανουν δηλαδη, οινοποιοι θα γινουν η γεωργοι, αυτο σπουδασαν?

Με την ιδια λογικη πρεπει να γινει μεγαλη συζητηση για τα στατικα των ΑΤΜ, για τα τοπογραφικα τον ΠΜ κ.ο.κ., ατελειωτη η λιστα..

Και οταν αποφασιστει κατι να εφαρμοστει απο εδω και προς τα μπρος....

Να ξερει ο υποψηφιος των πανελληνιων απο που θα παει και ποια θα ειναι τα εργασιακα του δικαιωματα..

Οτιδηποτε αλλο θα αδικει καποιους και θα ευνοει καποιους αλλους.....

Edited by AlexKat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ΑλεχΚατ

 

Κάνεις λάθος σε πολλά .Αν ήμασταν μία χώρα η οποία θα ζούσε όπως η Βόρεια Κορέα στην οποία θα απαγορευόταν να φύγει κάποιος υπήκοος της για σπουδές και για δουλειά στα άλλα κράτη .Μια χώρα η οποία θα είχε μια αυτόνομη και απομονωμένη από τον υπόλοιπο κόσμο αγορά εργασίας, έξω από τους ευρωπαϊκούς και παγκόσμιους θεσμούς , η οποία δεν θα επέτρεπε σε κανέναν ξένο να έρθει και να εργαστεί σε αυτήν την αγορά εργασίας που συντελείτε στην δική της γεωγραφική περιοχή , τότε ναι θα είχαν αξία οι πανελλήνιες εξετάσεις και όλα αυτά που αναφέρεις .Όταν όμως είσαι μέλος μιας οικογένειας όπως είναι η Ευρωπαϊκή Κοινότητα τότε θα πρέπει να αποδεχτείς όλες εκείνες τις εξετάσεις που συντελούνται και στα υπόλοιπα κράτη προκειμένου να αποδεχτείς όλους εκείνους που έρχονται από ιδρύματα του εξωτερικού .Είτε αυτός που θα σου έρθει είναι ο Έλληνας που σπούδασε έξω είτε είναι ο Άγγλος που θα σου έρθει από έξω .Δεν μπορείς να τους υπολογίζεις με το μέτρο των πανελληνίων εξετάσεων διότι πολύ απλά και αυτοί έδωσαν τις ανάλογες εξετάσεις στην χώρα τους .Ακόμα και ο Έλληνας που θα σου έρθει από την Αγγλία έως και το τελευταίο κράτος μέλος της Ευρώπης θα πρέπει να τον δεχτείς και να εφαρμόσεις τους κοινούς νόμους που έχει αυτή η οικογένεια , αυτή η κοινότητα .Όσον αφορά τα ΤΕΙ αυτά ανήκουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και θα έπρεπε και αυτά να έχουν τα ανάλογα δικαιώματα. Διαφορετικά ποιός ο λόγος της δημιουργίας τους ? Της ίδρυσης τους ? Και δεν είναι φυσικό να συγκρίνονται με τα ΙΕΚ ακόμα και όταν θέτουμε τα ΙΕΚ ως επιχείρημα διότι ανήκουν σε άλλη εκπαιδευτική βαθμίδα .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

ρε BAS - POL και myri

και αν δεν γέλασαααααααα.

νά στε καλά όλοι σας

 

Μπορεί ακόμη και όταν βγω στην σύνταξη να γυρίζω εδώ

(σ’ αυτό το θέμα –αρκεί να μην το κλειδώσει κανείς)

για να σας διαβάζω

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν υποστηριξα ποτε οτι δεν πρεπει να εχουν τα ΤΕΙ η τα ΑΕΙ η τα ΙΕΚ δικαιωματα!!

Ειπα οτι πρεπει επιτελους να ανοιξει (και βασικα να κλεισει) αυτη η συζητηση απο το επισημο κρατος και να ισχυουν καποιοι νομοι απο εδω και περα, οι οποιοι θα ειναι προσαρμοσμενοι στην σημερινη κατασταση της χωρας (Ε.Ε.) κτλ κτλ...

 

Αυτο που λεω ειναι οτι σημερα υπαρχει διαβαθμιση στα δικαιωματα και η διαβαθμιση αυτη απορρεει απο τη φοιτηση στην καθε Σχολη.

Ας το πω πιο απλα υπαρχει η Σχολη 1, η Σχολη 2 και η Σχολη 3.

Στην 1η σχολη εχεις το 100% των δικαιωματων ενος γενικου αντικειμενου, στην 2η το 60% και στην 3η το 40%...

Αυτες οι σχολες υπαρχουν και στην Ελλαδα και στην Ευρωπη.

Οσον αφορα τις ελληνικες σχολες 1,2,3, μοναδικο κριτηριο που οριζει την προτεραιοτητα στην εισαγωγη σ αυτες, ειναι οι εξετασεις καταταξης που δινουμε ολοι....

Οσον αφορα το εξωτερικο, δεν γνωριζω αλλα υποθετω οτι τα αμερικανακια δεν βγαλανε το "money talks , bullshit walks" τυχαια...

Τωρα θα μου πεις να ενωσουμε τις 3 Σχολες και να γινει 1.

Η να μοιραστει το 100% εξισου στις 3 με διαφορετικο αντικειμενο. .

Η να καταργησουμε τις 2 απο τις 3 αν δεν εχουν λογο υπαρξης....

οκ ολα αυτα, να τα δουμε και να κανουμε το σωστο..

αλλα να κανουμε το σωστο προσπαθωντας να μην αδικησουμε κανενα, οσο αυτο ειναι εφικτο....

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις ελληνικες σχολες 1,2,3, μοναδικο κριτηριο που οριζει την προτεραιοτητα στην εισαγωγη σ αυτες, ειναι οι εξετασεις καταταξης που δινουμε ολοι....

 

Εκ νέου κάνεις λάθος .Διότι ο ξένος που έρχεται για σπουδές στην Ελλάδα όπως είπε και η myri δίνει μόνο εξετάσεις στην ελληνική γλώσσα για να μπει στην σχολή 1,2,3 .Οπότε οι πανελλήνιες εξετάσεις σε αυτήν την περίπτωση πάνε περίπατο από την στιγμή που δίνει μόνο νέα ελληνικά και τίποτα άλλο .Όπως βλέπεις αυτός έχει άλλο κριτήριο εισαγωγής διότι είναι ξένος και δεν είναι δυνατόν να τον υποβάλλουμε να δώσει τα μαθήματα που έδωσε ο μαθητής του γενικού λυκείου διότι πολύ απλά δεν υπάρχει περίπτωση να τα καταφέρει και αυτό λόγο της γλώσσας την οποία δεν γνωρίζει όπως την γνωρίζει ο Έλληνας που περνάει .Διότι δεν γνωρίζει την ύλη εκείνη για την οποία διδάχτηκε ο Έλληνας μέσα στο σχολείο του .

Edited by Ferari
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξαναγυρίζουμε στα ίδια ρε παιδιά. Η γενικής φύσεως συζήτηση επί της παιδείας είναι πιο ενδιαφέρουσα από το "εγώ την έχω μεγαλύτερη την... υπογραφή".

Link to comment
Share on other sites

Γενικής φύσεως συζήτηση επί της παιδείας κάναμε .Βγάζοντας και συμπεράσματα .Απλώς το μεγαλύτερο συμπέρασμα είναι πως όλα αυτά που λέμε τις τελευταίες δεν ξέρω και εγώ πόσες σελίδες είναι εκτός ενότητας .

Link to comment
Share on other sites

τι να κάνουμε συνάδελφε κάποιοι δεν είμαστε, ούτε υπήρξαμε βολεμένοι, και μας απασχολούν και τα κοινά ενίοτε.

Να σέβεσαι τους συνομιλητές σου, πολύ πιο βασική αρχή από το πόσο ον ή οφ τόπικ είναι ο καθένας.

 

Δε νομίζω "Πρωτόγονε" ότι σε απασχολούν περισσότερο από ότι εμένα.

Αν με ήξερες θα το καταλάβαινες.

Έχω όμως αξιοπρέπεια και δε λέω τον καημό μου σε άσχετα Posts και αυτό θα περίμενα και από εσένα.

Έχει πέσει ένα "ξεκατίνιασμα" άνευ προηγουμένου εδώ και το χειρότερο είναι ότι δε γίνεται από τοπογράφους !!

Τελοσπάντων, μη με κρίνεις και συνέχισε να σπέρνεις σε ξένα χωράφια.

Link to comment
Share on other sites

@ferari, σε ολο το Νομο που εργαζομαι δεν υπαρχει ουτε ενας ξενος τοπογραφος, ουτε στο ετος μου οταν ημουν στη σχολη...

Παει τη συζητηση αλλου αυτο που λες χωρις να υπαρχει κανενας λογος...

Ο κανονας ειναι αυτο που περιεγραψα....

πανελληνιες = καταταξη εξεταζομενων

καταταξη = πτυχιο

πτυχιο = δικαιωματα

 

αν υπαρχει καποιο καλυτερο συστημα, ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ...

αλλα μου φαινεται οτι εδω κολλαει το γνωστο ρητο για τα πολιτευματα και τη δημοκρατια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.