Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

To απόλυτο μπερδεμα με τους βοηθητικούς χώρους κατά Ν. 4014 ΓΟΚ και κτιριοδομικό.

Στη Β-27 αναφέρεται ότι εφαρμόζεται μειωτικός συντελεστής 0,5 όταν το αυθαίρετο είναι υπόγειο, πατάρι ή σοφίτα, ανεξάρτητα από τη χρήση που έχει και όταν είναι ισόγειο με βοηθητική χρήση (π.χ garage, αποθηκευτικός χώρος κλπ). Άρα αν βασιστούμε στην απάντηση αυτή, ο χώρος δεν θα πρέπει να πάρει 0.5 συντελεστή, ενώ παράλληλα είναι βοηθητικος. Οι γνώμες στο θεμα σου μάλλον θα είναι αρκετές και διαφορετικές μεταξύ τους.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλη περιπτωση:

Σε οικογενειακη 2ωροφη πολυκατοικια

εχω αυθαιρετο δωματιο σε δωμα αποκλειστικης χρησης, που επικοινωνει εσωτερικα με το Β οροφο μεσω του κεντρικου κλιμακοστασιου.

Το δωμα εχει εσωτερικο καθαρο υψος 2,39μ

Επιπλεον εχουν μεγαλωσει οι εξωστες ολων των οροφων αλλα και του δωματος.

 

Απορια: το δωμα λογω εσωτερικου υψους δηλωνεται σαν χωρος ΚΧ ή ΒΧ ?

Δηλωνεται μαζι με τις παραβασεις του Β οροφου εφοσον επικοινωνει μαζι του ή σ αλλη δηλωση?

Τελος ο μεγαλυτερος εξωστης του δωματος δηλωνεται στην ιδια δηλωση ή σε αλλη δηλωση?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Pavlos33.

Το ίδιο καταλαβαίνω και εγώ από την Β27.

Απλά το θεωρώ ''λίγο βαρύ'' να πάρω σαν Υ.Δ.Κ.Χ. το λεβητοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Πάνος

Αν όπως υποθέτω η αποκλειστική χρήση του δώματος αναφέρεται στον Β όροφο, εγώ θα τα έβαζα όλα σε μία δήλωση (παραβάσεις του Β ορόφου, Υ.Υ και Υ.Δ.Κ.Χ. το δωμάτιο στο δώμα και τον μεγαλύτερο εξώστη του δώματος). Ετσι νομίζω θα είσαι και καλυμμένος σε μελλοντική μεταβίβαση.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!!Αντιμετωπίζω περίπτωση στην οποία έχει μεγαλώσει ο χώρος του μηχανοστασίου κατά 2,5 τ.μ. δίπλα ακριβώς από την απόληξη του κλιμακοστασίου.Αρχικά το σύνολο του χώρου φαινόταν 19,50 και με υψος 2,20 μ. ενώ στην πράξη έχει γίνει 22,00τ.μ. και με μέσο ύψος 2,55 μ.

Πως δηλώνεται ο χώρος αυτός??Στην άδεια δεν είχε μετρήσει σε δόμηση ο χώρος αυτός..Θεωρώ ότι έχω ΥΔ και ΥΥ μόνο στα 2,5 τ.μ. και ΥΥ χωρίς ΥΔ στα 19,50??Παίρνει μειωτικό συντελεστή ο χώρος αυτός??

Edited by migadikos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παίδες μια βοήθεια αν είναι εύκολο!

Έχω άδεια του 1979, με ανέγερση Α ορόφου και δώματος συνολικής επιφάνειας 154μ2. Ο πρώτος όροφος βάσει τίτλου χτίζει 82μ2 και κατόπιν αυτοψίας εκεί περίπου είναι η επιφάνεια του. Μπορεί το δώμα να έχει εμβαδόν βάσει άδειας 72μ2?? Τι μπορεί να παίζει..?

Είμαι νέος μηχανικός, γι' αυτό επιείκια! :smile:

Edited by nikolas_civil
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε δώμα πολυκατοικίας του 1953 κατασκευάστηκε αυθαίρετα ένα wc. Στο συμβόλαιο του ιδιοκτήτη αναφέρεται δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης αλλα συμπληρώνει ότι δεν επιτρέπονται κτίσματα κλπ. Αυτο απ ότι έχω καταλάβει τακτοποιειται με 4014. Θεωρείτε όμως ότι ο μηχανικός μπορει να μπλέξει με τους κακούς γείτονες αργότερα λόγω του όρου αυτού στο συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

O μηχανικός δεν υποχρεώνεται από το νόμο να ελέγξει το "ιδιοκτησιακό" καθεστώς (π.χ. συμβόλαια κ.λπ.).

Το δηλώνει στην Υπεύθυνη Δήλωση ο κάθε ιδιοκτήτης.

Καλό βεβαίως είναι να το "τσεκάρουμε" (πάντα για τον φόβο των ...Ιουδαίων).

Επιμένω ότι, (όπως έγραψα κι αλλού) μεγάλα παιδιά είμαστε κι έχουμε τη δυνατότητα ν' αποφασίζουμε το πως θα κινηθούμε.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.