Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμία της πρώτης δόσης του προστίμου


Recommended Posts

46 μήνες από σήμερα δηλαδή - ό,τι να 'ναι!

Φυσικά είναι καλύτερο για τους ιδιοκτήτες, αλλά το "παρά-νομο" στην υπόθεση με προβληματίζει λίγο.

Μανώλη, ευχαριστώ για την ενημέρωση...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 184
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο ν4014 όπως τροποποιήθηκε λέει για 48 μήνες αρχής γενομένης από την έναρξη ισχύος του νόμου (21.09.2011), τμηματικά σε ισόποσες δόσεις, ο αριθμός των οποίων καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος.

Άρα τελευταία δόση πρέπει να είναι τον 09.2015

Τώρα πως τα έχουν κάνει εκεί στο ΤΕΕ, μην το πολυκουβεντιάζεται γιατί μπορεί να το αλλάξουν.....

 

υ.γ. Έχει βγει απόφαση ΥΠΕΚΑ για τον αριθμό των δόσεων;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πελάτης μου πληρώνει αρχές του Ιουλίου το παράβολο υπαγωγής και περνάμε στην προσωρινή υπαγωγή.Έχει επιλέξει εφάπαξ πληρωμή του προστίμου για να έχει μείωση του 20%. Δεν πληρώνει εντός ενός μήνα το υπολοιπόμενο ποσό του προστίμου. Τώρα μπορεί να το πληρώσει εφάπαξ? Έχει χάσει το δικαίωμα υπαγωγής? Επιλέγω με δόσεις και συνεχίζει κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου. παρακαλώ για τις απαντήσεις σας.

με την προσωρινή υπαγωγή πελάτης μου αποφασίζει να ξεκινήσει με μηνιαίες δόσεις την αποπληρωμή. τώρα επιθυμεί να αλάξει τον τρόπο πληρωμής σε εφάπαξ για να τελειώνει άμεσα.

γνωρίζει κανείς αν γίνεται αυτό από το σύστημα και αν θα μπορεί να έχει και την έκπτωση στο υπολοιπόμενο πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

μα το γράφουν στις οδηγίες στο σύστημα ΤΕΕ

"Δεν γίνεται αλλαγή δόσεων"

(Φυσικά και δεν ισχύει πλέον η έκπτωση 20% στο υπ/νο)

 

υ.γ Να ρωτήσω και κάτι

Προχθές έκανα μια δήλωση σε δόσεις και μου έβγαλε 42 δόσεις

Πως γίνεται αυτό; (αφού ο Ν 4014 μιλάει για 48 από την έναρξή του )

 

Είναι σωστές οι 42 δόσεις ή θα μου τις αλλάξει το σύστημα εν καιρώ;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

KANA ευχαριστώ, απλά σχεδόν σίγουρος πως κάπου διάβασα ότι μπορείς να αλλάξεις το καθεστώς των δόσεων και στο ενδιάμεσο..θα ψάξω να το ξαναβρώ και θα το κοινοποιήσω.

όσο γι' αυτό που ρωτάς, νομίζω πως οι 48 δόσεις είναι από την έκδοση της κάθε ανακοίνωσης, μπορεί να αλλάξει αυτό και πάλι, αλλά ίσως θα πρέπει να ξανακάνεις τη διαδικασία της επιλογής των δόσεων . . . δοκίμασε καλύτερα κ βλέπεις!

Link to comment
Share on other sites

Απο το επικαιροποιημένο "σχετικές διευκρινήσεις" του ΤΕΕ.Τι μπορείς να αλλάξεις με αίτηση:

 

1.
Την τροποποίηση του σχήματος δόσεων (από εφάπαξ σε δόσεις ή από δόσεις σε εφάπαξ).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα συναδελφοι και καλο φθινοπωρο.

τακτοποιησα ακινητο με 4014 στο οποιο ο πελατης μου μεσα Μαϊου πληρωσε το παραβολο.η κατασταση του εργου ειναι σε αρχικη υποβολη καθως απο τοτε εξαφανιστηκε και στα τηλεφωνα μου μου ειπε να το καθυστερησουμε για το υπολοιπο ποσο και να μιλησουμε απο Σεπτεμβρη.τωρα που εχουν περασει 3,5 μηνες απο τοτε θα εχω προβλημα αν διαλεξει να πληρωσει εφαπαξ με την εκπτωση?θα εχει καποιο προστιμο?παντως ακομα δεν εχω προχωρησει το εργο σε προσωρινη υπαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό είναι ένα μήνα μετά την πληρωμή του παραβόλου να πληρώνεται η α' δόση.

Βεβαίως αυτό προϋποθέτει την αποστολή της δήλωσης σε προσωρινή υπαγωγή.

Και έτσι να υπάρχει η δυνατότητα της πληρωμής εφάπαξ του υπόλοιπου ποσού με έκπτωση.

 

Το πιθανότερο είναι το σύστημα που έχει φτιάξει το ΤΕΕ να πάρει έστω και μετά από 4 μήνες που θα κάνεις προσωρινή υπαγωγή τη δυνατότητα να εξοφληθεί το υπόλοιπο ποσό εφάπαξ.

Δεν το ελέγχουν προς το παρόν.

Θα το μάθεις, είτε όταν στείλεις τη δήλωση επιλέγοντας τον τρόπο πληρωμής, είτε εκδίδοντας το έγγραφο και πηγαίνοντας ο πελάτης σου στην τράπεζα για να πληρώσει το εφάπαξ (μπορεί να μην δέχεται τον κωδικό).

Σε κάθε περίπτωση, κράτα μια επιφύλαξη στον πελάτη σου για την επιβολή τόκων επί του υπολοίπου ποσού (κάποια στιγμή).

Άσε που με βάση τον νόμο είναι και άκυρη η δήλωση πια, διότι δεν πληρώθηκαν 3 συνεχόμενες δόσεις..... (ποιός θα το ψάξει όμως)!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις πρόβλημα

Δήλωση σε "Αρχική Υποβολή"

 

 

Εφόσον ο Μηχανικός σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη προσδιορίσουν σε αρχικό στάδιο τα μεγέθη και το είδος των παραβάσεων μπορούν να υποβάλουν την δήλωση μετά την αποδοχή των όρων ότι τα στοιχεία είναι αληθή. Το σύστημα αναβαθμίζει την δήλωση σε κατάσταση "Αρχικής Υποβολής" και εξάγει στα οικονομικά στοιχεία την αναφορά για πληρωμή του "Τέλους Υπαγωγής στην Ρύθμιση Αυθαιρέτων". Ο πολίτης σύμφωνα με την αναφορά αυτή μπορεί στα αναφερόμενα Τραπεζικά Ιδρύματα να καταβάλει το ακριβές αντίτιμο που αναγράφεται. Στην κατάσταση αυτή η δήλωση δεν μπορεί να κινηθεί παρά μόνον εφόσον η πληρωμή επιβεβαιωθεί από το σύστημα ηλεκτρονικά (δεν μπορεί να γίνει άλλου είδους καταχώρηση) μετά από 24 εργάσιμες ώρες.

 

Δήλωση σε "Προσωρινή Υπαγωγή"

 

 

Εφόσον επιβεβαιωθεί ηλεκτρονικά η πληρωμή τους ακριβούς "Τέλους Υπαγωγής στην Ρύθμιση Αυθαιρέτων" η δήλωση αυτόματα καθίσταται έγκυρη και μπορεί να αναβαθμιστεί στην κατάσταση "Προσωρινή Υπαγωγή". Μόνο σε αυτό το στάδιο το αυθαίρετο θεωρείται ενταγμένο στην ρύθμιση μέσα στα χρονικά περιθώρια του Νόμου. Στην συνέχεια επιλέγεται το σχήμα πληρωμής των υπόλοιπων υποχρεώσεων (εφόσον υπάρχουν) και ο πολίτης πρέπει απλά να υλοποιήσει το σχήμα αυτό. Κάθε πληρωμή θα αποτυπώνεται αυτόματα μετά από 24 εργάσιμες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.