Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Εγω ανηκω στο κινημα ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ...

Προκαταβολη του 10% του φορου ΔΕΝ καταθετω. Το ΦΕΜ εχει νοημα μονον οταν περναει η μελετη απο εγκριση απο δημοσια αρχη.

Το να πληρωσω και να κρατησω το διπλοτυπο στο συρταρι μου, μονο και μονο για να πω πως προκατεβαλα φορο, ενω στο τελος ετσι κι αλλιως θα τον πληρωσω, το θεωρω ανουσιο...

Προσωπικα ΔΕΝ θεωρω το ΠΕΑ μελετη. Η ΜΕΑ ειναι μελετη. Το ΠΕΑ ειναι επιθεωρηση, συλλογη στοιχειων, αξιολογηση και ενεργειακη καταταξη.

Συν τοις αλλοις, οποτεδηποτε καταβαλαμε ΦΕΜ, μας ζητηθηκε απο καπου, ειτε απο δημοσια αρχη για πληροτητα φακελου (βλ. αδειες, 3843 κλπ) ειτε απο εγκυκλιο, οδηγια κλπ να το κανουμε και δεν το καναμε απο μονοι μας...

Στο ΠΕΑ κανεις δε ζητησε ουτε κρατησεις ουτε ΦΕΜ...

 

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ λοιπον...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΣΜΕΔΕ και επίσημα από το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ μας είχαν πει να μην πληρώνουμε.

 

Το ΦΕΜ ύστερα από συζητήσεις με εφορία κατέληξα να μην το πληρώνω αν και δεν είμαι 100% σίγουρος.

 

ΤΕΕ δεν πληρώνω έτσι και αλλιώς αφού δεν παίρνω εντολές πληρωμής γιατί το buildingcert δεν τις ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το ότι το άρθρο 11 του φεκ 222 αναφέρει ότι οι κρατήσεις δεν θα εισπράτονται από το τεε και όχι ότι οι

κρατήσεις δεν θα καταβάλλονται, μου μυρίζει ότι με καινούριο φεκ θα μάθουμε από ποιον θα εισπράτονται..

Link to comment
Share on other sites

Μην είμαστε καχύποπτοι για τα πάντα....Το ΦΕΚ καταργεί το 2%....οπότε τέλος....

Προσωπικά στα ΠΕΑ..Δεν πληρώνω πλεόν 2%, δεν πλήρωνα ποτέ ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ, φυσικά ούτε ΦΕΜ.... Κόβω απόδειξη, παίρνω τα λεφτά και πάω σπίτι.....

Link to comment
Share on other sites

Το αν πρέπει να πληρώνουμε ΦΕΜ κλπ εξαρτάται από το αν η online έκδοσή του κι η απόδοση του μοναδικού Serial number είναι θεώρηση από δημόσια αρχή. Οι απόψεις διίστανται.

 

Ομως άσχετα με αυτό , κατά την γνώμη μου έχει όλα τα χαρακτηριστικά μελέτης και το θεωρώ μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε δηλαδή ότι δεν πρέπει να εκδοθεί εντολή πληρωμής...το μόνο που κάνω είναι να δημιουργώ μία νέα, απλά για να εισάγω τον Α/Α του έργου στο σύστημα των αυθαιρέτων. Το 2% υπερ ΤΕΕ καταργήθηκε..ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ πληρωνουμε στην τραπεζα συμπληρώνοντας το ειδικό έντυπο σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προχωρω σε ενδιαμεση υποβολη και βαζω τον Α/Α εργου που μου ζηταει

Με την ενδιαμεση κανω την καταθεση της αμοιβης στην ΕΤΕ μη πληρωνοντας το ποσοστο του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

...μη πληρωνοντας το ποσοστο του ΤΕΕ

Δηλαδή χτυπάς στον ταμία μηδενικό παραστατικό πληρωμής υπέρ ΤΕΕ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.