Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Την μία την έχω σε ενδιάμεση υποβολή κ ενοείται δεν μου δίνει εντολή πληρωμής αλλά δεν ξέρω πως υποβάλλεται πάλι σε Τελική υποβολή. γιατί το εικονίδιο της επεξεργασίας είναι ανενεργό. Στην άλλη έδωσα εξ΄ αρχής τελική υποβολή αλλα και ούτε σε αυτή μου έδωσε εντολή πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οριστική πρέπει να κάνουμε ή με την ενδιάμεση μπορούμε να τυπώσουμε εντολή πληρωμής και να πάμε τράπεζα?

η ενδιάμεση που χρειάζεται?

όταν λέει ότι η οριστική είναι όταν έχουν ολοκληρωθεί οι διοικητικές πράξεις μήπως εννοεί ότι τυπώνεις εντολή πληρωμής με την ενδιαμεση και αφού πληρώσεις και όλα πάνε καλα πατάς οριστική? ή τότε αλλάζει η εντολή πληρωμής?

Link to comment
Share on other sites

Tελικά με τη ενδιάμεση υπαγωγή μπορούμε να πάμε τράπεζα, για να εκδοθεί εντολή πήρωμής πάμε στο ¨Αναφορές¨ κλικάρουμε το pdf αρχείο δημιουργούμε την αναφορά και μετά απο την ομάδα έργου έχουμε κανονικά την εντολή πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και άσχετο , αλλά όταν πια έχω διαβάσει όλες τις σελίδες του θέματος , δεν μπορώ παρά να απορώ :

Ποιός είνια αυτός ο oldboy ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το "νέο" σύστημα είναι για τα μπάζα.Κάνεις μια διόρθωση π.χ. στις ποσότητες και δεν ενημερώνει το τελικό ποσό. Χρειάζεται να κάνεις ξανά υποβολή στο ΤΕΕ και τώρα που χρειάστηκε να κάνω μια 2η υποβολή την δήλωσα ενδι'αμεση πάλι και δεν με αφήνει να την επεξεργαστώ (σαν να ήταν τελική).

γιατί μας ταλαιπωρούνε τόσο ρε γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Φόρος: η υποχρεωτική εισφορά σε χρήμα που πληρώνουν οι πολίτες, ή οι ιδιωτικές επιχειρήσεις στο κράτος. Επίσης στο Αρθρ.52 του Ν2238/1994 όπως αντικαταστάθηκε από τον Ν.3943/2011 αναφέρονται τα εξής:

 

4. Ειδικά, για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος

φόρος υπολογίζεται ως εξής:

 

«α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών

και σχεδίων που αναφέρονται στις περιπτώσεις β` και δ` της παραγράφου 5 του

άρθρου 49.

 

β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και

σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της

εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της

ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.

 

Εξαιρετικά, για αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών για την επίβλεψη της

εκτέλεσης κάθε είδους τεχνικών έργων που ορίζονται στις προηγούμενες

περιπτώσεις, ο προκαταβλητέος φόρος επιβάλλεται πριν από τη θεώρηση των

οικείων εργασιών από την αρμόδια αρχή στο ποσό της αμοιβής επίβλεψης του

δικαιούχου, και προκειμένου για εκπόνηση μελετών ή σχεδίων και επίβλεψη

έργων του Δημοσίου, νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου και των κοινωφελών ή

θρησκευτικών ιδρυμάτων, ο προκαταβλητέος φόρος κατά τα ποσοστά της

παραγράφου αυτής υπολογίζεται στο ποσό της συμβατικής αμοιβής

 

 

Συνεπώς, βάση των παραπάνω το ΦΕΜ προκύπτει από την συμβατική αμοιβή εάν αυτή ειναι μεγαλύτερη της νόμιμης ή άλλως επί της νόμιμης. Αφού λοιπόν πρέπει να πληρώθει το 10% της αμοιβής στην εφορία, πρέπει να κοπεί μπλόκ επί της συμβατικής ή της νόμιμης αμοιβής.

 

Αν γνωρίζεις κάτι άλλο, παρακαλώ να το παραθεσεις προκειμένου να βγάλουμε συμπέρασμα.

 

Αν ισχύει αυτό είναι θέμα. Διαφωνώ στο ότι πρέπει να κόβεται παροχής για τη συμβατική ακόμα και εάν το ΦΕΜ αφορά τη συμβατική. TasosGk μήπως αυτά που παραθέτεις έχουν αλλάξει? Είναι παράλογο να κόβεις παροχής για μια συμφωνηθείσα αμοιβή και να πληρώνεις ΦΕΜ για άλλη. Βέβαια στο τέλος της χρονιάς θα τα πάρεις πίσω αλλά γιατί να πληρώνει κάποιος από Ιανουάριο για την εκκαθάριση σε 15 μήνες?

Αυτό πρέπει να το ψάξουμε αν ισχύει σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία σαν καθυστερημένος που είμαι:

 

Που δηλώνω την συμφωνηθείσα (πραγματική) αμοιβή στο σύστημα των αμοιβών ρε παιδιά; Δεν μπορώ να το βρω με αποτέλεσμα στην εντολή πληρωμής να μου βγαζει αμοιβη 0,00 αλλά τις κρατήσεις κανονικά!

Ή μήπως να πάω να καταθεσω με αυτη την εντολη μονο τις κρατησεις και να τελειωνω; Θα το δεχτούνε;

 

 

EDIT:

 

Ακύρο, το βρήκα. Παραμένει όμως το δίλημμα να μην συμπληρώσω αμοιβή ώστε να βγει εντολη πληρωμης μονο με κρατησεις....

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό πρέπει να το ψάξουμε αν ισχύει σήμερα.

 

Κατέβασα τον Ν.2238/1994 από το ΝΟΜΟΣ του ΤΕΕ όπως ισχύει μετά την αντικατάσταση του Αρθρ.52 από το Ν.3943/2011. Αν έχει γίνει κάποια τροποποίηση (ξανά) με το Μνημόνιο 2 ή 3 (έχω χάσει το μέτρημα) θα κατεβάσω ξανά το Ν.2238/94. Για την ώρα όποιος κόβει μπλόκ στην συμφωνηθείσα (που θα είναι λογικά μικρότερη της νόμιμης) αποδίδει ΦΠΑ και ΦΕΜ λιγότερο. Πράττει, λοιπόν, αντίθετα στις διατάξεις του Ν.2238/1994. Πιστεύω πως πρέπει να βγεί κάποια εγκύκλιος που να δίνει ερμηνεία (αλλά θα αργήσει..) στη φράση λοιπές εισφορές και δικαιώματα. Κάποιοι έχουν νομοθετήσει πολύ "έξυπνα" ώστε να βγάζουν την ουρά τους απ' έξω. Το ΤΕΕ "έφτιαξε" το συστήμα Αμοιβών να δέχεται τη συμφωνηθείσα και πλέον πετάει το μπαλάκι στο Κράτος... Μένει λοιπόν στο Κράτος να νομοθετήσει, να δεχτεί ακόμη και αμοιβές 100Ευρώ + ΦΠΑ και ταυτόχρονα να ελέγξει για τυχόν φοροδιαφυγή των μηχανικών. Συνεπώς, θεωρώ πως στο Μνημονιακό πλαίσιο που επιβιώνουμε είναι αδύνατο το κράτος να απελευθερώσει τις αμοιβές και να αποδεχθεί ταυτόχρονα μείωση των εσόδων με ανύπαρκτο και ουσιαστικό έλεγχο.
Link to comment
Share on other sites

για την επιθεωρηση πρέπει να πατήσω κατευθείαν την οριστική ή πατώ ενδιάμεση, εκτυπώνω εντολή, πάω πληρώνω και μετά τι?

τι κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.