Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Καθόλου όμως δε ντρέπομαι! Και το ξαναλέω: όποιος θέλει να ασκήσει το επάγγελμά μου, θα περάσει από το "γκισέ". Θα ελέγξω τι κάνει, αν είναι όλα εντάξει, θα σφραγίσω θα πάρω το ποσοστό μου (για τον κόπο μου) και ας πάει στο καλό.

 

Μα κι εγώ το ίδιο θεωρώ με τους συναδέλφους μου. Η πλειοψηφία των ΤΕ (πλην τοπογράφων ασφαλώς) είναι ανίκανοι να συντάξουν σωστό τοπογραφικό. Δεν θα έπρεπε να συντάσσουν τοπογραφικά. Και έχω κάθε δικαίωμα να το λέω, καθώς έχω δει χιλιάδες (κυριολεκτικά).

 

Δυστυχώς μετά απο αυτές τις χαριτωμένες επισημάνσεις σου θα πρέπει να σε αφήσω να περάσεις μόνος σου απο το πρώτο στο δεύτερο βήμα που περιγράφει ο φίλος kasvan. Σου εύχομαι ειλικρινά καλή τύχη σε αυτή σου την πορεία. Ελπίζω μόνο να είσαι αρκετά νέος ώστε να έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου να χτίσεις έναν σοβαρό χαρακτήρα χωρίς συμπλέγματα και κακεντρέχεια. Εάν πάλι είσαι πάνω απο 35-40 τότε απλά θα σε χρησιμοποιώ ώς χαρακτηριστικό παράδειγμα των νοοτροπιών που δημιουργούν τα γνωστά προβλήματα σε αυτή την χώρα.

Γιατί ώς γνωστόν η Ελλάδα είναι μία πολύ ωραία χώρα... αλλά έχει πολλούς Ελληνάρες.

Link to comment
Share on other sites

Μην μαλώνετε άδικα.

Τοπογραφικά μόνο από τους τοπογράφους (ΠΕ και ΤΕ εννοείται).

Αυτά...

Τα υπόλοιπα είναι για πολίτες Αφρικής.

 

Το ότι σε αυτήν την χώρα υπογράφουν στατικά και τοπογραφικά Αρχιτέκτονες (μη Μηχανικοί δηλαδή) πρόκειται για τα μεγαλύτερα ανέκδοτα της υφηλίου !!!

Edited by Mercedes
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exω βαρεθεί να βλέπω εμμονικούς ανθρώπους σε αυτό το φόρουμ (ΠΕ και ΤΕ)! Έχει καταντήσει αηδία πραγματικά. 'Οποιος έχει τα Α.....α και τις γνώσεις να δουλέψει ας το κάνει επιτέλους χωρίς να ασχολείται με το τι κάνουν οι άλλοι. Περιμένουμε πάντα η αγορά να ρυθμίζεται μέσω αποκλεισμών μερίδας επαγγελματιών και οχι μέσω ποιοτικού ελέγχου!!! Αυτό δεν λέει τίποτα σε κανέναν σας? Αφήστε τις κλάψες και τους αφορισμούς και τις εξυπνάδες γιατί 30 χρόνια τα ίδια ακούγονται αλλά κανέναν δεν πείθουν. Έλεως λοιπόν κάντε τη δουλειά σας (αυτή που μάθατε στις σχολές σας εννοώ) και αφήστε κάτω τα πληκτρολόγια. Όποιος έχει κόμπλεξ και απωθημένα να πάει σε ψυχολόγο πρέπει να ζήσουν και αυτοί. Καλή χρονιά σε όλους και καλά μυαλά να σας φέρει το νέο έτος για σας και για τη χώρα ολόκληρη.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που χώρα της ΕΕ δεν αναγνωρίζει την συνθήκη της Bologna για μένα τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Και εξηγούμαι...B.Sc. οδηγεί σε επ. δικαιώματα, το M.Sc. σε εξειδίκευση όπως γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο...και το Dr. ή Ph.D για τους ακαδημαϊκούς ή αυτούς που έχουν το ψώνιο να έχουν το Dr...

 

Τώρα αυτά που συμβαίνουν στην Ελλάδα για την υπόλοιπη Ευρώπη δεν λαμβανονται υπόψη !

Απόφοιτος ΤΕ αναγνωρίζεται ως B.Sc Engineering και τον δέχονται κανονικά για το M.Sc.

Αυτά τα αστεία περί κατακτητήριες και διαχωρισμός περί ΤΕ και ΠΕ μόνο στο Ellada.

Έχω πει ότι από FH σπουδάζεις κανονικότατα Αρχιτέκτονας και μετά πάλι από το ίδιο FH σε συνέχεια για το M.A.

Ή αν το επιθυμεί ο φοιτητής συνεχίζει το M.A. οπουδήποτε στον κόσμο (εκτος φυσικά από Ελλάδα).

Που ακούστηκε Τοπογράφος ΤΕ με 4 χρόνια σπουδών (υπερκάλυψη του B.Sc.) το πολυτεχνείο να μην τον αναγνωρίζει εδω στην Ελλάδα και να του χρεώνει μαθήματα ???

 

Για αυτό λοιπόν και επειδή επικρατεί και το χάος με τα επ. δικαιώματα δεν έχει νόημα...σας είπα...εδώ υπογράφουν Σ Τ Α Τ Ι Κ Α ή Τ Ο Π Ο Γ Ρ Α Φ Ι Κ Α Αρχιτέκτονες !!!

Και εννοείται ότι υπογράφουν και αρχιτεκτονικά Πολιτικοί...

Το όλο θέμα με τους Μηχανικούς της Ελλάδος είναι ένα μεγάλο ανέκδοτο.

Για αυτό και οι μεγάλες μελέτες πάντα θα έρχονται από έξω όπως και οι κατασκευές.

 

Φτιαξτε σωστά επ. δικαιώματα γιατί το θέμα με την σφραγιδα έχει καταντήσει κουραστικό και γελοίο...

Για μένα τοπογραφικά μόνο οι τοπογράφοι είτε B.Sc. είτε M.Sc.

Edited by Mercedes
Link to comment
Share on other sites

Μην μαλώνετε άδικα.

Τοπογραφικά μόνο από τους τοπογράφους (ΠΕ και ΤΕ εννοείται).

Αυτά...

Τα υπόλοιπα είναι για πολίτες Αφρικής.

 

Το ότι σε αυτήν την χώρα υπογράφουν στατικά και τοπογραφικά Αρχιτέκτονες (μη Μηχανικοί δηλαδή) πρόκειται για τα μεγαλύτερα ανέκδοτα της υφηλίου !!!

 

Νομίζω ότι βιάστηκες για την σειρά κατάταξης των ανεκδότων στην χώρα μας φίλε.

Είναι το ότι σε αυτήν την χώρα υπογράφουν αρχιτεκτονικά πολιτικοί μηχανικοί (μη Αρχιτέκτονες δηλαδή) και πράγματι πρόκειται για τα μεγαλύτερα ανέκδοτα της υφηλίου !!!

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

siradrab

 

Πες μου ειλικρινα...

Υπογραφεις στατικα???

Να το δεχτω (αν και παρανομως το κανεις...)

Γνωμη σου ειναι οτι μπορεις να υπογραψεις????

 

Εγω λεω ξεκαθαρα...

ΔΕΝ θελω να υπογραφω αρχιτεκτονικα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Τέρρυ για να σε βγάλω και από τις απορίες σου, σου λέω ξεκάθαρα και ειλικρινά ότι υπογράφω ότι προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία, ασχέτως αν το θέλω ή όχι.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.