Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού διαγράμματος κατά ΕΓΣΑ


Recommended Posts

Συγνώμη ρε kasvan που έγραψα ανορθόγραφα τη λέξη κωλόχαρτα ,αλλά βλέπεις στην τεχνική ορολογία της σχολής μου δεν υπήρχε στην ύλη!! Άλλωστε δεν χρησιμοποιώ συχνά αυτήν την λέξη για να γνωρίζω την ορθογραφία της.

Προφανώς εσύ που ασχολείσαι συνεχώς με τέτοια και τα επικαλείσαι συνεχώς ,φυσικό είναι να γνωρίζεις και την ορθογραφία τους!

Edited by a.sahinis
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους .

Έχει έρθει η ώρα να ξεκαθαρίσουν τα επαγγελματικά δικαιώματα και να πάψουν οι άνθρωποι - "ορχήστρες" .

Θα σε παρακαλούσα kasvan να μου στοιχειοθετήσεις ( το έχεις κάνει μερικώς) πώς θα απορρίψω κατά τον έλεγχο τοπογραφικού

έναν αρχιτέκτονα (για παράδειγμα) ?

Δεκτή και οποιαδήποτε αντίθετη άποψη αλλά τεκμηριωμένη !!!

 

Η μεγαλύτερη ορχήστρα πάντως είναι αυτή των πολιτικών μηχανικών, έχει τα περισσότερα βιολιά και εκτελεί τις πιο σπάνιες συνθέσεις.

'Οσο για την στοιχειοθέτηση και τεκμηρίωση της άρνησης αποδοχής που χρειάζεσαι φίλε, τα πράγματα νομίζω είναι απλά, θα γράφεις στις απαντήσεις σου, ότι είναι σύμφωνα με το κατά kasvan πόστ #30 και το κατά terry πόστ #32, θα τους χρειασθείς άλλωστε και τους δύο αργότερα στις αγωγές που θα ακολουθήσουν. :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγωγες θα επρεπε να γινονται στους ΑΜ που υπογραφουν μελετες τις οποιες δεν εχουν κανενα δικαιωμα να υπογραψουν..

Επισης στους ελεγκτες που περνανε τις μελετες αυτες, ομοιως και στις διευθυνσεις των πολεοδομιων που εκδιδουν αυτες τια ΟΑ...

 

Αλλα εδω ειναι Ελλαντα...

Καντε οτι θελετε....

 

 

ΥΓ. siradrab

Για τα στατικα που ενδιαφερουν εμενα, υπαρχει απαντηση του ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΑΣ που λεει ξεκαθαρα ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ επι των στατικων δεν εχετε... Τι αλλο θες?????????????????????????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Αγωγες θα επρεπε να γινονται στους ΑΜ που υπογραφουν μελετες τις οποιες δεν εχουν κανενα δικαιωμα να υπογραψουν..

Επισης στους ελεγκτες που περνανε τις μελετες αυτες, ομοιως και στις διευθυνσεις των πολεοδομιων που εκδισουν αυτες τια ΟΑ...

 

Αλλα εδω ειναι Ελλαντα...

Καντε οτι θελετε....

 

Και γιατί το λες και δεν το κάνεις?

Όχι μόνο λόγια. Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία από την άρνηση περάσαμε στον θυμό (ο Σιραντράμπ στον εξυπνακιδισμό). Είναι και αυτό μια πρόοδος. Ο κουλός έχει κάποια ψήγματα διαπραγμάτευσης. Καλό και αυτό.

 

 

 

  1. Το πρώτο στάδιο ... είναι το στάδιο της άρνησης, όπου το άτομο δεν δέχεται καμία πληροφορία, φράζοντας ουσιαστικά την ροή τους.
  2. Έπεται το στάδιο του θυμού, όπου το άτομο εμφανίζει μια έκρηξη συναισθημάτων και παρουσιάζει επιθετική διάθεση απέναντι σε πρόσωπα, αλλά και καταστάσεις.
  3. Τρίτο παρουσιάζεται το στάδιο της διαπραγμάτευσης. Σε αυτό το στάδιο το άτομο προσπαθεί να αποφύγει τις αρνητικές συνέπειες της κατάστασης την οποία πρέπει να δεχτεί και κρύβει μια ελπίδα ότι η κατάσταση μπορεί να είναι αντιστρέψιμη, επομένως την δέχεται υπό όρους.
  4. Μετά από τα τρία στάδια της άρνησης, του θυμού, και της διαπραγμάτευσης, το άτομο περνάει στο στάδιο της κατάθλιψης, όπου δεν βλέπει καμία ελπίδα για την κατάστασή του ....
  5. Τέλος, το άτομο φτάνει στο επιθυμητό στάδιο της αποδοχής όπου ανασυγκροτείται, βάζει τη ζωή του και τις σκέψεις του σε τάξη, βοηθάει και τους άλλους να αποδεχτούν την πραγματικότητα ...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

kasvan πολύ ενδιαφέροντα τα ψυχολογικά βήματα που έγραψες. Θα με βοηθήσουν στο άμεσο μέλλον να ερμηνεύσω πολλές συμπεριφορές.

Επίσης ενδιαφέρουσα είναι και η εξής φράση που διάβασα "Μόνο το ΤΕΕ Ανατολικής Πελοποννήσου είχε κοινοποιήσει κάποιο έγγραφο στις πολεοδομίες αρμοδιότητας του" . Μάλιστα απο κάποιον που παρουσιάζεται (και δεν έχω λόγο να πιστέψω οτι λέει ψέμματα) ελεγκτής της πολεοδομίας. Φαίνεται λοιπόν εύκολα οτι οι ελεγκτές της Πολεοδομίας (ή τουλάχιστον ο συγκεκριμένος ελεγκτής) πιστεύουν οτι οι Πολεοδομίες είναι "αρμοδιότητας" ΤΕΕ. Άλλο ενδιαφέρον (αν και χρόνια γνωστό) συμπέρασμα απο αυτή την πολύ όμορφη συζήτηση.

Τουλάχιστον πρόσφατα αποδείχτηκε οτι οι συμβολαιογράφοι δεν είναι "αρμοδιότητας ΤΕΕ"... ακόμα. Κάτι είναι κι αυτό.

 

Θα προτείνω σε όλους τους συναδέλφους και "συναδέλφους" πάντως να μην προχωρούν σε απειλές νομικών κυρώσεων (εξάλλου δεν είναι καθόλου sic), αλλά χωρίς πολλές πολλές τυμπανοκρουσίες να προχωρούν στις απαραίτητες νομικές κινήσεις ώστε να στοχοποιούν συγκεκριμένους ανθρώπους που λόγω θέσης παρανομούν εις βάρος τους. Μία πολύ καλή τέτοια περίπτωση είναι ορισμένοι συμβολαιογράφοι οι οποίοι πριν τις απαραίτητες διευκρινήσεις που δημοσιεύτηκαν στην αρχή του thread δημιούργησαν προβλήματα σε κάποιους συνάδελφους.

Δεν είναι κακό να υπάρξουν και μερικοί που θα πληρώσουν και καμμία αποζημιωσούλα... Έτσι ώστε να μην είναι τόσο εύκολο να κάνει ο καθένας ό,τι θέλει.

Αλλιώς, όσοι απλά απειλούν με μηνύσεις γίνονται γραφικοί. Και αναγκάζονται στο τέλος να λένε οτι έχουν "πολλούς λόγους" που δεν κάνουν κάτι τέτοιο, μπας και καταφέρουν να αφήσουν κάποια υπόνοια απειλής στον αέρα του στυλ "ξέρω οτι έχω δίκιο και αν θέλω σας κλείνω όλους μέσα στην φυλακή, αλλά είμαι ανώτερος άνθρωπος και δεν το κάνω".

 

Τέλος θα καλέσω όλους τους συνάδελφους Τ.Ε. να αποφεύγουν να χρησιμοποιούν υβριστικές εκφράσεις και να ρίχνουν το επίπεδο της συζήτησης. Εξάλλου η καινούρια διοίκηση του ΤΕΕ έχει ρίξει τόσο το επίπεδο του λόγου της που όσο και να προσπαθήσετε σύντομα μόνο οι λιμενεργάτες θα μπορούν να συνεννοηθούν με την διοίκηση του "Τεχνικού Συμβούλου του Κράτους".

 

Καλά χριστούγεννα και καλή χρονιά.

Εύχομαι το 2012 να βοηθήσει κάποιους να ξεπεράσουν τις νευρώσεις τους και να φτάσουν στο επιθυμητό στάδιο της αποδοχής, να ανασυγκροτηθούν, να βάλουν την ζωή τους και τις σκέψεις τους σε τάξη και να βοηθήσουν και τους άλλους να αποδεχθούν την πραγματικότητα.

Edited by Jason_Ab
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ακόμα και λίγο πριν την δύση του καπιταλισμού και ενώς συστήματος που έτσι όπως φαίνεται θα "καταρρεύσει" με όλες τις συνέπειες που θα προκύψουν .. εμείς σαν Ομόεθνοι είμαστε έτοιμοι για άλλη μια φορά να φαγωθούμε μεταξύ μας! Ξεκινώντας πάντα από τα πολιτικά παιχνίδια της εξουσίας (εδώ ο κόσμος καίγεται και η γριά χτενίζεται).. εώς μέχρι και αυτή την μαμημένη συζήτηση για το ποιός έχει επαγγελματικά δικαιώματα και ποιος δεν έχει.. Ενώ δεν βλέπεται πως το 2012 αναμένεται μια μεγάλη στρατιά ΑΝΕΡΓΩΝ! και ίσως να γίνουμε "δούλοι" πολυεθνικών ή μπορεί και άλλων κρατών τα επόμενα χρόνια!

ας μην μακρυγορώ ... η αλήθεια είναι ότι μέχρι και μια τεχνική σχολή να έχεις τελειώσει θα έπρεπε να υπάρχουν τα ανάλογα επαγγ. δικαιώματα, πόσο μάλλον να τελειώνεις μια σχολή πανεπιστημίου !! και σίγουρα τα ΤΕΙ ήτε το θέλουν κάποιοι ήτε όχι έχουν καταταχτεί στην ανώτατη εκπαίδευση με τα ανάλογα προγράμματα σπουδών! (δεν μας χαριστικε η κατάταξη).

Όμως δυστυχώς ζούμε σε αυτή την χώρα που πάντα είχε τη νοοτροπία να τρώει τα παιδιά της ! Αν είχαμε πάει στην Ρουμανία ή στην Βουλγαρία θα είμασταν Μηχανικοί με όλα τα προσόντα ενώ στα ΤΕΙ όχι! και τι κάνει τους Πολιτικούς να έχουν το δικαίωμα να υπογράφουν τα πάντα? το πρόγραμμα σπουδών ? ή ότι έκατσαν ένα χρόνο παραπάνω στο ΕΜΠ? Το μόνο σίγουρο είναι ότι είμαστε μια χώρα τόσο αναχρονιστική που ενώ είμαστε στο 2012 όπου έχουν γίνει απίστευτες επιστημονικές αλλαγές οι σχολές στα πολυτεχνεία διατηρούν επαγγελματικά δικαίωματα του 1930!!! .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι (εγώ απευθύνομαι σε όλους, ασχέτως αν κάποιοι δεν μας θεωρούν έτσι), δεν ωφελεί να γίνεται ξανά η συζήτηση αυτή. Μην αναλώνεστε στα ίδια και τα ίδια, μέρες που'ναι.

 

Kane με την αδιαφορία μας όλα αυτά τα χρόνια έχει φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο!!! Μεγάλες ευθύνες έχουμε κι εμείς οι ίδιοι μη νομίζεις ότι φταίει μόνο το ΤΕΕ

Εύχομαι να μη σε πάρει συνάδελφος με 25 χρόνια στο Επάγγελμα και να σου πει "Εχω δέκα μέρες να κοιμηθώ το βράδυ, γυρίζω στο σπίτι και δεν μιλάω στη γυναίκα μου και στα παιδιά μου, με ρωτούν τι έχω....τι να τους πω μου λέει"!!!

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου δίνω άδικο. Απλώς μέσα σε ένα φόρουμ, όπου είναι χώρος αλληλοβοήθειας (ετσι θαρρώ τουλάχιστο) δεν είναι πρέπον να οδηγείται ο διάλογος πάντοτε σε αυτά. Σαν παλαιότερος εσύ (απ'οτι φαντάζομαι) γνωρίζεις πως και σαν Τ.Ε., σαν σύλλογοι, τρωγόμαστε επίσης μεταξύ μας. Ηδη πρέπει να μετράμε 2 συλλόγους νομίζω σαν Τ.Ε.;

Ε απο κεί καταλαβαίνεις, πως βγάζουμε τα μάτια μας.

Επίσης, σε ένα φόρουμ, δε μπορείς να γράψεις την ωμή αλήθεια, μιας και υπάρχει το θέμα του ελληνα=φαίνεσθαι.

 

Εάν για παράδειγμα αύριο, όλα τα τεχνικά γραφεία Τ.Ε. που εκπονούν τοπογραφικά, δίναν ένα 30% για τη συνυπογραφή σε ΑΤΜ, δε θα κουνιόταν φύλλο. Αλλά ποιός να βγεί να το παραδεχθεί; Ηδη η γραπτή απάντηση "ηχεί" στην οθόνη μου..." Χ= δε θα συνυπέγραφα τίποτε, ούτε για το 95%".

 

Συνεπώς, άλλοι είναι οι τρόποι αντίδρασης θαρρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.