Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος Οικοδομής μετα το selective default


Gyro Gearloose

Recommended Posts

Με τη μείωση της οικοδομικής δραστηριότητας, πως είναι δυνατόν να απαιτούν να δουλεύουν με τα ίδια ποσοστά κέρδους, αντί να κάνουν ένα βήμα πίσω, ώστε η "κατάσταση να περπατήσει"?

Για να κάνεις μια εργολαβία παίρνεις ένα ρίσκο με το αντίστοιχο ποσοστό κέρδους.

 

Το ρίσκο υπό αυτές τις συνθήκες που ζούμε δεν μειώθηκε (μη σου πω αυξήθηκε κιόλας). Άρα το ποσοστό κέρδους δεν μπορεί να μειωθεί.

 

Ο εργολάβος προτιμά να αυγατίζει τα χρήματά του παρά να ρισκάρει να τα βάλει στην οικοδομή για μικρότερο κέρδος.

Άρα ο αγοραστής 'ο,τι κερδίσει από τη μείωση της αξίας της γης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μας πεί πόση μείωση κατανάλωσης έχει ένα σπίτι με ΚΕΝΑΚ και ένα πρό ΚΕΝΑΚ γιατί εμένα το προγραμματάκι του ΥΠΕΚΑ μου το βγάζει ίδιο .

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα εισαγωμενα υλικα τον τελευταια καιρο εχουν παρει την πανω βολτα (μιλαω για οσο εισαγονται εκτος ΕΕ, κυριως αμερικη, λογω και ισοτιμιας δολλαριου).

Επισης υλικα που εχουν ως βασει τα πετρελαιοειδη ανεβαινουν συνεχως...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χτίζω το δικό μου σπίτι, γι' αυτό και οι ερωτήσεις που έθεσα παραπάνω. Δεν είμαι εργολάβος, αγοραστής, πωλητής γής.

 

Είναι δυνατόν τα προφίλ αλουμινίου που είναι Ελληνικότατα να μη φτηναίνουν? Είναι δυνατόν οι μαραγκοί να θέλουν ακόμα να κερδίζουν στο ένα άλλο ένα?

 

Και πάει λέγοντας........

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην Ελλάδα που ζούμε, όλα είναι δυνατά!

Οι "επαγγελματίες" αυτοί ακόμα δεν έχουν καταλάβει το τι ...συμβαίνει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα!

 

Ο κάθε επαγγελματίας λέει (Έσοδα-Έξοδα)/12 μήνες και χρειάζομαι τόσα κάθε μήνα για να ζήσω.

Όταν οι δουλειές είναι λιγότερες έχει ελάχιστα έσοδα και λιγότερα ίσως έξοδα αλλά όχι σε βαθμό που να μπορεί να ρίξει σημαντικά τις τιμές.

 

Επιπλέον τα φέσια πάνε σύννεφο! Άρα η τιμή του τελικού προϊόντος αυξάνει ή τουλάχιστον δεν μπορεί να μειωθεί!

Από την άλλη το κράτος αρχίζει: τέλος επιτηδεύματος, χαράτσι στο ακίνητο, αύξηση φορολογίας, αύξηση βενζίνης κλπ!

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν τα προφίλ αλουμινίου που είναι Ελληνικότατα να μη φτηναίνουν?

 

Δεν έχουν καμία απολύτως ανάγκη να μειώσουν τις τιμές τους αφού την όποια μείωση πωλήσεων έχουν στην εγχώρια αγορά,την εξισορροπούν με

αύξηση των εξαγωγών.

Όπως πολύ σωστά ανέφεραν οι προλαλήσαντες,τα προϊόντα που μπορούν και εμπορεύονται οι επιχειρήσεις παγκοσμίως ακολουθούν την εξέλιξη

των τιμών που επιβάλονται από τις διεθνείς συγκυρίες και παράγοντες.

Αυτό όμως που κατά την γνώμη μου έχει πολύ περιθώριο ακόμη μείωσης είναι το εργατικό κόστος.

Θα δώσω ένα παράδειγμα.Στην αρχή της κρίσης και μετά την είσοδό μας στο μνημόνιο1,ήμουν σε αναζήτηση ηλεκτρολόγου για κατασκευή εγκατάστασης σε νέα οικοδομή.

Πήρα λοιπόν τα σχέδιά μου και αφού καταστάλαξα τι ακριβώς ήθελα αποτάνθηκα σε κατάστημα ηλεκτρολογικών υλικών ώστε ν' αγοράσω μόνος μου τα υλικά.Η προσφορά των υλικών ήταν 1350€ για συγκεκριμένες ποιότητες,ποσότητες και μάρκες υλικών.

Σημειωτέον ότι οι επαγγελματίες του κλάδου έχουν και 20-30% έκπτωση έναντι του ιδιώτη.Κατόπιν υπολόγισα τα μεροκάματα που χρειάζονταν από την αρχή της εγκατάστασης(θεμελιακή γείωση) έως την ολοκλήρωση(σύνδεση πίνακα-πριζοδιακοπτών-ΥΔΕ).

Πρόσθεσα τα έξοδα βοηθού του εγκαταστάτη και τα πάγια έξοδά του(οαεε-ενοίκια-μετακινήσεις κτλπ).Κατέληξα ότι με 300€ καθαρό μεροκάματο για

τον ίδιο,δεν θα έπρεπε να πληρώσω πάνω από 4500€.Αποτέλεσμα??

Προσφορά 1η=11200(ναι..καλά διαβάσατε)

Προσφορά 2η=7300€

Προσφορά 3η=5800€

Προσφορά 4η=4200€ !!!

Όλοι τους ήταν πτυχιούχοι ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας,ίδιας δηλαδή επιστημονικής κατάρτισης και μ' εργασιακή εμπειρία άνω των 15 ετών.

Περιττό ν' αναφέρω με ποιόν συνεργάστηκα.Περίπου έτσι έπραξα με τις περισσότερες ειδικότητες στην οικοδομή μου από το στάδιο του σκυροδέματος και μετά.Σε όποια εργασία και αν ήθελα να προχωρήσω διαπίστωνα το ίδιο ακριβώς πράγμα,το ότι δηλαδή ο κάθε τεχνίτης

είχε έναν δικό του μοναδικό τρόπο(απολύτως σεβαστό) χρέωσης.

Ειλικρινά το μόνο κόστος που δέχτηκα ευχαρίστως και αναντιρρήτως ήταν αυτό του μηχανικού μου και εάν είχα την οικονομική δυνατότητα θα του

πρόσφερα και μεγαλύτερη αμοιβή μέσα από την καρδιά μου.

Ο μηχανικός μου ήταν αυτός που με κατεύθυνε και με γλύτωσε από πολλές ''κακοτοπιές''.

Όταν λοιπόν ένας τεχνίτης κάποιας οικοδομικής ειδικότητας προσδοκά κάποιες εκατοντάδες ευρώ ως καθαρό ημερομίσθιο,τότε ο μηχανικός

με πόσο θα έπρεπε να αμοίβετε?

Γι΄αυτό φίλε FouksMechMech,σου συνιστώ πολύ καλή έρευνα αγοράς και τον μηχανικό σου σαν θεό σου!

Edited by postman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

FouksMechMech

 

Μην ξεχνας οτι και το αλουμινιο ειναι στο χρηματιστηριο..

 

postman

Τα νουμερα της προσφορας δε λενε τιποτα..

Ειναι εντελως σχετικα..

Εγω σου βρισκω κ με 1000Ε.. Ψηνεσαι???

Το φτηνο μπορει να ειναι και "φτηνο"...

Link to comment
Share on other sites

terry,τα νούμερα της προσφοράς μπορεί πραγματικά να μην λένε τίποτα όταν ζητάς ν' αναθέσεις μία εργασία γενικώς και αορίστως.

Όταν όμως ζητάς συγκεκριμένη ποιότητα σε συγκεκριμένο χρόνο και αυτά τα διασφαλίζεις με ιδιωτικό συμφωνητικό στο οποίο περιλαμβάνονται

ρήτρες και εγγυήσεις,τότε τα νούμερα έχουν και παραέχουν σημασία.

Η οικοδομή μου είναι τελειωμένη :smile: και μπορώ πω ότι είμαι 100% ικανοποιημένος από την ποιότητα εργασιών.Το δε κόστος κυμάνθηκε σε απολύτως λογικά για την τότε εποχή επίπεδα,ενώ θα μπορούσε ανετότατα να βρίσκεται στο τουλάχιστον +60% εάν δεν ''ψαχνόμουν'' τόσο πολύ και εάν βέβαια

δεν είχα την ουσιαστική καθοδήγηση του μηχανικού μου παρ΄ότι είχα εγώ την αυτοεπιστασία.

Το παράδειγμα που αναφέρεις των 1000€ θεωρώ ότι είναι υπερβολικό αφού είναι και κάτω του κόστους υλικών.Σίγουρα σε μία ελεύθερη αγορά ο κάθε επαγγελματίας είναι απολύτως ελεύθερος να κοστολογήσει όσο εκείνος θεωρεί ότι είναι σωστό,την δουλειά του και την τέχνη του.

Εσύ όμως πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια μειώσεων εργατικού κόστους στην οικοδομή?

Η myri για παράδειγμα έγραψε παραπάνω ότι ''Όταν οι δουλειές είναι λιγότερες έχει ελάχιστα έσοδα και λιγότερα ίσως έξοδα αλλά όχι σε βαθμό που να μπορεί να ρίξει σημαντικά τις τιμές''.

Τον πελάτη ιδιοκτήτη ενός ακινήτου όμως πιστεύω ότι ποσώς τον ενδιαφέρει αυτό.Άλλωστε με αυτή τη λογική τη χρυσή οικοδομική οκταετία

1998-2006 οι τιμές θα έπρεπε να ήταν στα τάρταρα.Αντιθέτως εκείνες πήγαιναν από ανατίμηση σε ανατίμηση.

Καταλαβαίνω ότι το πνεύμα σου είναι ότι πολλές φορές η χαμηλή τιμή μπορεί να συνοδεύεται από χαμηλή ποιότητα εργασίας,αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο.Στο προηγούμενο post μου νομίζω ότι ήμουν σαφής.Σύγκριση προσφορών για την ίδια ακριβώς ποιότητα υλικών-εργασίας.

Παρεμπιπτόντως τα ηλεκτρολογικά μου δουλεύουν τέλεια,ο δε πρώτος ηλεκτρολόγος που μου έδωσε τη πρώτη προσφορά έχει να σταυρώσει δουλειά κάνα τετράμηνο τώρα....(είναι του περιβάλλοντός μου και το ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως ζητάς συγκεκριμένη ποιότητα σε συγκεκριμένο χρόνο και αυτά τα διασφαλίζεις με ιδιωτικό συμφωνητικό στο οποίο περιλαμβάνονται

ρήτρες και εγγυήσεις,τότε τα νούμερα έχουν και παραέχουν σημασία.

 

 

Σε αλλη χωρα οκ...

Εδω αν δεν σου κανει τη δουλεια σου τι θα κανεις???

Θα τον πας δικαστικα?? Δεν θα τον πληρωσεις?? Θα βαλλεις πραγματογνομωνα???

 

Δεν ειναι απλα τα πραγματα..

Δεν ειμαι απολυτος, μπορεις να βρεις σωστο μαστορα σε καλη τιμη..

Αλλα η εμπειρια μου λεει οτι 9 στις 10 περιπτωσεις θα παρεις μαπα δουλεια αν πληρωσεις φτηνα, φυσικα αντιστοιχα δεν θα παρεις παντα καλη δουλεια αν πληρωσεις ακριβα..

 

Δεν ξερω πως οι μσιθωτοι και ιδιωτες αντιλαμβανεστε την φορολογιση.

Να σου πω απλο παραδεγμα???

Εστω οτι εχω τεκμηρια 25000Ε

Για τα χρηματα αυτα πρεπει να πληρωσω καπου 3500Ε στην εφορια. Βαλλε και 2000Ε ασφαλεια και αλλα 300+2%*25000Ε κατι χαρατσια που εβαλλαν περσυ..

Συνολο 6300Ε ΔΕΝ θα μπουν στην τσεπη μου..

Εστω οτι εχω 10 δουλειες.

Πριν 5 χρονια τις κοστολογουσα 1000Ε τη μια και εβγαζα μικτα 10000Ε. Η εφορια και οι λοιποι δεν μου επαιρναν φυσικα 6300Ε αλλα ουτε το 1/3. Αρα μου εμεναν 8000Ε στην τσεπη.

 

Φετος λοιπον δεν θα μου μεινουν 8000Ε αλλα 3700Ε...

Τι θα κανω λοιπον???

Θα κοστολογησω 1500Ε την καθε δουλεια λογω αυξησης των "εξοδων" μου...

 

Αρα εγινα ακριβοτερος...

 

Ενας σημαντικος παραγοντας που πλεον δεν μπορουν να πεσουν οι τιμες ειναι η αυξηση ασφαλιστικων εισφορων, η αυξηση φορολογησης και φυσικα η αυξηση σε καυσιμα, ρευμα κτλ μαζι με ολα τα αλλα χαρατσια που καποιος πληρωνεις για τον επαγγελματικο του χωρο...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.