Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Και αφού με το σημερινό έντυπο μπορούμε να πληρώσουμε μόνο υπέρ ΤΕΕ, πρόβλημα δεν υπάρχει (δεδομένου πως οι πολεοδομίες θα ελέγχουμε μόνο τις κρατήσεις και εισφορές)

 

edit.

Άργησα να απαντήσω διότι ότι και αν κάνω το συγκεκριμένο θέμα, όπως και άλλα, δεν μπαίνει στα θέματα που παρακολουθώ... κ.κ. συντονιστές μια λύση επ'αυτού;

 

Αυτό έχει επιβεβαιωθεί ?

'Οτι δηλαδή μπορούμε να καταθέσουμε-πρωτοκολλήσουμε φάκελο με πληρωμένες μόνο τις εισφορές του ΤΕΕ χωρίς την εντολή αμοιβών του ΤΕΕ και το έντυπο της ΕΤΕ (με πληρωμή της συμφωνηθείσα αμοιβής)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού το λέει ο νόμος 4030 , αρθρο 3 παρ 1.γ. παρ 2 ιδ και αρθρο 5 παρ 1 γγ

 

Μάλλον δεν μπορώ να το πιστέψω, αυτό είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση αυθαιρέτου που έχει γίνει και έχουν πληρωθεί και τα πρόστιμα όλα και έγινε μεταβίβαση.

 

Εκανα συμφ/κό και πληρώθηκα με συμβατική αμοιβή τον Ιανουάριο. Τώρα πρέπει να κάνω την κατάθεση αυτής της αμοιβής + ΤΕΕ ?

Αν πειράξω την εντολή πληρωμής και κάνω ''οριστική υποβολή" θα αλλαξει ο ΑΑ του Εργου που έχω ήδη περάσει στην δήλωση αυθαιρέτου ?

 

Το γνωρίζει κανείς ?

Το ίδιο υπάρχει και στην εκδοση ΠΕΑ οπου ο ΑΑ του Εργου καταχωρήται στο σύστημα.

 

Ποιά η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αφού έχεις πατήσει το "υποβολή στο ΤΕΕ" έχει πάρει τον κωδικό του.Μάλλον λοιπόν δεν θα αλλάξει.Είσαι σε ενδιάμεση υποβολή έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι?

Για κάποιες περιπτώσεις αυθαιρέτων έχω ήδη πληρώσει υπέρ ΤΕΕ στη ΔΟΥ με κωδικό πληρωμής (μετά από υπόδειξη του τοπικού ΤΕΕ).

Θα ενημερωθεί το ΤΕΕ για αυτά τα ποσά που έχω ήδη πληρώσει??? Γιατί πλήρωσα με κωδικό που μου έδωσαν, ούτε εντολή πληρωμής είχα τότε, ούτε τίποτα..

Τί είναι αυτό που πρέπει να κάνω τώρα? Να ενημερώσω τις αντίστοιχες εγγραφές στο σύστημα αμοιβών με τη συμφωνηθείσα+ΦΠΑ+εισφορά ΤΕΕ και να δημιουργήσω εντολές πληρωμής? Γιατί δεν θα πάω να πληρώσω κάτι λογικά..!

Ελπίζω μόνο να μη θεωρηθεί ότι πρέπει να ξαναπληρώσω.. ηλεκτρονικά!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα! Πλήρωσα το ποσο της συνφωνηθήσας, το ΦΠΑ και την εισφορά στο Τεε αφού είχα κάνει τελική υποβολή στο συστημα αμοιβών με αποτέλεσμα στο πεδίο ''τραπεζικες συναλλαγες αμοιβής'' του εργου, να μην γραφει τίποτα. Συνήθως ενημερώνεται αυτό το πεδίο και αν ναι σε ποιο στάδιο? Αυτό της ενδιάμεσης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτήσω γιατί δεν μου έχει ξανατύχει στην ομάδα έργου πού έχει χιλιομετρική απόσταση από την έδρα βάζετε π.χ 40χλμ ή το αφήνετε μηδέν και πού παίζει ρόλο αυτό αφού αυτόματα δεν περνά κάποια αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι?

Για κάποιες περιπτώσεις αυθαιρέτων έχω ήδη πληρώσει υπέρ ΤΕΕ στη ΔΟΥ με κωδικό πληρωμής (μετά από υπόδειξη του τοπικού ΤΕΕ).

...............................................................................

Ελπίζω μόνο να μη θεωρηθεί ότι πρέπει να ξαναπληρώσω.. ηλεκτρονικά!

 

Δεν κανεις τίποτα.Αν έχεις τα αποδεικτικά ότι πλήρωσες δεν μπορεί να σου πει (και ποιος μπορεί να είναι αυτός?) κανείς τίποτα.

 

να ρωτήσω γιατί δεν μου έχει ξανατύχει στην ομάδα έργου πού έχει χιλιομετρική απόσταση από την έδρα βάζετε π.χ 40χλμ ή το αφήνετε μηδέν και πού παίζει ρόλο αυτό αφού αυτόματα δεν περνά κάποια αμοιβή?

Βεβαίως και θα βάλεις την απόσταση εκεί εφόσον είναι πάνω από 40 χλμ, γιατί από την απόσταση αυτή και πάνω ,υπολογίζεται προσαύξηση στην αμοιβή λόγω εκτός έδρας.Οταν λοιπόν η απόσταση είναι μικρότερη δεν υπάρχει λόγος να μπει.

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το google earth είναι 38χλμ από το γραφείο μου.άρα δεν το βάζω έτσι?

πάντως βάζοντας π.χ 100χλμ δεν βγάζει κάποια αμοιβή το σύστημα αμοιβών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.