Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν όντως κανει ηδη τα στραβά μάτια η ΔΕΗ για το κατάστημα απέναντη, όπως λέτε, έτσι θα συνεχήσει να κάνει ότι και να αλλαχτεί στον τρόπο κατάθεσης της ΥΔΕ. 

είπες για φωτογραφίες σωστό αλλα ποιος μου λέει εμένα ότι θα τις βλέπουν πραγματικά? ότι δεν θα τις περνάνε στο ντούκου για τους δικούς τους?

οτι δεν θα τραβηξουν φώτο έναν πίνακα απο 10 διαφορετικες γωνίες με 10 διαφορετικά επίπεδα φωτισμού και 10 διαφορετικές αναλύσεις ώστε ούτε προγράμματα μεσω ΗΥ να μην μπορούν να τις αναγνωρίσουν σαν ίδιες?

Τα σωματεία να μην σε σφραγίζουν ΥΔΕ χωρίς φώτο του πίνακα και ΔΕΗ να μην παραλαμβάνει ΥΔΕ χωρίς φωτό του πίνακα σφραγισμένη... Όσο για τους ΔΕητζήδες που στέλνουν τον κόσμο που θελει ΥΔΕ ,μια καταγραφή τους χρειάζεται και κατευθείαν στον εισαγγελέα κατά τις διαφοράς... Μπορούμε επίσης να κάνουμε ολοι οι νόμιμοι ηλεκτρολόγοι ομαδική αγωγή κατά παντος Υπευθύνου για την παρανομία αυτή... Προτείνω να συμβουλευτούμε ολοι τους δικηγόρους μας και να ετοιμαστούμε για μια ομαδική αγωγή... Σε πρώτη φάση ο καθένας μας να συμβουλευτεί τον δικηγόρο του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. να κανω μια ερώτηση ,προσωπικά δεν ασχολούμε με μελέτες, εσείς που υπογράφεται ΥΔΕ πως καλείπτεστε οταν κάνετε μία όλα σωστα κι ωραία για τα επόμενα χρόνια?

δηλαδή σε ενα σπίτι που θέλει επανένλχο μετά απο 14 χρόνια που ξέρω εγώ τι κάνει ο ιδιοκτήτης και τι καραγκιόζη ηλεκτρολόγο έφερε κάποια στιγμή για μία επισκευή? όταν γίνει η στραβή που θα βρούνε τον άλλον να αποδόσουν ευθύνες?

Link to comment
Share on other sites

Καποιος φωναζει για συνημμένες φωτογραφιες πινακων υψηλής ευκρινειας.................

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Αυτά λύνονται απλά με μία ενημέρωση στο κοινό. Την ΥΔΕ πέρα από τον ηλεκτρολόγο την υπογράφει και ο εργοδότης του οπότε δεν επιτρέπεται η άγνοια. Και φυσικά θα υπάρξουν οι κουτοπόνηροι τύπου "μα με κοροΐδεψε ο ηλεκτρολόγος μου" ενώ διάλεξε αυτόν που θα του έκανε ΥΔΕ με 50€ όταν οι άλλοι ζητούσαν 200€. Δε πειράζει ας πληρώσει και ο κουτοπόνηρος σε αυτή τη χώρα μία φορά...

 

Η μόνη περίπτωση που θα έχει αποτέλεσμα αυτό που γράφεις είναι αν στα σποτάκια που θα προβάλλονται στα ΜΜΕ αναφέρεται συνέχεια οτι πρόστιμο τρώει και ο ιδιοκτήτης, αν δεν αναφέρεται το συγκεκριμένο δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και σε αυτό αναφέρομαι. Να γίνει συνείδηση ότι δεν γλιτώνεις λεφτά με το να πάρεις ένα μαστροχαλαστή να "σου περάσει καλώδια"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ δεν υπάρχει ΤΕΕ, κατά τα άλλα δεν πρέπει να κάνουν μελέτες οι ΤΕ, για την ασφάλεια των εγκαταστάσεων και των πολιτών . . . είναι επικίνδυνοι γιατί δεν έκαναν 5 χρόνια μάθημα αλλά 4.

 

Α ρε βούρδουλας που χρειάζεται . . .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα και καλή εβδομάδα!!!!

Τελικά αν υπάρχει θέληση τα πάντα μπορεί να συμβούν: 

http://sehpreveza.gr/1224-2/

 

ΥΓ. Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους τους!!!

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε μου, δεν ξέρω τι γίναται με τα υλικά στην επαρχία, στην αθηνα πάντως δεν παίζει πια έκπτωση επαγγελματία ή άντε το πολύ με τιμολόγιο να πάρεις ένα 5%

 

Μου είχε πει γνωστός ηλεκτρολόγος που έχουμε οτι αγόραζε τα υλικά από μαγαζί που ήταν πελάτης χρόνια και του έκαναν έκπτωση. Βέβαια αναφέρομαι για πριν 2 - 2.5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λογω και της εποχης (μεγαλη ζητηση) επαναφερω το νημα.

Σημερα δεχτηκα τηλεφωνο απο μια Αθηναια εν δυναμει πελατισσα. Ηθελε να νοικιασει γκαρσονιερα σε μια μεγαλη φοιτιτικη πολη. Με ρωτησε τιμη και της ειπα μια φυσιολογικη τιμη για την περιοχη. Μολις την ακουσε, δεχτηκα μια επιθεση του στυλ" Στην Αθηνα εχει 30 Ε και τι πραγματα ειναι αυτα, και κοιτατε να βγαλατε απο εμας κτλ κτλ". Της εξηγησα οτι πρεπει να γινει αυτοψια και μετρησεις και τελικα να μην σας κουραζω η τελευταια ατακα της ηταν " θα παρω και αλλους τηλ για να βρω την πιο φθηνη λυση".

 Και ερωταω ο αφελης. Εκει στην Αθηνα γτ δεν επεμβαινει το ΤΕΕ και μηπως θα πρεπει να μπουν ελαχιστες αμοιβες σε ολες τις τεχνικες διαδικασιες? :confused:

Edited by Bill22
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.