Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Παλιά ο Ν2238/94 έλεγε " β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων ...."

Αυτό το "νόμιμης" έγινε "συμβατικής" με τον Ν.3943/2011, δηλαδή αυτής της αμοιβής που έχει συμφωνηθεί με την σύμβαση που αναφέρει ο Ν3919.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα πλέον.

ΦΕΜ και ΦΠΑ επί της συμβατικής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κάποια απάντηση στο δικό μου?

επιπλέον όλα τα εργα πρέπει στο τέλος να έχουν την οριστική υποβολή?

Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας αυτό που άλλαξε είναι να μην τρέχουμε να πληρώνουμς το ποσοστό του ΤΕΕ στο ΤΕΕ.... Τίποτα άλλο.

 

Το ότι θα πλήρωνα ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ επί της συμφωνηθείσας νόμιμης το θεωρούσα δεδομένο.

 

Επίσης το ΦΠΑ θα ήταν σε ότι έγραφε η απόδειξη μου άρα το συμφωνηθέν ποσό...

 

Αλλά όσο το ΤΕΕ μας υποχρεώνει(?) να κόβουμε εντολές πληρωμής για εργασίες χωρίς προυπολογισμό π.χ. διεκπαιρέωση 4014 και μας ορίζει τις ελάχιστες ημέρες για να παίρνει το 2%....τότε έχουμε πρόβλημα. Αυτό δεν έχει αλλάξει.

 

Αν και δεν έχω καταλάβει βάσει ποιου νόμου μου ορίζει το ΤΕΕ πόσα μεροκάματα μου χρειάζονται για ένα αυθαίρετο.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταθέσει κανείς αμοιβές για έκδοση οικοδομικής άδειας με συμφωνηθείσα και όχι νόμιμη;

Έχω άδεια στο στάδιο του υπολογισμού των φορολογικών και επειδή πρόκειται για συγγενή θα γίνει έκπτωση στη νόμιμη, την οποία όμως δεν δέχονται οι υπάλληλοι της πολεοδομίας. Όταν τους ρώτησα το λόγο, μου είπαν πολύ ευγενικά ότι δεν έχουν τέτοια οδηγία από το ΥΠΕΚΑ και συγκεκριμένα " δεν μπορούμε να είμαστε όλη τη μέρα στο διαδίκτυο και να ελέγχουμε ποιός νέος νόμος βγήκε..¨ αστειευόμενοι φαντάζομαι ..

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με υπάλληλο του ΥΠΕΚΑ , απάντησε πως δεν προβλέπεται να στείλουν κάποια οδηγία στις πολεοδομίες και πως αρμόδιο για τις αμοιβές είναι το ΤΕΕ. Παίρνω λοιπόν τηλ. στο ΤΕΕ και τους εξηγώ ότι το τοπικό γραφείο πολεοδομίας δέχεται μόνο νόμιμες αμοιβές και όχι συμφωνηθείσες, και με συμβούλευσε να κατατεθούν οι συμφωνηθείσες αμοιβές και αν δεν γίνουν δεκτές από την Πολεοδομία να ζητήσω εγγράφως το λόγο της άρνησής τους.

Βέβαια αυτό μπορεί να καθυστερήσει την έκδοση της οικοδομικής άδειας ως και 40 ημέρες, οπότε τι κάνουμε;

Έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο κάποιος άλλος;

Edited by sirene
Link to comment
Share on other sites

μα δεν είναι νόμος του ΤΕΕ.

 

είναι νόμος του κράτους πια. απλά εφαρμόστηκε πάνω στο σύστημα του ΤΕΕ που αφορά τις αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

και τότε πότε θα κάνουμε την οριστική?

 

Φαντάζομαι πως μόλις περάσουμε τον έλεγχο των φορολογικών και εφόσον δεν προβλέπονται άλλες αλλαγές σε εμβαδά ή μελέτες, προχωράμε στην οριστική υποβολή και στην πληρωμή στην ΕΤΕ. Σωστά;

 

μα δεν είναι νόμος του ΤΕΕ.

 

είναι νόμος του κράτους πια. απλά εφαρμόστηκε πάνω στο σύστημα του ΤΕΕ που αφορά τις αμοιβές.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Το θέμα είναι τι ακριβώς περιμένει η κάθε πολεοδομία για να εφαρμόσει το νόμο του κράτους; Μήπως το ΥΠΕΚΑ να τους κάνει poke? ή post στον τοίχο του προφίλ τους; :wink:

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας αυτό που άλλαξε είναι να μην τρέχουμε να πληρώνουμς το ποσοστό του ΤΕΕ στο ΤΕΕ.... Τίποτα άλλο.

 

Το ότι θα πλήρωνα ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ επί της συμφωνηθείσας το θεωρούσα δεδομένο.

 

 

Επί της συμφωνηθείσαςΤΣΜΕΔΕ + ΕΜΠ? Μάλλον επί της νόμιμης εννοείς. Επί της συμφωνηθείσας πληρώνουμε μονο ΦΠΑ + ΦΕΜ. Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

τελικα εμπ και τσμεδε επι της συνφωνηθείσας? όχι επι της νόμιμης?

ΦΕΜ και ΦΠΑ επί της συμφωνηθείσας, λοιπά επί της νόμιμης.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.