Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, προσπαθώ να βγάλω εντολή πληρωμής για ένα τοπογραφικό και δε μου δίνει τη δυνατότητα να βάλω συμφωνηθείσα αμοιβή (παρ΄ότι είμαι σε επεξεργασία). Τι κάνω λάθος άραγε???

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάει στις Αναφορές ;

Αν όχι πήγαινε και κάνε κλικ στο pdf με το σταυρυδάκι.

Μετά θα μπορέσεις, εφόσον είσαι σε κατάσταση edit.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πήγα σήμερα στην ΕΤΕ να πληρώσω μόνο εισφορες ΤΕΕ για ενα τοπογραφικό, και δεν μπορουσε να το καταχωρησει ο υπαλληλος... Έβγαλα εντολή πληρωμής με μηδενική αμοιβή, μόνο με εισφορες ΤΕΕ δλδ... Συπλήρωσα το γραμμάτιο είσπραξης με μηδενική αμοιβή και κρατήσεις Χ ποσό...Αλλα δεν του το έπαιρνε...Τι έκανα λάθος?

Edited by ethan
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πήγα σήμερα στην ΕΤΕ να πληρώσω μόνο εισφορες ΤΕΕ για ενα τοπογραφικό, και δεν μπορουσε να το καταχωρησει ο υπαλληλος... Έβγαλα εντολή πληρωμής με μηδενική αμοιβή, μόνο με εισφορες ΤΕΕ δλδ... Συπλήρωσα το γραμμάτιο είσπραξης με μηδενική αμοιβή και κρατήσεις Χ ποσό...Αλλα δεν του το έπαιρνε...Τι έκανα λάθος?

 

Πήγαινε σε άλλη Εθνική, ή ακόμα και σε άλλον ταμια. Στην δική μου την περιοχή υπάρχει υποκατάστημα της Εθνικής που μου λένε οτι δεν υπάρχει στα κομπιούτερ τους τρόπος να πληρωθεί μόνο το ΤΕΕ, ή εν πάσει περιπτώσει, δεν ξέρουν πώς γίνεται, και έτσι πάω σε άλλο υποκατάστημα και κάνω την δουλειά μου. Αυτοί.... ξέρουν !!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ πάνω στις αμοιβές: το ΦΕΜ είμαστε υποχρεωμένοι να το πληρώνουμε, και πάνω στην συμφωνημένη αμοιβή να υποθέσω;;; Με το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ τί γίνεται; Αυτά πληρώνονται πάνω στην νόμιμη ή στην συμφωνημένη αμοιβή; Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση...

αααα ζήτω το e-banking.... :smile:

 

ΓΕΝΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ πάνω στις αμοιβές: το ΦΕΜ είμαστε υποχρεωμένοι να το πληρώνουμε, και πάνω στην συμφωνημένη αμοιβή να υποθέσω;;; Με το ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ τί γίνεται; Αυτά πληρώνονται πάνω στην νόμιμη ή στην συμφωνημένη αμοιβή; Σας ευχαριστώ..

 

ΦΕΜ-τεε-τσμεδε-εμπ πληρώνεις για όποιο έργο περνάς από το σύστημα αμοιβών, οπότε σιγούρεψε ότι χρειάζεται να το περάσεις από εκεί για να μην χαρίζεις λεφτά άσκοπα..Αρκετά έχουν ήδη..

Φεμ επί της συμφωνηθείσας(πλην φπα) και τσμεδε,εμπ,τεε επι της νομιμης

 

 

p.s sorry για το συνεχόμενο postarisma...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΜ-τεε-τσμεδε-εμπ πληρώνεις για όποιο έργο περνάς από το σύστημα αμοιβών, οπότε σιγούρεψε ότι χρειάζεται να το περάσεις από εκεί για να μην χαρίζεις λεφτά άσκοπα..Αρκετά έχουν ήδη..

Φεμ επί της συμφωνηθείσας(πλην φπα) και τσμεδε,εμπ,τεε επι της νομιμης

 

 

p.s sorry για το συνεχόμενο postarisma...

 

Σ'ευχαριστώ. Δηλαδή για τις αμοιβές έκδοσης βεβαίωσης νομιμότητας ακινήτου που προς το παρόν δεν τις περνάω στο σύστημα δεν πληρώνω ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ -ΕΜΠ. Μόνο τον ΦΠΑ της απόδειξης αν κατάλαβα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΕΜ είναι πλέον υποχρεωτικό για κάθε απόδειξη.

ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ μόνο σε όσα έργα εντάσσονται στο σύστημα αμοιβών.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.