Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

μια ερώτηση που έψαξα αρκετά στη συζήτηση να δω αν απαντήθηκε αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Στις Υ.Δ. του ιδιοκτήτη που κάνετε βάζεται όλες τις παρανομίες σε ένα έντυπο??????ή για κάθε αυθαιρεσία άλλη υ.δ.??????????

Δηλαδή, σε κατοικία έχουμε υπερβαση δομησης και υπέρβαση ύψους σε άλλο τμήμα της.

2 υ.δ. για κάθε αυθαιρεσία ή μια συνολική?

κ σε περίπτωση που έχουμε υπερβασεις με αναλυτικό, καλυψης ύψους αποστάσεων κτλ. τα γράφετε??????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά το αναγράφω ως "οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις όπως αναφέρονται στην υπό Α/Α Δήλωσης .... με ηλεκτρονικό κωδικό .......... κτλ κτλ" και είμαι καλυμένος για ότι αναφέρεται στη δήλωση ή προστεθεί μελλοντικά στα φύλλα καταγραφής της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω μία Υ.Δ. βέβαια και κάνω copy-paste την "περιγραφή" (τίτλο) της δήλωσης όπως την έχω αναρτήσει στο συστημα του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το τις διευκρινίσεις του ΤΕΕ για το πεδίο "περιγραφή" το λέει ώστε η βεβαίωση που βγάζει αυτόματα το σύστημα κατά την οριστική υπαγωγή να είναι έτοιμη και ΟΚ για συμβολαιογράφο.

 

ΩΣΤΟΣΟ, όπως έχω ξαναπεί και ίσως έγινα κουραστικός, ΙΔΙΩΣ ΑΥΤΗ η αυτόματη βεβαίωση που βγάζει είναι Η ΜΠΟΥΡΔΑ !!!

 

Προσωπικά, κατά την τακτοποίηση, στο πεδίο "περιγραφή" γράφω μόνο το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη. Εάν αυτός θελήσει μετά την οριστική υπαγωγή να μεταβιβάσει, τότε θα βγάλω ΝΕΑ βεβαίωση από ΝΕΑ δήλωση, όπου στην τεχνική της έκθεση θα γράφω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που μου επιδόθηκαν κτλ κτλ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

στο πεδιο "περιγραφη" πρεπει να γραφεις τα στοιχεια της ιδιοκτησιας και οχι τις παραβασεις. Δες τις διευκρινισεις στη σελ. του ΤΕΕ

τις έχω δεί... αλλά εκτός από τα στοιχεία της ιδιοκτησίας προσωπικά θεωρώ σκόπιμο να αναφέρω συνοπτικά και τις παραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για προβληματισμό:

 

5όροφη πολυκατοικία 5 οροφοδιαμερισμάτων, η μόνη αυθαιρεσία της είναι ένα "στέγαστρο" των 5 ανοιχτών θέσεων στάθμευσης στον ακάλυπτο χώρο. Τι ακριβώς γράφουμε στο πεδίο "Περιγραφή" της δήλωσης 4014 (η οποία θα γίνει από όλους τους ιδιοκτήτες);;;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έγραφα: "Πέντε (5) ισόγειες ανοιχτές θέσεις στάθμευσης στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο 5/όροφης οικοδομής"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ: "Ρύθμιση στεγάστρου που κατασκευάστηκε καθ υπερβαση της οικ. αδείας, σε κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο πολυκατοικίας".

Ειτε έχει αυτοκίνητα απο κάτω είτε ποδήλατα αδιάφορο είναι νομίζω.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έγραφα: "Πέντε (5) ισόγειες ανοιχτές θέσεις στάθμευσης στον κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο 5/όροφης οικοδομής"

Εγώ: "Ρύθμιση στεγάστρου που κατασκευάστηκε καθ υπερβαση της οικ. αδείας, σε κοινόχρηστο ακάλυπτο χώρο πολυκατοικίας".

Ειτε έχει αυτοκίνητα απο κάτω είτε ποδήλατα αδιάφορο είναι νομίζω.

 

Έχουμε τα εξής δεδομένα:

 

1. Στο πεδίο "περιγραφή" προσδιορίζουμε το ακίνητο - ιδιοκτησία.

2. Υποβάλλουμε μια δήλωση για "κάθε αυτοτελή και ανεξάρτητη ιδιοκτησία".

3. Οι αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους δηλώνονται από όλους τους ιδιοκτήτες (αναλόγως με τα % τους).

 

Όσο και να το ψάχνω, δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά, λαμβάνοντας υπόψη τα παραπάνω δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.