Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι

Στο νέο σύστημα αμοιβών στην καρτέλα επιλογή εργασιών δεν υπάρχει ( ή εγώ δεν την βρίσκω )

επιλογή για εγασία ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ.

Να υποθέσω ότι θα υπολογίζεται με την επιλογή : εργασία ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ??

Εν τοιαύτη περιπτώσει ποιος είναι ο χρόνος απασχόλησης για αποτύπωση π.χ. 100 μ2 κατοικίας ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι

Στο νέο σύστημα αμοιβών στην καρτέλα επιλογή εργασιών δεν υπάρχει ( ή εγώ δεν την βρίσκω )

επιλογή για εγασία ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ.

Να υποθέσω ότι θα υπολογίζεται με την επιλογή : εργασία ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ??

Εν τοιαύτη περιπτώσει ποιος είναι ο χρόνος απασχόλησης για αποτύπωση π.χ. 100 μ2 κατοικίας ?

Ευχαριστώ

 

Θα πας στον τύπο και εκεί θα επιλέξεις αποτύπωση και από κάτω στην κύρια εργασία θα επιλέξεις π.χ. αρχιτεκτονικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

Στο νέο σύστημα αμοιβών στην καρτέλα επιλογή εργασιών δεν υπάρχει ( ή εγώ δεν την βρίσκω )

επιλογή για εγασία ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ.

Να υποθέσω ότι θα υπολογίζεται με την επιλογή : εργασία ΑΜΟΙΒΟΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ??

Εν τοιαύτη περιπτώσει ποιος είναι ο χρόνος απασχόλησης για αποτύπωση π.χ. 100 μ2 κατοικίας ?

Ευχαριστώ

venezia, θα το βρείς στο

Επιλογή κυρίας εργασίας-->Αποτύπωση --> Αρχιτεκτονικά

Και εγώ επάνω σε αυτό ψαχνόμουν τώρα. Το θέμα είναι ότι για να σου βγάλει την αμοιβή σου ζητά 1. τον αριθμό εφαρμογών, 2. τον προϋπολογισμό του έργου και 3. την κατηγορία του κτιρίου. Εντάξει το τελευταίο αλλά το 1 και 2 από που το παίρνουμε;

Σαν τετραγωνικά καταχωρούμε αυτά που αφορούν την υπέρβαση και όχι όλο το ακίνητο. Εντωμεταξύ στις έως τώρα ρυθμίσεις μικρών παραβάσεων δεν επέλεγα καθόλου την αποτύπωση, έχω τώρα όμως την περίπτωση όπου οι υπερβάσεις μαζί με τις πέργκολες είναι 289τ.μ. οπότε και θα πρέπει να την βάλω θεωρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς με τέτοια σκεπτικά φτάσαμε εδώ που φτάσαμε σήμερα. το κράτος δεν πρέπει να το κλέβουμε.

 

Που είδες το κλέψιμο του κράτους; Είσαι σίγουρος ότι διάβασες τι έγραψα;

 

"Θα καταθέτω την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αμοιβή"

Φτάνει πια η κοροιδία της συντεχνίας του ΤΕΕ, με τις καταθέσεις της ελάχιστης αμοιβής, ενώ η πραγματική ήταν μικρότερη λόγω έκπτωσης. Ελεος με τις ουρες για να καταθέσουμε και μετα απο 15 μέρες (όπως ηταν παλια) ξανα ουρες για να κάνουμε αναληψη τα χρήματα μας, ώστε να προχωρήσουμε στις υπολοιπες πληρωμές. Επιπλέον, θα κόβουμε ΑΠΥ το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ποσο, που θα συμφωνει με την ΚΑΤΑΘΕΣΗ και θα φορολογείται σωστά! Που το είδες το κλέψιμο;

 

"Θα πληρώνω στην Εθνικη μονο κρατησεις"

Ναι, γλυτώνω τα πολλά πέρα δώθε. Θα πηγαινω να στηνομαι στις ουρες της ΕΘνικης ΜΙΑ ΦΟΡΑ, μονο για της κρατησεις και τέλος! Που είδες το κλέψιμο του κράτους;

 

Επειδή από τα παραπάνω δεν προκύπτει ότι "κλέβω το κράτος", προφανώς εννοείς οτι το κλέβω όταν βλέπω τη "Μέρκελ στον υπνο μου γυμν΄ή για τιμωρία".

 

Εε ας το φορολογήσουνε κι αυτο να τελειώνουμε!

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

το κράτος έτσι έχει απώλειες. πρέπει να φανούμε πατριώτες.

 

Όσον αφορά εμας τους μηχανικούς, το Κράτος έχει πλέον απώλειες, διότι τόσο καιρό, όταν στην πραγματικότητα για ελάχιστη αμοιβή πχ 100ευρώ εγω έκανα έκπτωση 10% και άρα επαιρνα στο χέρι 90, αυτο με φορολογουσε στα 100! Αρα πλήρωνα φόρο για 10ευρώ που δεν ήταν ποτε πραγματικό εισόδημα. Επιπλέον, μας φορολογεί με έσοδα-έξοδα, ενώ οι εργασίες μας είναι ως επί το πλείστον "πνευματικές εργασίες" και όχι πώληση μήλων και αχλαδιών για να έχουν κόστος εργατικών, μεταφορικων και συσκευασίας. Ετσι, τόσο καιρό, ζούσαμε όλοι σε μια βολική κατάσταση όπου το κράτος έπαιρνε φόρους πάνω απο αυτους που δικαιούταν, το ΤΕΕ έκανε την κονομα του, το ΤΣΜΕΔΕ επίσης, εμείς μετακυλύαμε το κόστος στον πελάτη και ο πελάτης πλήρωνε όσα του ζητούσαμε σε συνθηκες έλλειψης ανταγωνισμού που προσφέρουν οι "ελάχιστες τιμές"!!! Ποιος την πατούσε στο τέλος;;;

 

Στο δίλημμα κράτος ή πολίτες, θα με συγχωρέσεις αλλά προτιμώ τους πολίτες. Πρώτη προτεραιότητα αυτην την εποχή δεν ειναι το κράτος. Ειναι ο κόσμος. Ειδικά μετά την εσωτερική υποτίμηση που του επιβάλλεται. Οσον αφορά το κράτος, επιθυμώ δίκαια φορολογική μεταχείριση κι εγώ θα είμαι από τους πρώτους που θα του αποδίδω αυτά που πρεπει, πιστεψε με (δες και τι προτεινα παραπανω για να το καταλαβεις). Σε καμία ομως περίπτωση δεν θέλω σε συνεργασία με το κράτος και το κωλο ΤΕΕ, να συνεχίσω να κλέβω τους πολίτες. Να'ναι καλά η τροικα (οσον αφορά αυτο το κομμάτι, όχι γενικά) που βάζει μια τάξη.....

 

Οσον αφορά τη γενναιοδωρία σου με την πρόταση σου να φορολογουμαστε για ελαχιστη και οχι πραγματική, ευχαριστώ δεν θα πάρω. Μου αρκει ο ηρωισμός που θα πληρώνω 650ευρώ/μήνα για το ΤΣΜΕΔΕ, λόγω του ότι το κράτος επεβαλλε στο ταμειο να αγοράσει ομολογα με το απόθεμα του και τωρα του τα κουρευει. Και ολα αυτα για να πάρω συνταξη 600-700ευρω στην καλύτερη. Ααα και ξέχασα, και να θέλω να ασφαλιστώ αλλού δεν μπορώ!!!!!!

 

Και παρεπιπτόντως: αν ήθελα να κλέψω το κράτος θα σου έλεγα ότι θα βάζω πλασματική τιμη στη συμφωνηθείσα (πχ ΑΠΥ για 5 ευρώ αντι για 90) οπότε τα 90-5=85 θα ήταν μαύρα. Δεν υπονοησα πουθενα κάτι τέτοιο.

 

Ασε τα κηρύγματα plz....

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

oldboy

 

Θα μας τρελανεις τελειως..... Μηπως εισαι ο Βενιζελος????

 

 

makiavely

Με τον τροπο που λες παλι θα φας την ουρα στα μουτρα για τις εισφορες...

Πες μου οτι πας ταμειο για να κανεις αναληψη???????????????

Ξερεις υπαρχει και ενα κουτι με οθονη που το λενε ΑΤΜ.... :smile:

Επισης μεσω web κανεις το 90% των συναλλαγων......

Αρα παλι την ουρα θα φας στη μουρη για τις εισφορες υπερ ΤΕΕ....

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αναληψη θα κάνω με atm/web baking συντροφε. Για κατάθεση ομως θα πρεπει να πάω ταμειο αναγκαστικά ( εκτός φυσικά αν "στειλω" τον πελάτη να την κάνει, οπως άλλωστε και θα πρεπε :idea: ).

 

Βέβαια, αν ειναι να (μπορώ να) διαλέξω την τράπεζα που θελω να γινει η καταθεση, ποιος ο λόγος να κανω μετα αναληψη; Τα αφήνω εκει και πληρώνεται ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ κλπ.... 8-)

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Και παλι θα πας ταμειο για τις εισφορες..

 

Επισης

- Η πολεοδομια θα θελει απόκομμα απο την ΕΤΕ (ας που ετσι και αλλιως θα πας για τις εισφορες)

-Εχω την εντυπωση οτι στο παλιο συστημα αμοιβων δεν υπηρχε η καρτελα "Tραπεζικες συναλλαγες αμοιβης". Αυτο σημαινει οτι θα ενημερωνεται το συστημα για την καταθεση των αμοιβων.. Δεν ξερω που μπορει να σε κολλησει η μη ενημερωση για την καταθεση.....

 

 

Οποτε διαφωνω μαζι σου για την τακτικη αυτη...

Το θεμα θα λυνοταν αν εφευγε απο τη μεση η ΕΤΕ...

Οφοσον υπαρχει, παλι στην ουρα θα στηθεις , θες δε θες....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τerry,

 

καταρχήν απο δω και πέρα δεν θα υπάρχουν άδειες. Οι τράπεζες δεν θα έχουν ρευστότητα για να χορηγησουν δάνεια (ακομα και στα καλα σεναριο), το ταμειο Παρατακαθηκων τα έκοψε (τα τελευταια προς το παρον ληγουν 28/2) και το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο ουσιαστικά πάπαλα. Ο κόσμος δεν θα έχει μετρητά γιατι και τις τελευταιες του αποταμιεύσεις θα τις φάει συντομα. Εκτος αυτων όμως, ακομα και να έχει χρημα, με τα χαράτσια που έχουν μπει και προκειται να μπουν (πχ αυξηση αντικειμενικων) θα διστάζει να προβει σε ανεγερση ή αγορά. Αρα, το ευγενες σπορ των οικοδομικών αδειών, πρακτικά λήγει κάπου εδώ..

 

Στα υπόλοιπα τώρα. Τι θα παιζει απο δω και πέρα; θα παιζουν τακτοποιησεις αυθαιρετων (σιγά μην λήξει ποτέ ο 4014...), ενεργειακά πιστοποιητικά και βεβαιωσεις για μεταβιβάσεις.

Σε αυτά, δεν με υποχρεώνει κανεις πλεον να γινεται καταθεση στην Εθνική. Μπορώ να τα παιρνω στο χέρι ή σε τράπεζα της αρεσκειας μου (που ΔΕΝ θα έχει ουρα) αν ειναι πάνω απο 1500εουρα.

Στην Εθνική θα καταθέτω ΜΟΝΟ τις εισφορες. Αρα πρακτικά, την ουρά θα την τρώω στη μάπα ΜΙΑ φορά και όχι δύο που γινόταν παλιά (μια για καταθεση εισφορών/αμοιβών και μια για αναληψη, που σε μεγαλο ποσο, πρακτικά δεν παιζει ATM).

 

Ευχομαι - και θα γίνει - να βγει απο τη μέση η ΕΤΕ και στο θέμα των αδειών αν και όπως σου είπα, δεν θα μας καίει (δυστυχως). Το να γλυτώνω ομως μια από τις δύο ουρες δεν με χαλάει καθόλου...

 

 

* Να σημειωθει οτι πολλοι απο μας, δεν έχουμε παραρτημα ΤΕΕ στην πολη, οπότε η πληρωμή των κρατησεων μέσω κατάθεσης του συνολου της ελάχιστης αμοιβής στην ΕΤΕ ήταν μονόδρομος...

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ φορά και όχι δύο που γινόταν παλιά (μια για καταθεση εισφορών/αμοιβών και μια για αναληψη, που σε μεγαλο ποσο, πρακτικά δεν παιζει ATM).

 

Εγω προσωπικα για μεγαλα ποσα κανω μεταφορα μεσω web... Δεν παιζει να παω να μπαστακωθω για να κανω αναληψη οπως οι γιαγιαδες και οι παππουδες..

Επισης παζουν και οι επιταγες...

Δεν βρισκω κανενα λογο για να στηθω στο ταμειο...

 

Αν αυτο ειναι το προβλημα σου οκ....

 

Αλλα αν παιζουν μονο αυθειρετα, επειθωρησεις και βεβαιωσεις μια χαρα κανεις τη δουλεια σου και στο ΑΤΜ (ανωτατο ημερησιο οριο αναληψης 1200Ε, νομιζω οτι μπορεις να το πας οσο θελεις, κατοπιν αιτηματος...)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.