Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

 Νομίζω το πιο απλό θα ήταν να πλήρωνες ένα ποσό επιπλέον στο ΔΕΔΔΗΕ για να έρθει κάποιος πιστοποιημένος ηλεκτρολόγος με κλήρωση να ελέγξει την ΥΔΕ (και όχι να κάνει ΥΔΕ). Αν τη βρει λάθος να πληρώνει 1000€ πρόστιμο αυτος που προσέλαβε τον απατώνα ηλεκτρολόγο. Επιμένω πως δεν πρόκειται να λυθεί το πρόβλημα με ποινές στους απατεώνες. Πρέπει να τη πληρώνουν τη νύφη αυτοί που τους προσλαμβάνουν.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφοι εγώ εχτέ είδα ένα γραφείο για υδε 25 τμ, του είπα 80 ευρό για την υδέ και δώρο η τοποθέτηση ρελέ που θα αγόραζε αυτός.

αφού μου είπε ότι τον γδέρνω και ότι το νοικιάζει 100 ευρό(που δεν με ενδιαφέρει), με τα πολλά συμφωνήσαμε .

με το που άνοιξα τον πίνακα βλέπω φρεσκοπερασμένα καλώδια μέσα.

τελικά είχε βάλει κάποιον και είχε ξεκινήσει μετατροπές.

του είπα να σου κάνει αυτός την υδέ και έφυγα.

 

το χειρότερο νομίζω είναι ότι επειδή πληρώνουν είτε λίγα είτε πολλά θεωρούν ότι είμαστε υποχρεωμένοι να τους δώσουμε το παλιόχαρτο για αυτούς, ότι και αν βρούμε...

και το θέλουν και επιτόπου γιατί βιάζονται.

και όπως μου είπε πρόσφατα πελάτης , ε θα με παιδεύεις να πάμε να δούμε το σπίτι

και τον παρέπεμψα στα γραφεία της δεή

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο, κάπου η πρότασή σου κολλάει...

 

Πώς θα ξέρει ο κυρ Μήτσος και η κυρά Κατίνα ποιός ηλεκτρολόγος είναι απατεώνας?

 

Νομίζω θα πρέπει η τιμή της ΥΔΕ να είναι καθορισμένη, να πληρώνεται στη ΔΕΗ (ώστε να μην υπάρχουν εκπτώσεις κλπ), και οι ΥΔΕ να γίνονται με ορισμό ηλεκτρολόγου από data base που θα υπάρχει στη ΔΕΗ (με δυνατότητα αποκλεισμού αν διαπιστωθεί ΥΔΕ copy-paste κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μπορει να λυθει αν γινει οπως με τα ΠΕΑ.

Γτ εχουν παρατηρηθει φαινομενα πλαστης υπογραφης και πλαστων στοιχειων. Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει καποιο τροπο να ελεγξει το στοιχεια της σφραγιδας και επισης μεσω της εφαρμογης θα φαινεται ποσες ΥΔΕ εκπονει ο καθενας. Οποτε θα ειναι ανεφικτο ο αλλος να εχει εκτελεσει 3 και 5 υδε την μερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σταύρο, κάπου η πρότασή σου κολλάει...

 

Πώς θα ξέρει ο κυρ Μήτσος και η κυρά Κατίνα ποιός ηλεκτρολόγος είναι απατεώνας?

 

 

Πως θα ξέρει ο κυρ Μήτσος ότι ο τύπος που δε πάτησε ποτέ το πόδι του στο σπίτι και απλά του υπόγραψε ένα χαρτί στο πόδι δεν του έλεγξε στην πραγματικότητα την εγκατάσταση; Ξέρει και παραξέρει.

 

Θα το ξαναπώ, όσο δεν τιμωρείτε αυτός που προσλαμβάνει απατεώνα θα υπάρχει πάντα ζήτηση. Και όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και προσφορά, απλά πράγματα. Αν δε χτυπήσεις το φαινόμενο στη ρίζα δε γίνετε τίποτα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αν πάει σπίτι, ανοίξει τον πίνακα, χαϊδέψει δυο ασφάλειες και πεί "μπράβο κυρ-Μήτσο όλα ΟΚ"?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά λύνονται απλά με μία ενημέρωση στο κοινό. Την ΥΔΕ πέρα από τον ηλεκτρολόγο την υπογράφει και ο εργοδότης του οπότε δεν επιτρέπεται η άγνοια. Και φυσικά θα υπάρξουν οι κουτοπόνηροι τύπου "μα με κοροΐδεψε ο ηλεκτρολόγος μου" ενώ διάλεξε αυτόν που θα του έκανε ΥΔΕ με 50€ όταν οι άλλοι ζητούσαν 200€. Δε πειράζει ας πληρώσει και ο κουτοπόνηρος σε αυτή τη χώρα μία φορά...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΔΕΔΔΗΕ δεν εχει καποιο τροπο να ελεγξει το στοιχεια της σφραγιδας και επισης μεσω της εφαρμογης θα φαινεται ποσες ΥΔΕ εκπονει ο καθενας. Οποτε θα ειναι ανεφικτο ο αλλος να εχει εκτελεσει 3 και 5 υδε την μερα.

 

Σωστό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν πάει σπίτι, ανοίξει τον πίνακα, χαϊδέψει δυο ασφάλειες και πεί "μπράβο κυρ-Μήτσο όλα ΟΚ"?

Nα υποχρεούται ο ηλεκτρολόγος μαζί με το μονογραμμικό του πίνακα να έχει και μία συνημμένη ευκρινέστατη φωτογραφία του ή των ηλεκτρολογικών πινάκων της εγκατάστασης σφραγισμένη, να δεις τότε τι ωραία που θα γελάσουμε, να δεις τότε θα αφήσει ξανά 1,5αρι καλώδιο σε 16αρι αυτοματάκι?? Αυτό θα τον γλυτώσει από το να πάω εγώ μετά και να χαλάσω ξανά τον πινάκα και αυτός να συνεχίζει να φέρει την ευθύνη της εγκατατάστασης κτλπ. Υποχρεωτική μία ευκρινέστατη φωτογραφία του πίνακα χωρίς το καπάκι φυσικά, ώστε να φαίνονται τα πάντα από μέσα. Μια καλή ψηφιακή όλοι έχουμε, 50 λεπτά κάνει μια εκτύπωση.  Άλλωστε μία εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις. Επίσης τα σωματεία μας αν δεν τους πηγαίνουμε αυτήν την φωτογραφία σφραγισμένη από εμάς, να την σφραγίσουν και αυτά να μην σε σφραγίζουν ΥΔΕ, ετσι απλά θα ειναι μια καλή αρχή για όλους μας.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

αν όντως κανει ηδη τα στραβά μάτια η ΔΕΗ για το κατάστημα απέναντη, όπως λέτε, έτσι θα συνεχήσει να κάνει ότι και να αλλαχτεί στον τρόπο κατάθεσης της ΥΔΕ. 

είπες για φωτογραφίες σωστό αλλα ποιος μου λέει εμένα ότι θα τις βλέπουν πραγματικά? ότι δεν θα τις περνάνε στο ντούκου για τους δικούς τους?

οτι δεν θα τραβηξουν φώτο έναν πίνακα απο 10 διαφορετικες γωνίες με 10 διαφορετικά επίπεδα φωτισμού και 10 διαφορετικές αναλύσεις ώστε ούτε προγράμματα μεσω ΗΥ να μην μπορούν να τις αναγνωρίσουν σαν ίδιες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.