Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποιήσεις νόμου για τα αυθαίρετα


Recommended Posts

Σε όροφο πολυκατοικίας ας πούμε που αντί για 2 έγιναν 3 διαμερίσματα, θεωρούμε ως παράβαση κατηγορίας 13, αλλά μετά το παράβολο θα είναι ακόμα και 2.000 αν ο όροφος έχει >100 τμ;

Επίσης αν δεν αλλάζουν τα ΗΜ τότε δεν έχει εφαρμογή αυτή η παράγραφος;

Link to comment
Share on other sites

Καλά τόσο διάβασμα δεν έχω ρίξει ούτε για το πανεπιστήμιο (που λέει ο λόγος). Κάθε μέρα είναι σα να γράφουμε εξετάσεις σε θέμα που δεν έχει σωστές και λάθος απαντήσεις :(

Σε 2 περιπτώσεις διαχωρισμού διαμερισμάτων που έχω, εννοείτε πως αλλάξανε τα Η/Μ για καθαρά λειτουργικούς λογούς, οπότε καλή ψυχή με το πρόστιμο του αναλυτικού.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι, όταν αλλάζει η εσωτερική διαρρύθμιση θα αλλάζει και η σχεδίαση των Η/Μ. Προβλέπω σε νέα τροποποίηση να ζητάνε και Η/Μ...!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο με τις εσωτερικες διαρρυθμισεις το βρισκω πολυ καλο....εχω 2-3 περιπτωσεις που ειχαν κολλησει για πολυ καιρο γιατι τις πηγαινα με ''εξαιρεση'' και αστα να πανε....τωρα θα τους το περναμε στον 4014/11 και θα υσηχαζουν για 30 χρονια και ουτε αδειες ουτε τιποτα.....ετσι δεν ειναι ή δεν το καταλαβα????

Link to comment
Share on other sites

Μόνο όταν αλλάζει τα ΗΜ. Διότι αν ενα δωματιο αντι σε ενα διαμέρισμα πήγε στο άλλο, τότε πας με αδεια μικρης κλιμακας απλα

Link to comment
Share on other sites

Και πριν την τροποποίηση οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις πήγαιναν με αναλυτικό και συνήθως πρόστιμο των 500.

Το σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι η νέα "παράμετρος" του εμβαδού που αναφέρεται...διότι ανάλογα με το εμβαδόν το παράβολο φτάνει έως και 2000e.

'Αρα περιμένουμε φύλλο καταγραφής για αυτές τις περιπτώσεις? πώς αλλιώς?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι το σύστημα, απαιτείται προσθήκη μίας ακόμη παραμέτρου στην κατηγορία "τύπος αυθαιρεσίας" του Φ.Κ. που θα κάνει την ίδια δουλειά με το "άρση ανάκλησης οικ. άδειας".

Δλδ με την πληρωμή του παραβόλου θα κλείνει και η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό που λέει ο yian. Μέχρι να βγει ο νόμος θα ισχύει πως οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις θα πάνε κατ. 13 με αναλυτικό.

Μετά όμως θα πάνε με μ². Ποια τετραγωνικά όμως;

Δηλαδή έχω ένα διαμέρισμα και τα κάνω δύο. Το αρχικό διαμέρισμα ή το κάθε νέο διαμέρισμα μία αίτηση. Αφού δεν θα υπάρχει οριζόντια μπορεί να πάει και με το αρχικό.

Μια αλλαγή θέσης χώρου (από δωμάτιο σε λουτρό πχ) θα πάει με τα τετραγωνικά όλου του διαμερίσματος ή μόνο του συγκεκριμένου δωματίου;

Μπάχαλο.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.