Μετάβαση στο περιεχόμενο

ακύρωση δήλωσης & προθεσμία αποπληρωμής


Recommended Posts

Στο pdf της δήλωσης (στην βασική σελίδα των αυθαιρέτων)....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, εχω και γω μια ερώτηση σχετικά με τις δόσεις και την πληρωμή του παραβόλου. Εκανα την υποβολή της δήλωσης στις 15/2 και το παράβολο πληρώθηκε στις 17/2. Μολις ενημερώθηκε το σύστημα μου έβγαλε ότι εξοφλήθηκε το παραβολο αλλά γράφει πως η προθεσμία πληρωμής είναι 31/12/2011! Επίσης δεν μου βγάζει τις δόσεις και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση sos, υπέβαλα για ιδιοκτήτη δήλωση 4014 για αυθαίρετη κατοικία εκτός σχεδίου προ 83'

Ελεξα χρήση γης, τοπογραφικό συμβολαίου, Ε9, πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης πολεοδομίας, βεβαίωση εφορίας για τα πρόστιμα, μέχρι και αεροφωτογραφία του 82 πήρα από ΟΚΧΕ.

Αναρτήθηκε όμως πρόσφατα οι κτηματολοικοί χάρτες, απο τους οποίους προκύπτει πως το αγροτεμάχιο ανήκει σε συνεταιρισμό συνολικής επιφανείας 320στρ. και δεν είχε γίνει κατάτμιση νόμιμη. Συνεπώς ο φερόμενος ιδιοκτήτης έχει συμβόλαιο για αγροτεμάχιο εξ' αδιαιρέτου 0,5στρ/320στρ, και κακώς προχώρησα στην δήλωση η οποία είναι σε κατάσταση προσωρινής υπαγωγής.

Μπορώ να την ακυρώσω;

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα μία λύση όμως: σε προσωρινή υπαγωγή, όντως δε διαγράφεται η δήλωση, μπορούμε να αλλάξουμε τα στοιχεία όμως... 8-)

 

Γίνεται και το έχω κάνει κιόλας...Κι όπως λέει και ο Ιαμβλιχος του δίνεις πίσω τα λεφτά και σε ευγνωμονεί ή δεν του δίνεις και τιπότα για το μπέρδεμα που σε έβαλε.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την υποβολή της δήλωσης στις 15/2 και το παράβολο πληρώθηκε στις 17/2. Μολις ενημερώθηκε το σύστημα μου έβγαλε ότι εξοφλήθηκε το παραβολο αλλά γράφει πως η προθεσμία πληρωμής είναι 31/12/2011! Επίσης δεν μου βγάζει τις δόσεις και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα.

Πρέπει να ξανακάνεις υποβολή και τότε σε ρωτάει αν θες εφάπαξ ή με δόσεις.Αφού λοιπόν επιλέξεις τις δόσεις θα τις δεις στα οικονομικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Επείγον... , Στις 17/02/2012 έγινε υποβολή για ενα αυθαίρετο στο Δημο Κρωπίας με τιμή Ζώνης 880. Στις 16/2/2010 όμως ο Δήμος ανάρτησε στην Διαύγεια διαπιστωτική πράξη και καθορίζει την τιμή στα 600. Είχε γίνει όμως ο υπολογισμός με 880 και το αντίστοιχο ποσό. ΕΡΩΤΗΜΑ Δεν εχει πληρωθεί το παράβολο (άσχετο θα μου πείτε με την τιμή ζώνης). Μπορεί να γίνει ακύρωση της δήλωσης για να γίνει ορθή υποβολή? Ευχαριστώ

Υ.Σ Ακούγεται για παράταση τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Επείγον... , Στις 17/02/2012 έγινε υποβολή για ενα αυθαίρετο στο Δημο Κρωπίας με τιμή Ζώνης 880. Στις 16/2/2010 όμως ο Δήμος ανάρτησε στην Διαύγεια διαπιστωτική πράξη και καθορίζει την τιμή στα 600. Είχε γίνει όμως ο υπολογισμός με 880 και το αντίστοιχο ποσό. ΕΡΩΤΗΜΑ Δεν εχει πληρωθεί το παράβολο (άσχετο θα μου πείτε με την τιμή ζώνης). Μπορεί να γίνει ακύρωση της δήλωσης για να γίνει ορθή υποβολή? Ευχαριστώ

Υ.Σ Ακούγεται για παράταση τίποτα?

 

Εφόσον έχει εκδοθεί το παράβολο, το πληρωνείς και μόλις ενημερωθεί το σύστημα ξαναυποβάλλεις την δήλωση με την ορθή τιμή ζώνης.. Το πρόστιμο επαναυπολογίζεται και ταυτόχρονα σε εκείνο το σημείο θα πρέπει να δηλώσεις και τον τρόπο καταβολής του προστίμου, εφ' απαξ ή με δόσεις?

 

Επι της ουσίας δηλαδή δεν έχεις κανένα πρόβλημα, προχωράς κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Από λάθος δικό μου δεν έγινε η αποπληρωμή του προστήμου από τον ιδιοκτήτη.... Εχει πληρωθεί το παράβολο (1000ε) στις 29/12/2011, και η υπόλοιπη εξόφληση δεν έγινε ακόμη (ήθελε να πληρώσει και εφάπαξ ο ιδιοκτήτης). Η Δήλωση προχώρησε στο στάδιο της "προσωρινής υπαγωγής". Εχει κανείς καμιά ιδέα, τι κάνω τώρα; Σας κούφανα μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να πληρωθεί τώρα.

Μπορεί στην τράπεζα να του το πάρουν (το πιό πιθανό).

Αν όχι, fax σε ΤΕΕ, για άνοιγμα της δήλωσης και να μπει με δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.