Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης, στον προέλεγχο που κάνει η πολεοδομία κατά την κατάθεση φακέλου για άδεια οικοδομής, τι αμοιβές ελέγχονται αν κατατέθηκαν?

Αν εγώ έχω συμφωνήσει με τον πελάτη να πάρω π.χ. 10.000€, τι ποσοστό από αυτά αντιστοιχεί σε αρχιτεκτονικά, τοπογραφικό, παθητική πυροπροστασία?

Βάζω ότι να ναι, απλώς για να υπάρχει ένα χαρτί ή πληρώνω κατ' αρχήν τα νόμιμα που ενδεχομένως να υπερβαίνουν τα συμφωνηθέντα?

Το αντιμετώπισε κανείς? Οεο?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στον προέλεγχο που κάνει η πολεοδομία κατά την κατάθεση φακέλου για άδεια οικοδομής, τι αμοιβές ελέγχονται αν κατατέθηκαν?

Αν εγώ έχω συμφωνήσει με τον πελάτη να πάρω π.χ. 10.000€, τι ποσοστό από αυτά αντιστοιχεί σε αρχιτεκτονικά, τοπογραφικό, παθητική πυροπροστασία?

Βάζω ότι να ναι, απλώς για να υπάρχει ένα χαρτί ή πληρώνω κατ' αρχήν τα νόμιμα που ενδεχομένως να υπερβαίνουν τα συμφωνηθέντα?

Το αντιμετώπισε κανείς? Οεο?

Δεν έχω νέα ο.α ούτε έκανα υποβολή στο ΤΕΕ για νέα αμοιβή

Λογικά πάντως θα πρέπει να πας αναλογικά ως προς την αρχ/κή μελέτη και στο τοπ/κό

Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ωστόσο σε μια ελεύθερη διαπραγμάτευση, ο επιμερισμός της αμοιβής στις μελέτες είναι θέμα του μηχανικού και όχι του ΤΕΕ.

Δηλαδή, μπορεί οι νόμιμες αμοιβές κατά το ΤΕΕ να αντιστοιχίζονται ως προς το σύνολο π.χ. Παθητική πυρ/σία 10% επί της συνολικής αμοιβής, Αρχιτεκτονικά 30% κλπ (τα νούμερα τυχαία) αλλά δεν σημαίνει ότι για μένα η αναλογία ισχύει κατά τον ίδιο τρόπο. Μπορεί π.χ. να θεωρώ ότι τα αρχιτεκτονικά είναι το 50% της δουλειάς μου και η παθητική πυροπροστασία το 5%...

Link to comment
Share on other sites

Παλιά ο Ν2238/94 έλεγε " β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων ...."

Αυτό το "νόμιμης" έγινε "συμβατικής" με τον Ν.3943/2011, δηλαδή αυτής της αμοιβής που έχει συμφωνηθεί με την σύμβαση που αναφέρει ο Ν3919.

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα πλέον.

ΦΕΜ και ΦΠΑ επί της συμβατικής.

 

Faethon11: Υπάρχει θέμα μεγάλο τουλάχιστον όσον αφορά τις αμοιβές οικοδομικών αδειών. Συμβατική λοιπόν βάση του Ν.3919/2011 είναι η max τιμή μεταξύ της συμφωνηθείσας (με τον πελάτη) και της νόμιμης (κατά ΤΕΕ). Ενώ λοιπόν σου επιτρέπουν να κάνεις συμφωνητικό με τον πελάτη, ουσιαστικά η αμοιβή του μηχ/κου είναι "δεδομένη" όσον αφορά τα φορολογικά (ΦΠΑ, ΦΕΜ, κρατήσεις). Αφού λοιπόν πρέπει να καταθέσεις δεδομένο ΦΠΑ + ΦΕΜ, πρέπει η καθαρή αμοιβή να αντιστοιχεί σε αυτά τα ποσά εισφορών!!! Άρα, δεν βλέπω κανένα άνοιγμα ούτε φως στο τούνελ!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ αλλά σε μια τέτοια περίπτωση θα έπρεπε το ΤΕΕ να μας βάζει να δηλώνουμε στο σύστημα πως τα επιμερίζουμε

(καταλαβαίνεις όμως τι μπελάς θα ήτανε για μας)

 

Ίσως όμως να μπορείς να προσκομίσεις και το ιδιωτικό συμφωνητικό στην πολεοδομία σου (και να αναφέρεις ότι ισχύουν αυτά που λες παραπάνω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.