Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

ο συγκεκριμένος ήρθε και έιδε περι τίνος πρόκειται προκειμένου να κάνει προσφορά (και είπε θα ξαναπάει αν πάρει την δουλειά) . Προφανώς και δεν γνωρίζω για την ποιότητα της εγκατάστασης απλά άκουσα από τον ηλκετρολόγο να λέει κάποια πράγματα και γενικότερα υπήρχε μια τάξη.Τώρα επί της ουσίας όπως λες δεν έχω ιδέα τι σόι δουλειά έχει γίνει..

Γνωρίζω ότι πολλοί δεν πατάνε όταν δίνουν ΥΔΕ για ένα διαμέρισμα πχ (πιθανόν και αυτός) αλλά για μία τέτοια περίπτωση θεωρώ απαράδεκτο και επικίνδυνο να μην πάει καν κάποιος να δει τον χώρο..Όπως και να έχει θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν φανταζεσαι ποση δουλεια εχει ενα σχεδιο δεη, αν γινουν ΟΛΑ οπως πρεπει. Αν εχεις κανενα φιλο ηλεκτρολογο και σε παρει μαζι σε μετρησεις θα καταλαβεις. Σαν μπουσουλας, για καθε κυκλωμα σε καποια εγκατασταση ενας ηλεκτρολογος θα χρεωσει για τον ελεγχο απο 10-20 ευρω συν το φπα, ξεκινωντας απο τα 150 για μονοφασικη εγκατασταση, 200 ισως για τριφασικη... οπως καταλαβαινεις περιπτωση με περιπτωση αλλαζει και αυτα ειναι ενας χοντρικος μπουσουλας. Για εγκατασταση με ενα πινακα μονο, με 20 ασφαλειες πχ μπορει να βγει απο 200 μεχρι 400, αν ειναι μεγαλο κτιριο, αρκετοι οροφοι ή μικρο κτιριο μαζεμενη εγκατασταση-μετρησεις που βγαινουν γρηγορα. Ετσι πολυ χοντρικα αυτα, σαν μπουσουλας επαναλαμβανω. 

 

Πριν λιγες μερες βολεψα το πατρικο των δικων μου, 1 τριφασικη παροχη και 1 μονοφ, και ειμαι σιγουρος για την κατασταση της. Μενει να φτιαξω μια γειωση στην αυλη και τελειωσα. 

Ειναι δυσκολο παντως να πεισεις καποιον να δωσει χρηματα για θεματα ασφαλειας... αν δεν εχει αυτη τη νοοτροπια απο μονος του. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ckiriako συμφωνώ σε όλα στο 371 post σου αλλά δεν απαιτείται αποσύνδεση συσκευών για μέτρηση αντίσταση μόνωσης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Έχω μια απορία καιρό τώρα και όσους ρώτησα δεν έλαβα απάντηση: Το 10ευρω για την θεώρηση της ΥΔΕ που καταλήγει??

Link to comment
Share on other sites

ενωειs αυτα που πληρωνει ο ιδiωτηs στον συλλογο?

 

Αυτί τα 10 ευρώ που πληρώνω στην ΕΤΕΕΜ για να μου σφραγίσουν το σχέδιό.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα......

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προφανως  φιλε Ιωαννη το κειμενο διαφημισης το ειδε γραμμενο καπου ο συναδελφος και εννοει οτι κανονικα ΔΕΝ μπορεις να κανεις αλλαγη ονοματος σε 1 ημερα αν χρειαζεται σχεδιο ΔΕΗ (ΥΔΕ) αφου δεν προλαβαινεις να κανεις αυθημερόν  συμφωνια με τον πελατη, επισκεψη στο χωρο, μετρησεις , ετοιμασια σχεδιου κ.α. , επισκεψη στην ΔΕΗ και καταθεση.... Λεω εγω τωρα...

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.