Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Η εντολή πληρωμής πλέον έχει τη συμφωνηθείσα,τον ΦΠΑ και τις εισφορές υπέρ ΤΕΕ.

Η αναφορά υπολογισμού αναγράφει την νόμιμη αμοιβή με τον ΦΠΑ της.Αυτό που χρειάζεται;μήπως για τις περιπτώσεις που δεν γίνεται έκπτωση;

Επίσης τις εισφορές ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ τις υπολογίζει ο υπάλληλος της τράπεζας. τώρα που δεν θα φαίνεται κάπου η νόμιμη πως θα γίνει; από την παραπάνω αναφορά;

ισχύει αυτό ότι ο υπάλληλος υπολογίζει τίς κρατήσεις εμπ, τσμέδε μόνος του απλά δεν του συμπληρώνεις εσύ κάποιο γραμμάτιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω ξαναλεω οτι το εντυπο ειναι ενα..

Σε αυτο αναγραφεται η αμοιβη, τα στοιχεια του μηχανικου/ιδιοκτητη και το ποσο που καταβαλεις..

Δεν υπολογιζει το υπαλληλος τιποτα..

Απλα αν βαλλει στο συστημα του την αμοιβη, του επιμερίζει το συστημα αυτοματα τα ποσα υπερ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και χαρτοσημο...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αυτο το έντυπο συνεχίζουμε και τώρα να το έχουμε μαζί και ο ταμίας να κόβει το γραμματιο είσπραξης?

εννοούμε το έντυπο πού πια πάμε και πληρώνουμε που έχει και τοφπα πάνω άν είναι αλλαγμένο

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε terry αυτό είναι για Εμπ, Τσεμδε.

 

εγώ παράδειγμα λέω για εντολή πληρωμής με το νέο σύστημα.

 

πχ. έχω συμφωνηθήσα 1000 € +Φπα = 1230 €

αυτό θα πληρωθεί με την εντολή πληρωμής από σύστημα? ή σου βάζουν και την εισφορά ΤΕΕ μέσα αυτόματα....δηλαδή 1230 € + 32,19 € ...???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να βγάλουμε άκρη....

 

post-19320-0-25192600-1329486089_thumb.jpg

 

Η ερώτηση είναι τί καταθέτω;;; Το 700+161 ή το τελικό;;; Αν είναι αυτή η ερώτηση... δεν έχω κάνει κατάθεση...

Αλλά επειδή η εισφορά λέγεται έτσι γιατί αφαιρείται από την αμοιβή, πραγματικά δεν ξέρω γιατί αναφέρει το σύνολο από κάτω...Τη Τρίτη που θα πάρω κανα φράγκο, θα σας πώ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να βγάλουμε άκρη....

 

post-19320-0-25192600-1329486089_thumb.jpg

 

Η ερώτηση είναι τί καταθέτω;;; Το 700+161 ή το τελικό;;; Αν είναι αυτή η ερώτηση... δεν έχω κάνει κατάθεση...

Αλλά επειδή η εισφορά λέγεται έτσι γιατί αφαιρείται από την αμοιβή, πραγματικά δεν ξέρω γιατί αναφέρει το σύνολο από κάτω...Τη Τρίτη που θα πάρω κανα φράγκο, θα σας πώ...

 

Έκανα κατάθεση χθές. Καταθέτεις 700 + 161 + 32,14 = 893,14€ . Το ίδιο βράδυ σου επιστρέφονται αμοιβή και ΦΠΑ δηλαδή 700+161 = 861€. Το "μπέρδεμα" είναι πως στο έντυπο εσύ γράφεις 700 + 161 αλλά το μηχάνημα της ΕΤΕ τυπώνει 893,14€, θα πρέπει να αλλάξει το έντυπο η ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.