Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πελάτης μου χρειάζεται νεο ηλεκτρολογικό σχέδιο για κέντρο διασκέδασης(κατηγορία 7). Έφερα έναν ηλεκτρολόγο και η τιμή που μου είπε ήταν λίγο σοκαριστική. Προφανώς καταλαβαίνω τους ειδικούς ελέγχους και την ευθύνη που έχει. Θέλω απλά να ρωτήσω αν στέκει το ότι η τιμή είναι 10-20 φορές μεγαλύτερη(ανάλογα ποια είναι η συνήθη σε κάθε περιοχή) από την συνήθη τιμή για ένα σχέδιο κατοικίας.

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πόσα τετραγωνικά είναι;

Επίσης τα κέντρα διασκέδασης είναι αυξημένης επικινδυνότητας εγκαταστάσεις.

Ηλεκτρολογικά είναι ένα αχούρι τα περισσότερα φαντάζομαι.

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάνω απο 1000 τετραγωνικά. Τα ηλεκτρολογικά του τα φανταζόμουν χειρότερα αλλά ήταν σχετικά νοικοκυρεμένα και πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Λογική τιμή μου φαίνεται.

Επίσης θα κόψει τιμολόγιο οπότε

τα μισά τα γλυτώνει από φόρο και φπα.

Link to comment
Share on other sites

1. Είναι λογική τιμή.

2. Σίγουρα θα βρει φθηνότερα, από άτομο που δε ξέρει καν τι είδους μετρήσεις χρειάζονται.

3. Προς επιτηδευματίες η τιμή είναι +ΦΠΑ (συνήθως).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η τιμη ειναι παρτα πολυ λογικη αν ο ηλ/γος κανει σωστα τη δουλεια του (=ψαξιμο, μετρησεις κτλ).

Απο την αλλη 1000% θα βρει κάποιον άσχετο ή λαμόγιο που θα του δωσει το σχεδιο/ΥΔΕ με λιγότερα απο τα μισά.... Λιγο-πολυ ετσι ειναι και στα περισσοτερα αντικειμενα γι'αυτο εχει γ@μηθει η πιάτσα στα παντα και δεν μπορουμε να κάνουμε δουλειά... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι οι τιμες για τετοιο σχεδιο ειναι 1000-1500 ευρω. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Εξαρταται το μεγεθος της ηλεκτρικης εγκαταστασης... οποιος κανει υδε για να δωσει προσφορα πρεπει οπωσδηποτε να δει την εγκατασταση πριν πει ποσα θελει... 

 

Επίσης τα κέντρα διασκέδασης είναι αυξημένης επικινδυνότητας εγκαταστάσεις.

Με τοσο υλικο ηχομονωσης και εγω πιστευω οτι θεωρειται χωρος με ευφλεκτα υλικα. Αρα πρεπει να γινουν μετρησεις αντιστασης μονωσης ΚΑΙ αναμεσα στους ενεργους αγωγους καθε κυκλωματος. Τεραστιο χασομερι να αποσυνδεσεις καθε συσκευη πριν τον ελεγχο, και να την ξανασυνδεσεις μετα... οποιος δεν ξερει

 

Είναι πάνω απο 1000 τετραγωνικά. Τα ηλεκτρολογικά του τα φανταζόμουν χειρότερα αλλά ήταν σχετικά νοικοκυρεμένα και πρόσφατα.

Χωρις παρεξηγηση, αλλα πολυ αμφιβαλλω αν ως πολ μηχ μπορεις να βγαλεις συμπερασμα για το ποσο καλα και νοικοκυρεμενα ηταν τα ηλεκτρολογικα του club... το οτι ειναι προσφατα δεν λεει τιποτα. 

 

1. Είναι λογική τιμή.

2. Σίγουρα θα βρει φθηνότερα, από άτομο που δε ξέρει καν τι είδους μετρήσεις χρειάζονται.

3. Προς επιτηδευματίες η τιμή είναι +ΦΠΑ (συνήθως).

Με λιγο ψαξιμο θα βρει καποιον "μαγκα" με κανενα 100ρικο-150αρι. Αλλα δεν θα του ελεγξει καθολου την εγκατασταση... διαλεγεις και παιρνεις

 

Και μεσα σε αυτο το χαλι, καποιοι συναδελφοι προσπαθουν να επιβιωσουν πηγαινοντας με το σταυρο στο χερι. Ε δεν γινεται να ανταγωνιστεις καποιον που ειναι απατεωνας και βγαζει υδε μεσα σε μια ωρα με τηλεπαθεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.