Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

....Και τις κατόψεις τις κάνω 1/100, όπως λέει ο νόμος (τρομάρα του!!!!!)

 

Εγώ πιστεύω ότι η απαίτηση σε κλίμακα 1:100 για κατόψεις-τομές είναι η ελάχιστη που είναι αποδεκτή,

δηλαδή μπορείς να κάνεις σε 1:100 ή 1:50 ή 1:10, αλλά ΟΧΙ 1:200 ή 1:500.

 

Εγώ προσωπικά σχεδιάζω σε 1:50.

Edited by gamvro
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ, επειδή επί των πλείστων έχω μικρά κτίσματα, σχεδιάζω σε 1:50. Αρκετές περιπτώσεις, εάν σχεδιαστούν σε 1:100, θα είναι σαν μινιατούρες!!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Στην υπευθυνη δηλωση ιδιοκτητη αν ας πουμε σε διαμερισμα 100τ.μ εχουμε εγκαταστησει ακομα 10τ.μ.γραφουμε π.χ. οτι εχουμε ακινητο 100τ.μ και υπερβαση δομησης 10 τ.μ.που το μεν ακινητο κατασκευαστηκε το 1977(βασει Ε9) και η υπερβαση (εστω μεταγενεστερα ) το 2009...Τα γραφουμε ολα η απλα αναφερουμε 10τ.μ με ετος κατασκευης 2009;

στο "προς" τι γραφουμε;

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ενδιαφέρει είναι το είδος και το εμβαδόν της αυθαίρετης κατασκευής και το έτος κατασκευής της, όπως συνάγεται από την διατύπωση του άρθρου 24 σχετικά με τα δικαιολογητικά.

Σχετικά με το προς, βάζω ΥΠΕΚΑ/ΤΕΕ

 

architect_duth,

συμφωνώ μαζί σου ως προς την χρησιμότητα του Ε9 και ίδια αποψη διετύπωσα και νωρίτερα, αλλά απότι φαίνεται από τις ερωτοαπαντήσεις που θύμισαν οι συνάδελφοι και από την σχετική αναφορά της Λεμπέση, μάλλον στόχος του Ε9 γιαυτούς, είναι απόδειξη της παλαιότητας... Τώρα πως θα το καταλάβουν αυτό σε πολλές περιπτωσεις....

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

δηλ.δεν γραφεις τα υπολοιπα στοιχεια soundholics;

με μπερδευει λιγο η διατυπωση της υπεύθυνης δήλωσης απο τα downloads του forum...

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όταν δεν επικαλούμαστε παλαιότητα σε μία δήλωση (δηλαδή τη δηλώνουμε από 01/01/2004 και μετά), να υποθέσω ότι δεν απαιτείται αντίστοιχα και αποδεικτικό παλαιότητας (αεροφωτογραφία, ΔΕΗ ή ότι άλλο τελοσπάντων)...??? Εσείς πως θα κινηθείτε σε ανάλογη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

EDIT Κι εμένα σε ενα αυθαιρετο σε διαμερισμα (κλεισιμο εξωστη) δε μου απαιτει κατοψεις και τομες...! Τι διαολο? Μηπως τελικα τα σχεδια τα αφαιρεσουν απο αυθαιρεσιες σε υπαρχουσες οικοδομικες αδειες?

 

Το ιδιο διαπιστωσα κι εγω σε 2-3 περιπτωσεις. :confused: Βεβαια θα στείλω κανονικά κατοψεις κτλ.

Θα μας στειλουν σε κανενα τρελοκομειο στο τελος..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, όταν δεν επικαλούμαστε παλαιότητα σε μία δήλωση (δηλαδή τη δηλώνουμε από 01/01/2004 και μετά), να υποθέσω ότι δεν απαιτείται αντίστοιχα και αποδεικτικό παλαιότητας (αεροφωτογραφία, ΔΕΗ ή ότι άλλο τελοσπάντων)...??? Εσείς πως θα κινηθείτε σε ανάλογη περίπτωση?

 

Και γι' αυτές τις περιπτώσεις απαιτείται αποδεικτικό ότι, έχουν κατασκευστεί πριν τον 7.2011.

 

Το ιδιο διαπιστωσα κι εγω σε 2-3 περιπτωσεις. :confused: Βεβαια θα στείλω κανονικά κατοψεις κτλ.

Θα μας στειλουν σε κανενα τρελοκομειο στο τελος..

 

Μην στηρίζεστε σε αυτά που λέει το σύστημα. Να βάλετε ό,τι εσείς θεωρείτε ως απαραίτητο με βάσει το νόμο.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γιατί έχω ψιλομπερδευτεί.....

 

1. τελικά το δελτίο δομικής τρωτότητας έχει οριστικοποιηθεί (σαν μορφή). Υπάρχει κάπου επίσημα;

 

2. Γιατί στο τεε δεν μπορώ να προσθέσω (ανεβάσω) αρχεία; Κάνω κλικ στο εικονίδιο και δεν γίνεται τίποτα. Είναι ακόμα ανενεργό το σύστημα?

 

3. Τελικά κάνουμε 2 τεχνικές εκθέσεις; Μία για τη παρ 2 β και μία για τη 2.β αα?

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.