Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Και ένα άλλο ερώτημα,είναι δυνατόν ο ιδιοκτήτης να ανήκει σε άλλην ΔΟΥ απο αυτήν της κύριας κατοικίας του?

 

Συμβαίνει πολύ συχνά σε Ελεύθερους Επαγγελματίες ή εμπόρους κτλ.

Έχεις έδρα (γραφείο, μαγαζί κτλ) στο κέντρο της πόλης, άρα ως Δ.Ο.Υ. είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις τη ΔΟΥ που ανήκει η έδρα της επιχείρισης σου, και ζεις στα προάστια.

 

Μισθωτοί, δηλώνουν ως ΔΟΥ, τη ΔΟΥ που ανήκει το σπίτι τους.

Πολλοί έχουν ξεχασμένη ΔΟΥ, από άλλο σπίτι που έμεναν (π.χ. πατρικό). Αυτοί κανονικά θα πρέπει να την αλλάξουν, αλλά είναι κάτι που δε σε απασχολεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασικά ερχεται σε επαφή με το κτίριο,αλλα δεν είναι μέρος αυτού.Το έβαλλα με αναλυτικό διότι βγαίνει λιγότερο(με τη δυνατότητα της πιο συμφέρουσας επιλογής.Το θέμα είναι αν θεωρείται βοηθητικός χώρος οπότε να φανει στο διάγραμμα κάλυψης

 

 

 

'Οσον αφορά τους Η/Χ,τα ξύλινα στέγαστρα θεωρούνται Η/Χ με το ΓΟΚ 85?Δηλ.εξώστεσ στεγασμένοι με ξύλινα στέγαστρα είναι υπέρβαση κάλυψης?

 

Το στέγαστρο στη βεράντα πάει με αναλυτικό αλλά στο διάγραμμα κάλυψης το λαμβάνουμε υπόψη αφού μετράει στην κάλυψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ξύλινο στέγαστρο που αναφέρω είναι στον περιβάλλοντα χώρο κατοικίας χωρίς άδεια με έτος κατασκευής το 1970.Στους παλιότερους ΓΟΚ τα στέγαστρα μπα'ινουν στην κάλυψη ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ένας πελάτης πέρα από την βεβαίωση περαίωσης μου ζητάει μία σειρά δικαιολογητικών της δήλωσης του.

 

Επειδή έχει κλείσει το συστημα και δεν θυμάμαι.....Του τυπώνω απλά από το αρχείο του υπολογιστή μου ή αυτά που ανεβάζουμε στο σύστημα δηλώσεων έχουν κάποια ηλεκτρονική υπογραφή από το σύστημα και επομένως να τα κάνω download από το σύστημα και να τα τυπώσω ?

 

Επίσης λέω να του δώσω μόνο κάτοψη και τεχνική έκθεση. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ υπερβολικά για έναν πολίτη π.χ. διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι δεν φέρουν κανένα διακριτικό ότι ανέβηκαν στο σύστημα...ότι ανεβάσεις, κατεβάζεις..

 

Δώσε του ότι νομίζεις απαραίτητο σε χαρτί και όλα τα σχέδια και έγγραφα σε pdf σε ένα cdακι και είσαι οκ δίχως επιπλέον κόστος εκτύπωσης..αυτό σκοπεύω να κάνω και εγώ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι δεν ξερω αν εχει αναφερθει. Αλλα τι γινετε με τακτοποιηση αυθαιρετων των οποιων οι αδειες δεν περιλαμβανουν ουτε διαγραμμα καλυψης, ουτε και τομες?

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια σχέδια από την αρχή σε ότι λείπει..

Στις παλιές άδειες χρησιμοποιείς το τοπογραφικό που αναγράφει τα στοιχεία δόμησης αντί για το Δ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ένα φορουμ για τα στέγαστρα και τους Η/Χ μπερδεύτηκα.

Ειναι μια περίπτωση όπου η πίσω βεράντα του τελευταίου όροφου στεγάστηκε με ξύλινο στέγαστρο με κεραμίδια.Η πολυκατοικία έχει άδεια του 81 και το στέγαστρο μπήκε το 95.

Η παράβαση πάει με αναλυτικό,αλλα στο ΔΚ πρέπει να αναφέρω τον Η/Χ ή δεν τον αναφέρω λόγω μη ορισμού Η/Χ εκείνη την περίοδο

Στη β περίπτωση όμως,με το γοκ 73 η στεγασμένη βεράντα έμπαινε στη δόμηση,μήπως πρέπει να δηλωθεί αυτό στο ΔΚ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει και μεγάλη σημασία, βασικά καθόλου. Βάλε αναλυτικό και μέτρησέ το στην κάλυψη ως στεγασμένη βεράντα (υλικά στέγασης κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρυθμίσει την υπέρβαση σε ένα ακίνητο. Η διαδικασία υπαγωγής έχει περαιωθεί και έχω σε εκκρεμότητα το ανέβασμα των αρχείων στο σύστημα στη Β φάση. Ο ιδιοκτήτης το πουλάει και ο δικηγόρος ενός ενδιαφερόμενου δυνητικού αγοραστή μου ζητάει να του προσκομίσω εκτός από τα προβλεπόμενα στο Ν4014 (βεβαίωση, 5σέλιδο, κάτοψη) και όλα τα αρχεία της Β φάσης προκειμένου να ελέγξει αν τα έχω όλα και αν έχω κάνει σωστά τη ρύθμιση, υπερασπιζόμενος το συμφέρον του πελάτη του κλπ.

Φυσικά μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο.

Και πές ότι του τα δίνω, τα ευλογήσει και προχωράει η αγοραπωλησία και μετα απο ένα εξάμηνο ο νέος ιδιοκτήτης αποφασίζει να το πουλήσει. Και έρθει ο δικηγόρος του τρίτου κατά σειράν ενδιαφερόμενου αγοραστή και μου ζητάει τα ίδια!

Τελειωμό δεν θα έχει αυτή η ιστορία.

Ο δικηγόρος που προανέφερα μου δήλωσε ότι αν δεν τα ελέγξει, η αγοραπωλησία δεν θα προχωρήσει. Μπορεί και να μπλοφάρει αλλά δεν θα ήθελα να χαθεί η ευκαιρία για τον σημερινό ιδιοκτήτη να το πουλήσει λόγω δικού μου χειρισμού.

Σκέφτηκα λοιπόν να τα δώσω στον ιδιοκτήτη και να κάνει αυτός ότι θέλει και να σώσω τουλάχιστον την υπόληψή μου.

 

Εσείς συνάδελφοι τα αρχεία της Β φάσης αυτά θα τα δώσετε στους πελάτες σας?

 

 

(Προς διαχειριστές: ενδεχομένως να υπάρχει καταλληλότερο θέμα συζήτησης για το post αυτό.)

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.