Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός Προστίμων Ανέγερσης και Διατήρησης για τακτοποίηση αυθαιρέτων.


Recommended Posts

να πάρω μια γνώμη συνάδελφοι?

το 94 η πολεοδομία βεβαίωσε αυθαίρετο κτίσμα.δεν ξέρω γιατί αλλά

έγινε δίκη ερήμην(μονομελές πλημμελειοδικείο) και ήρθε στην μόνιμη κατοικία του ιδιοκτήτη

χαρτί για πληρωμή,το ποσό των 709.620δρχ.

πληρώθηκε.

το ποσό αυτό μπαίνει στα αφαιρούμενα ποσά?

 

240μέρες Φ. 691.200δρχ μήπως μπαίνει μόνο αυτό το ποσό?

έξοδα δικαστηρίου 10.000δρχ

Τ.Δ 7.017δρχ

ΟΓΑ 1.403δρχ

Link to comment
Share on other sites

Τα πρόστιμα που συμψηφίζονται πρέπει να έχουν κάποιον συγκεκριμένο τίτλο στο "είδος φόρου" στο χαρτί της εφορίας?

 

Μου ήρθε περίπτωση που ο πελάτης πλήρωσε μια μόνο φορά το 2009 περίπου 3000€ και ως χαρακτηρισμός γράφει "πρόστιμο ΥΠΕΧΩΔΕ".

Ωστόσο, δεν του ήρθε κάτι άλλο από τότε να πληρώσει ως πρόστιμο διατήρησης.

 

Τι είναι αυτό το "πρόστιμο ΥΠΕΧΩΔΕ" και πού θα μάθω εάν συμψηφίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση (δεν τα έχω μπροστά μου) ότι και κάτι άλλα άλλης υπόθεσης, "πρόστιμο πολεοδομίας" γράφουν και μάλιστα εκεί έχω και την έκθεση αυτοψίας.

 

Εδώ, το μόνο που έχω είναι 2 χαρτιά είσπραξης περί των 3000 € του 2009 που γράφουν "πρόστιμο ΥΠΕΧΩΔΕ".

Τι στο καλό είναι αυτά?

 

Και επιπλέον ο πελάτης δεν ξέρει και πολλά πολλά, ούτε θυμάται και πολλά πολλά να μου πει... :sad:

 

Help !!!!

 

 

ΕΥΡΗΚΑ !!!!!

 

Το 1ο πρόστιμο που έχει πληρωθεί είναι αρχικά 2600 € που όμως έχει 80% έκπτωση και το 2ο είναι 4800 € που έχει 50% έκπτωση.

 

Ψάχνοντας λοιπόν, βρήκα αυτό: http://www.domiki.gr/info/040312-1.htm

 

Στην αρχή λέει ότι εάν είναι κύρια κατοικία τότε το ανέγερσης έχει έκπτωση 80% και το διατήρησης 50%.

Στην δική μου περίπτωση, τότε ήταν όντως κύρια κατοικία.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

Πρόκειται για πληρωμένο πρόστιμο που ΜΠΟΡΩ να το συμψηφίσω!!!

Edited by architect_duth
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση παλαιοτέρων καταβολών παραβόλου και μιας δόσης με τον 3843 π.χ : 350 + 400 = 750 αντίστοιχα

με τον 4014 υπολογίζεται πρόστιμο πχ :4000 με παράβολο 500 και θέλω να πληρώσω σε δόσεις τότε υπολογίζω :

1. 4000-500-750 = 2750 /48 δόσεις = 57,29

ή 2. 4000-500 = 3500 /48 δόσεις = 72,92 και τα παλαιότερα ποσά θα αφαιρούνται από τις τελευταίες δόσεις όπως περιγράφει ο 4014;

έχει κάνει κανείς διαδικασία με τον 4014 και συμψηφισμό με 3843 να απαντήσει σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

...Τι είναι αυτό το "πρόστιμο ΥΠΕΧΩΔΕ" και πού θα μάθω εάν συμψηφίζεται?

Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια "δικά μου", όλα "πρόστιμο ΥΠΕΧΩΔΕ" γράφουνε, και συμψηφίζονται. Τι σε προβλημάτισε ακριβώς?

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση παλαιοτέρων καταβολών παραβόλου και μιας δόσης με τον 3843 π.χ : 350 + 400 = 750 αντίστοιχα

με τον 4014 υπολογίζεται πρόστιμο πχ :4000 με παράβολο 500 και θέλω να πληρώσω σε δόσεις τότε υπολογίζω :

1. 4000-500-750 = 2750 /48 δόσεις = 57,29

ή 2. 4000-500 = 3500 /48 δόσεις = 72,92 και τα παλαιότερα ποσά θα αφαιρούνται από τις τελευταίες δόσεις όπως περιγράφει ο 4014;

έχει κάνει κανείς διαδικασία με τον 4014 και συμψηφισμό με 3843 να απαντήσει σίγουρα;

 

Αυτό με προβλημάτισε κι εμένα αυτές τις μέρες και δεν έχω βρει λύση, καθώς έναν συμψηφισμό που έκανα είναι σε εφάπαξ με υπόλοιπο 0 €.

Ωστόσο, μάλλον, κλίνω προς το 2... δυστυχώς για τους ιδιοκτήτες.

 

Το ίδιο συμβαίνει και με κάποια "δικά μου", όλα "πρόστιμο ΥΠΕΧΩΔΕ" γράφουνε, και συμψηφίζονται. Τι σε προβλημάτισε ακριβώς?

 

Με προβλημάτισε ότι σε αυτήν την περίπτωση ο πελάτης δεν μου έφερε το χαρτί της αυτοψίας της πολεοδομίας για να είμαι σίγουρος ότι είναι πρόστιμο της πολεοδομίας. Επιπλέον, σε άλλη περίπτωση έγραφε "πρόστιμο πολεοδομίας" και όχι "πρόστιμο ΥΠΕΧΩΔΕ".

Τελικά συμψηφίζονται, διότι είναι και αυτά "πρόστιμα ανέγερσης - διατήρησης". No problem! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Με προβλημάτισε ότι σε αυτήν την περίπτωση ο πελάτης δεν μου έφερε το χαρτί της αυτοψίας της πολεοδομίας για να είμαι σίγουρος ότι είναι πρόστιμο της πολεοδομίας. Επιπλέον, σε άλλη περίπτωση έγραφε "πρόστιμο πολεοδομίας" και όχι "πρόστιμο ΥΠΕΧΩΔΕ".

Τελικά συμψηφίζονται, διότι είναι και αυτά "πρόστιμα ανέγερσης - διατήρησης". No problem! :smile:

οκ, τέλεια! Καλή συνέχεια!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.