Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετακίνηση θέσης και έκδοση Οικ. Αδείας


Recommended Posts

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

Έχω μια περίπτωση αρκετά μπερδεμένη και παρακαλώ όποιον γνωρίζει να με βοηθήσει.

Σε ένα οικόπεδο με κτίσμα προ του 55 εκδίδεται άδεια προσθήκης στέγης το 74 και το κτίριο είναι στην θέση Α (σε λάθος θέση. )

Το 76 εκδίδεται νέα άδεια για επέκτασης όπου πάλι αποτυπώνεται λάθος το κτίριο Β (διαφορετική από την προηγούμενη θέση)

Τέλος έχει άλλη μια άδεια επέκτασης (λάθος και αυτή).

Τελικά το κτίσμα είναι σε επαφή με το το πλαϊνό όριο από λάθος των μηχανικών γιατί δεν είναι λογικό να μετατοπίστηκε το κτίσμα προ του55.

επίσης έχουν μια αυθαίρετη επέκταση της αποθήκης εντός Δ (πλαϊνό όριο).

 

Επειδή δεν έχει ανοίγματα ΣΤΟ ΟΡΙΟ μπορώ να τακτοποιήσω το κτίσμα σαν ΥΔ ΚΑΙ ΥΚ μόνο?

Πρέπει να βάλω + 500€ για την υποτιθέμενη μετατόπιση?

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΔΩ?!!!!

 

Συγνώμη, πετάχτηκα μέχρι απέναντι να πάρω τσιγάρα και ξαναγύρισα γρήγορα, όμως δεν θα το ξανακάνω.

Θα κάθομαι εδώ μπάστακας για οτιδήποτε προκύψει. :shock:

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, πετάχτηκα μέχρι απέναντι να πάρω τσιγάρα και ξαναγύρισα γρήγορα, όμως δεν θα το ξανακάνω.

Θα κάθομαι εδώ μπάστακας για οτιδήποτε προκύψει. :shock:

 

Φοβερός!!!! Δεν παίζεσαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά τα ειρωνικά σας σχόλια μπορεί κάποιος να φιλοτιμηθεί με με βοηθήσει.

Αν δεν ήταν επείγων δεν θα έμπαινα στον κόπο να γράψω .

Ευχαριστώ για την κατανόηση συνάδελφοι.!!!

  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

H γνώμη μου είναι η εξής:

 

Για το πριν του 55 χρειάζεσαι "πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος" από την οικεία πολεοδομία. Αν την πάρεις, τότε είναι νομίμως υφιστάμενο και δεν χρειάζεται να δηλωθεί με τον 4014.

Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν 3 - 4 άδειες (όπως λες) οι οποίες δεν εφαρμόστηκαν. Άρα όλα τα τ.μ. είναι αυθαίρετα. Στη δήλωση βεβαίως βάζεις "με άδεια". Προφανώς θα έχεις max συντελεστές. Πρέπει να βάλεις και υπέρβαση κάλυψης και υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων. Ίσως με δημόσια έγγραφα ή αεροφωτογραφίες αποδείξεις και παλαιότητα σε διάφορες χρονικές περιόδους.

 

Υ.Γ.

Δεν σε ειρωνεύτηκε κανένας! Δεν είναι θέμα "φιλότιμου" κάποιου μέλους για να σου δώσει μια απάντηση.

Ο τρόπος που παρουσίασες το θέμα σου, μας έδωσε το δικαίωμα για "χιούμορ"...

Χιούμορ είναι, τίποτε παραπάνω. Γέλα κι εσύ μαζί μας. Είμαι σίγουρος ότι, το έχεις κι εσύ ανάγκη.

Πάντως η απάντηση που σου έδωσα παραπάνω με "παίδεψε" πάρα πολύ. Δεν μου ήταν εύκολο να καταλήξω σε ό,τι σου έγραψα....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, τα φώτα σας λίγο..!!!

 

 

Έχω περίπτωση βιομηχανικού κτιρίου, εκτός σχεδίου, με αποστάσεις από τα όρια του γηπέδου 10μ βάσει των Ο.Α. που υπάρχουν. Υπάρχουν δύο οικοδομικές άδειες ανέγερσης και προσθήκης….δεν έχω υπέρβαση δόμησης και κάλυψης…

 

Το πρόβλημα… Έχει γίνει μετατόπιση της θέσης των κτισμάτων, με αποτέλεσμα ορισμένα να μπαίνουν εντός της υποχρεωτικής απόστασης των 10μ και άλλα απλώς να μετατοπίζονται σε σχέση με τις αποστάσεις του ΔΚ της αδείας…

 

Διαβάζοντας το topic αλλά ψάχνοντας και στο forum, υπάρχουν δύο απόψεις…

 

Α) 500 € βάση της (Θ6) και πρόστιμο για τα τμήματα τα οποία δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν…

 

Όμως η (Θ6) αναφέρεται στην περίπτωση όπου η αλλαγή θέση είναι σύννομη, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να προηγηθεί η τακτοποίηση των αυθαίρετων (μη νομιμοποιήσιμων) τμημάτων και στην συνέχεια να ακολουθήσει η δήλωση αλλαγής θέσης, με έκδοση Ο.Α. εντός της τριετίας, σωστά;;;;;; εκείνο που δεν είναι ξεκάθαρο είναι το εάν είναι απαραίτητο να εκδοθεί η Ο.Α. νομιμοποίησης ή αρκεί το παράβολο ( διατήρηση για 30 χρόνια, τακτοποιήσιμο)

 

Β) Πρόστιμο για τα τμήμα που δεν μπορούν να νομιμοποιηθούν (υπέρβαση πρασιάς) καθώς και πρόστιμο για τα τμήματα που είναι εντός του νόμιμου περιγράμματος, βάσει Ο.Α…

 

Πχ. Κτίριο 1000 τ.μ.

 

Αλλαγή θέσης 100 τ.μ. εντός των 10μ ===== (όχι υπέρβαση δόμησης – υπέρβαση πρασιάς για τα 100 τ.μ.)

 

Αλλαγή θέσης 200 τ.μ. χωρίς να επηρεάζεται το Δ ===== (όχι υπέρβαση δόμησης )

 

Συμφωνείτε με τον δεύτερο τρόπο;;;

 

Ρωτάω, καθώς στην περίπτωση μου η έκδοση Ο.Α. δεν είναι εύκολη απόφαση, καθώς το τοπογραφικό της αδείας έχει θέματα που εμπλέκουν γειτονικές ιδιοκτησίες, και δεν το βλέπω να προχωράει….

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με το δεύτερο τρόπο. Τα τμήματα που παραβιάζουν πρασιά είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετα και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να πάρουν ΥΔ + ΥΚ + ΥΠ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ με το δεύτερο τρόπο. Τα τμήματα που παραβιάζουν πρασιά είναι εξ ολοκλήρου αυθαίρετα και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να πάρουν ΥΔ + ΥΚ + ΥΠ.

 

'Ολη η Ελλάδα είναι αυθαίρετη φίλε μου, τα τμήματα που παραβιάζουν την πρασιά θα την σώσουν? Τα πάντα όλα στη χώρα μαςείναι ένα μεγάλο κουλουβάχατο, αν δεν θέλανε τα αυθαίρετα τότε να φτιάχνανε διαδικασίες δόμησης απλές και κατανοητές ώστε να να μπορεί ο κοσμάκης να χτίζει νόμιμα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Μετά απο αρκετούς μήνες φιλοσοφίας και ενδοσκόπησης :shock: , ξαναχτυπά το τηλέφωνο για μια ρύθμιση με τον 4014. Η υπόθεση εν ολίγοις η εξής: ο πελάτης μου έχει εκδώσει κανονικά ΟΑ για την κατασκευή της εξοχικής του κατοικίας. Στο οικόπεδο υπάρχει ήδη παράνομη αγροτική αποθήκη η οποία εδω και χρόνια έχει μετατραπεί σε σπιτάκι δυό δωματίων. Για δικούς του λόγους, αναγκάζεται τελικά να μην κατασκευάσει στην ορισθείσα απο την ΟΑ θέση, αλλά ουσιαστικά κάνει μια συμπληρωματική κατασκευή στην πρωην αποθήκη. Η υφιστάμενη τελικά εικόνα είναι οτι αυτή την στιγμή έχει μια εξοχική κατοικία σε μια τελείως διαφορετική θέση (μένει να ελεγχθεί ασφαλώς το σύννομον της νέας θέσης) και με εντελώς διαφορετική κάτοψη και διαστάσεις, που δεν παραβιάζει ωστόσο κανένα απο τα βασικά μεγέθη, είτε σε κάλυψη, είτε σε m2 δόμησης, είτε σε ύψος, αφού όλα είναι μικρότερα απο τα εγκεκριμένα με βάση την ΟΑ.

 

Γνώμη μου είναι οτι η προτιμότερη λύση για να είναι κι αυτός εντάξει, είναι η πληρωμή του παραβόλου των 500€ και η έκδοση (ενημέρωση?) ΟΑ σε 3 χρόνια. Μήπως ωστόσο το όλο θέμα ''κλωτσήσει'' τελικά στην προσθήκη που έγινε στην αποθήκη και η υπόθεση της ΟΑ γίνει δύσκολη?

 

Θα εκτίμουσα πολύ την γνώμη σας και ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.