Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση παλαιότητας-ευθύνη μηχανικού ή ιδιοκτήτη


Recommended Posts

Συνάδελφοι μου έχει τύχει περίπτωση αυθαίρετου για το οποίο τον Μάρτιο του 2012 οι ιδιοκτήτες κάνανε αποδοχή κληρονομιάς ,στην οποία αναφέρει (χωρίς να έχουν κάποιο αποδεικτικό για αυτό που αναγράφει) ότι η κατοικία ειναι χτισμένη απο το έτος 1981. Εγώ αυτό το θεωρώ αποδεικτικό παλαιοτητας ώστε να υπολογισω το πρόστιμο ως πριν το ´83 ή θα πρεπει να βρω και αλλα δημόσια έγγραφα? ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

... και άλλα δημόσια έγγραφα. Βλέπεις, το συμβόλαιο θα έπρεπε να έχει συνταχθεί το 83 για να αποδεικνύεται ότι το ακίνητο προϋπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι, η αποδοχή κληρονομιάς αποτελεί δημόσιο έγγραφο αποδεικτικό του χρόνου παλαιότητας ενός ακινήτου....

Link to comment
Share on other sites

Για υπόγειο 3όροφης μονοκατοικίας που έγινε Κύριος Χώρος σε οικοδομή προ του 83, μπορώ για την απόδειξη παλαιότητας να πάω μόνο με υ.δ. ιδιοκτήτη;

Γιατί, από κάποια αεροφωτογραφία δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν μπορεί να φανεί...!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς, με βάσει τον νόμο, να πας με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και υποστήριξη αυτής στην τεχνική σου έκθεση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν αρκεί η αναφορά της ημερομηνίας κατασκευής στην αρχική ΥΔ του ιδιοκτήτη (όπου περιγράφει τις αυθαίρετες κατασκευές) ή χρειάζεται νέα ΥΔ αποκλειστικά για την παλαιότητα;

Λογικά πρέπει να αρκεί η πρώτη, όχι; (+υποστήριξη αυτής στην τεχνική μας έκθεση)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν έχω ξεχωριστή και αρκούμαι με αναφορά στην γενική ΥΔ του ιδιοκτήτη. Εξάλλου δεν απαιτείται και ως ξεχωριστό έγγραφο στο σύστημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε συνέχεια του post μου 362 συμφωνώ με τους συναδέλφους ότι η αποδοχή κληρονομιάς δεν ειναι δημόσιο έγγραφο ,αλλα δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες , ούτε κάποιο άλλο αποδεικτικό παλαιοτητας. Μπορώ να προχωρήσω με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για την παλαιότητα? και έχοντας παράλληλα και το συμβόλαιο ως παρακολούθημα της υπ. Δήλωσης του.?

 

Σε περίπτωση που δεν υπαρχει αεροφωτογραφία στην περιοχή πριν το 1955 αλλα υπαρχει βεβαίωση απο τον κοινοτάρχη με σφραγίδα της ελληνικής δημοκρατίας απο το έτος 1996 ότι ειναι απο το 1920. Ειναι όντως παρά πολύ παλιά , μπορεί να θεωρηθεί με αυτό το χαρτί ότι ειναι προ του 55 και να μη γινει δήλωση για αυτά τα αυθαίρετα.?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.