Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Το μεγαλύτερο ανέκδοτο είναι ότι οι κάποιοι προλαλήσαντες (όχι άτομα-ειδικότητες) υπογράφουν Η/Μ, αλλά κανείς δεν γέλασε...

Αλλά έτσι είναι στην Ελλάδα. Δεν φταίνε αυτοί που το κάνουν, άλλωστε ο νομος τους το επιστέπει. Και ο νόμος ή το ΤΕΕ ή δεν ξέρω ποιος,.. εξυπηρετεί συγκεκριμένες ειδικότητες χρόνια τώρα....Το ΤΕΕ πχ είμαι πεπισμένος ότι δεν είναι των μηχανικών αλλά των ΠΜ, ΑΜ αντε και ΑΤΜ. Οι υπόλοιποι απλά δεν υπάρχουν ή μάλλον σόρυ υπάρχουν για τις εισφορές!!. Το φταίξιμο είναι καθαρά δικό μας που είτε ατομικά είτε μέσα από συλλόγους κτλ (αλήθεια ποιος ο ρόλος του ΠΣΔΜΗ δεν μπορώ να καταλάβω) παρακολουθούμε όλο αυτό το πανυγύρι σαν το 5χρονο που ακούει το δάσκαλό του. Είμαι εκτός θέματος το ξέρω αλλά κατά κάποιο τρόπο ταιριάζει με την συζήτηση...

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το υλικό τι να το κάνω, κράτησέ το να το έχεις.

Τα πάντα όλα υπάρχουν στην κείμενη νομοθεσία! :shock:

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Τη νομοθεσια εννοω με τον ορο "υλίκο"..

Διαβασε τη παλι και πες μου με πμ που αναφερει το διακαιωμα υπογραφης στατικων απο ΑΜ....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τη εσύ παλι και πες μας δημόσια που δεν αναφερει το συγκεκριμένο διακαιωμα υπογραφης στατικων απο ΑΜ....

Link to comment
Share on other sites

Καλά Τέρρυ, αρχίζω την αναζήτηση αμέσως, δεν ξέρω πόσες από τις δέκα θα βρώ αλλά έχετες πρόχειρες καλού κακού! :smile:

Χρόνια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Μην μαλώνετε άδικα.

Τοπογραφικά μόνο από τους τοπογράφους (ΠΕ και ΤΕ εννοείται).

Αυτά...

Σορρυ διαφωνώ κάθετα. Οι π.μ. μιά χαρά τοπογραφικά μπορούν να συντάξουν.

Το ότι σε αυτήν την χώρα υπογράφουν στατικά και τοπογραφικά Αρχιτέκτονες (μη Μηχανικοί δηλαδή) πρόκειται για τα μεγαλύτερα ανέκδοτα της υφηλίου !!!

Οι Αρχιτέκτονες είναι Μηχανικοί, είτε μας αρέσει είτε όχι. Η σχολή Αρχιτεκτόνων δεν ανήκει στην σχολή καλών τεχνών.

Φυσικά και δεν έχουν σχέση με στατικά ή τοπογραφικά πάντως

 

Είναι το ότι σε αυτήν την χώρα υπογράφουν αρχιτεκτονικά πολιτικοί μηχανικοί (μη Αρχιτέκτονες δηλαδή) και πράγματι πρόκειται για τα μεγαλύτερα ανέκδοτα της υφηλίου !!!

Τεράστιο ανέκδοτο πραγματικά. Και τα αποτελέσματα φαίνονται απο τα τόσο όμορφα σπίτια μας και τον τόσο φοβερό πολεοδομικό σχεδιασμό.

Το μεγαλύτερο ανέκδοτο είναι ότι οι κάποιοι προλαλήσαντες (όχι άτομα-ειδικότητες) υπογράφουν Η/Μ, αλλά κανείς δεν γέλασε...

Εγώ γελάω ακόμα. Πού να σου πώ και το καλύτερο. Κάποιος ΠΜ πολυτεχνείου έχει περισσότερα δικαιώματα σε Μηχανολογικά ή Ηλεκτρολογικά έργα απο τους αντίστοιχους Ηλεκτρολόγους ή Μηχανολόγους ΤΕΙ. Και σφραγίζει μελέτες με το 20% εισφορά που ο φίλος μας πιό πάνω δεν βρίσκει πού είναι το κακό...

Το ΤΕΕ πχ είμαι πεπισμένος ότι δεν είναι των μηχανικών αλλά των ΠΜ, ΑΜ αντε και ΑΤΜ. Οι υπόλοιποι απλά δεν υπάρχουν ή μάλλον σόρυ υπάρχουν για τις εισφορές!!. Το φταίξιμο είναι καθαρά δικό μας που είτε ατομικά είτε μέσα από συλλόγους κτλ (αλήθεια ποιος ο ρόλος του ΠΣΔΜΗ δεν μπορώ να καταλάβω) παρακολουθούμε όλο αυτό το πανυγύρι σαν το 5χρονο που ακούει το δάσκαλό του. Είμαι εκτός θέματος το ξέρω αλλά κατά κάποιο τρόπο ταιριάζει με την συζήτηση...

Μωρέ εντός θέματος είσαι όσο δεν μπορείς να φανταστείς.

Edited by Jason_Ab
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.