Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοποιήσεις της Ελληνικής γλώσσας


arcgeo

Recommended Posts

Θα ήθελα να πω για κάτι ορθογραφικό, όχι για έκφραση ολόκληρη.

Με προβληματίζει και δεν γνωρίζω το γιατί και φυσικά ούτε και το σωστό. Η λέξη κτίριο ! Όλα τα χρόνια, τα 32 που ζω, πάντα θυμάμαι να γράφεται με ι. Εδώ και κάποιον καιρό, όχι πολύ, κανά 2 χρόνια, το βλέπω σχεδόν παντού με η. Κτήριο! Εμένα προσωπικά το 2ο δεν μου κάθεται καθόλου καλά.Δηλαδή θα γράφουμε κτηριακές εγκαταστάσεις?

Γνωρίζει κάποιος φίλος εδώ τί παίζει μ'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει διαφωνία που ξεκινάει από την ετυμολογία. Ο Μπαμπινιώτης στηρίζει "κτήριο" (εκ του ευκτήριος) και έχει μία σύντομη ανάλυση στο τελευταίο του λεξικό με τις κίτρινες σελίδες. Άλλοι -εξίσου επιφανείς- στηρίζουν "κτίριο" (εκ του κτίσμα).

Τέλος άλλοι λένε ότι αφού δεν υπάρχει σαφής υπερίσχυση της μίας ή της άλλης μεριάς, και οι δύο γραφές μπορούν να θεωρούνται σωστές...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

λάθος γνώριζες 32 χρόνια (ή καλύτερα λάθος στο έμαθαν) πως γράφεται, το κτήριο πάντα γραφόταν έτσι, δεν είναι παράγωγο του κτίζω

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι σωστά μεν αλλά σύμφωνα με το λεξικό μου:

κτήριο

[<μσν. οικτήριον < οικητήριον < οικέω - ώ < οίκος]

(το) ουσ. (Κ κτήριον) παλαιότερη γρ. της λ. κτίριο

κτίριο

[<κτίζω]

κ. χτίριο (το) ουσ. (Κ κτίριον) οικοδόμημα

 

Και επειδή και μένα κτίριο μου το μάθανε και δεν κάνανε λάθος, έτσι το γράφω και το θεωρώ σωστότερο αφού αν δούμε την ετυμολογία μέχρι και του Μπαμπινιώτη, κτήριο μπορεί να είναι μια κατοικία αλλά με τίποτε ένα νοσοκομείο π.χ. Με λίγα λόγια όλα είναι κτίρια ακόμη και τα κτήρια.

Link to comment
Share on other sites

sky ειδήσεις 21:21

"καμία μορφής τύπου επικοινωνία"

και αργότερα στις ειδήσεις των 12

" σε ουδένα σημείο" φαίνεται τον χάλαγε η έκφραση "σε κανένα σημείο"

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγα χρόνια, σε δυο εφημερίδες αλλά και σε ένα "paper" του Π. Τατούλη (του γνωστού), γινόταν λόγος περί καθαρισμού του κόπρου του Αυγεία...

 

Άρα ο Ηρακλής "συν τοις άλλοις προτερήμασι" θα κατείχε και γνώσεις κτηνιάτρου ώστε να καθαρίσει το κοπρόσκυλο του Αυγεία από τα παράσιτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγα χρόνια, σε δυο εφημερίδες αλλά και σε ένα "paper" του Π. Τατούλη (του γνωστού), γινόταν λόγος περί καθαρισμού του κόπρου του Αυγεία...

 

Άρα ο Ηρακλής "συν τοις άλλοις προτερήμασι" θα κατείχε και γνώσεις κτηνιάτρου ώστε να καθαρίσει το κοπρόσκυλο του Αυγεία από τα παράσιτα!!!

Έλα βρε συ, πως κάνει έτσι για ένα άρθρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.