Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση


katrmp

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κάθε περίπτωση, τα αδιαφανή υπολογίζονται με την ΤΟΤΕΕ1 ή την ΤΟΤΕΕ2 ή κάνοντας τη χρήση των επιλογών του προγράμματος ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (αφού υπολογίσεις το ποσοστό πλαισίου).

Προτείνεται ο αναλυτικός υπολογισμός.

Ηλία, προφανώς εννοείς τα διαφανή.

Κι εγώ ποτέ δεν χρησιμοποίησα τα U των κουφωμάτων από Μ.Θ. Σε πολλές μελέτες δεκαετίας '80 έχω δει k κουφωμάτων = 1,5!!!

Στην αρχή έκανα αναλυτικά τον υπολογισμό αλλά πλέον είναι πολύ πιο εύκολο και γρήγορο, κάνοντας χρήση των επιλογών του προγράμματος. 

το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Μανώλη.

 

Η ΤΟΤΕΕ1 είναι ξεκάθαρη σ' αυτό το σημείο. Μόνο για αδιαφανή ισχύουν οι πίνακές της και τα στοιχεία από μελέτη θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως μοναχα για αδιαφανη χρησιμοποιουμε ΜΘ

Τα κουφωματα ειναι 4 μετρησεις σε καθε ανοιγμα για να βγαλεις τον ακριβη συντελεστη

2 για τις εξωτερικες διαστασεις και αλλες 2 για το τζαμι

Βγαλτε την αναλογια, εισαγετε το υλικο και ο αλγοριθμος ειναι απλος

Αντε να μετρησετε το παχος του κουφωματος για να υπολογισετε το τζαμι τι διακενο εχει...

Μεχρι εκει...

 

Παντως αν η ΜΘ προβλεπει μονωση και των αδιαφανων προς ΜΘΧ, εγω τη λαμβανω υποψιν, μονο που πειραζω τα Ra και Ri για να βγαλω το συγκεκριμενο συντελεστη προς ΜΘΧ γιατι συνηθως παιρνουν τον ιδιο για εξωτερικο αερα και ΜΘΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι!!
Επανέρχομαι με νέες απορίες... Μου ζητήθηκε έκδοση ΠΕΑ για ενοικίαση καταστήματος το οποίο στην άδεια φαίνεται σαν ισόγεια κατοικία, ενώ στην πράξη λειτουργεί ως ισόγειο κατάστημα (μεγαλύτερο από τα τμ που φαίνονται στην άδεια) και υπάρχει και μια εξωτερική σκάλα που οδηγεί σε όροφο ο οποίος είχε μείνει ημιτελής (δεν υπάρχουν ούτε τα κουφώματα) λόγω θανάτου του τότε ιδιοκτήτη. Τα επιπλέον μέτρα του ισογείου, η αλλαγή χρήσης του και τα τετραγωνικά του ορόφου έχουν μπει σε διαδικασία τακτοποίησης με τον 4014 (για τον όροφο δεν υπάρχει διάθεση από τους ιδιοκτήτες να αποπερατωθεί, γι' αυτό δηλώνεται ως βοηθητικός χώρος/αποθήκη).

 

1. Σαν τετραγωνικά για το ΠΕΑ δηλώνω μόνο τα τετραγωνικά του ισογείου ή πρέπει με κάποιον τρόπο να φανεί και ο όροφος, καθώς είναι μία ιδιοκτησία;

2. Η οροφή του ισογείου κάνω παραδοχή ότι βρίσκεται σε επαφή με τον αέρα, αφού ο όροφος δεν έχει καθόλου κουφώματα, ή το αντιμετωπίζω σαν σε επαφή με ΜΘΧ και το χειρίζομαι όπως ορίζουν οι ΤΟΤΕΕ γι' αυτές τις περιπτώσεις;

3. Σήμερα ο χώρος του ισογείου δε λειτουργεί, καθώς είναι κάποιον καιρό ξενοίκιαστο, επομένως δεν υπήρχαν συστήματα θέρμανσης/ψύξης. Εγώ, άσχετα με το τί θα κάνουν οι ενοικιαστές πηγαίνω σύμφωνα με το τί διαπίστωσα την ημέρα της αυτοψίας και άρα οδηγούμαι στο κτήριο αναφοράς, σωστά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει  :grin:

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2) Σε επαφή με τον εξ. αέρα

3) Αν δεν υπάρχζουν καθόλου συστήματα Θ/Ψ/Αερισμού/Φωτισμού/κλπ, βάζεις σε όλα τα θεωρητικά

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι!

Θεωρητικά συστήματα.

Σε μισή ώρα η επιθεώρηση και στο άψε σβήσε το πέρασμα δεδομένων.

Και νταμάρι το κτίριο και Γ κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το γιαπί με έβγαλε από μπελάδες!!

Να ρωτήσω κάτι άλλο:
Ο χώρος λειτουργούσε σαν καφέ/παμπ και θα λειτουργήσει ως ουζερί. Στο σύστημα του buildingcert τί θα επιλέγατε στη χρήση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.