Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

Δες μήπως μπορείς να αφαιρέσεις τα προς τακτοποίηση από αυτή τη δήλωση.Φτιάξε μια καινούρια μόνο με τα προς τακτοποίηση, πλήρωσε τα πάντα και προχώρα σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και δώστη τους να ησυχάσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες μήπως μπορείς να αφαιρέσεις τα προς τακτοποίηση από αυτή τη δήλωση.Φτιάξε μια καινούρια μόνο με τα προς τακτοποίηση, πλήρωσε τα πάντα και προχώρα σε ολοκληρωμένη υπαγωγή και δώστη τους να ησυχάσουν.

 

Manolis gon δεν γινεται αυτο που λες! Ο ιδιοκτητης εχει πληρωσει ηδη τα προστιμα, ασε που ειναι κοντρα στη λογικη του προγραμματος του ΤΕΕ.

 

Εδω εχω μια αδεια ακομα στην πολεοδομια μονο ΓΙΑ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ με το αρθρο 22 του Γ.Ο.Κ. και το Αρθρο 26 του Ν.4014/2011 (καμια παραβαση προς τακτοποιηση) και ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΗ. Ο λόγος? Δεν μπορω να παω απο προσωρινη υπαγωγη σε ολοκληρωμενη υπαγωγη γιατι το συστημα του ΤΕΕ ζηταει τον αριθμο αδειας ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΔΟΘΕΙ. Οι ελεγκτες στην πολεοδομια ζητουν βασει της Εγκυκλιου 1/2012 ολοκληρωμενη υπαγωγη!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου τώρα κατάλαβα.

Αφού είσαι στην προσωρινή υπαγωγή, η γνώμη μου είναι να ακυρώσεις στο σύστημα τις παραβάσεις που τις πας για τακτοποίηση ώστε να έχεις μόνο την νομιμοποίηση καθαρή με το αντίστοιχο παράβολο που έχεις πληρώσει.

Τις προς τακτοποίηση παραβάσεις του ιδίου κτιρίου θα τις βάλεις σε άλλη δήλωση που θα κάνεις για τον ίδιο ιδιοκτήτη και για το ίδιο οικόπεδο-γήπεδο.

'Ετσι ξεχωρίζεις τις 2 περιπτώσεις που αφορούν το κτίριο σου και θα χειρισθείς μετά την κάθε μία χωριστά. Στην πολεοδομία μετά θα τους λες, τα τάδε στοιχεία είναι πρός τακτοποίηση και τα άλλα προς νομιμοποίηση, θα τους έχεις βέβαια και τις αντίστοιχες βεβαιώσεις του συστήματος παραμάσχαλα. Αν έχεις πληρώσει μέχρι σήμερα πρόστιμα για το προς τακτ/ση τμήμα, τότε θα το κανονίσεις αυτό με το ΤΕΕ για να σου τα μεταφέρουν στην νέα δήλωση.

 

ΥΓ

Τώρα βλέπω και την απάντηση του Μανώλη αλλά και την δική σου. Μπορείς σε παρακαλώ να αναφερθείς στην παράγραφο της εγκ-1 που η πολεοδομία σου ζητά αυτά ?

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατ' αρχας εστειλα e-mail στο ΤΕΕ και τους ενημερωσα για το προβλημα. (Το φαξ δεν απαντα)

 

Στην Πολεοδομια καναμε αντιπαραθεση α) τις διευκρινησεις του ΤΕΕ που γραφουν:

''Εάν η δήλωση αφορά συγχρόνως υπαγωγή στο άρθρο 24 (ρύθμιση) και υπαγωγή στο άρθρο 26 (προς έκδοση οικοδομικής αδείας) και έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια, ο μηχανικός αιτείται από το ΤΕΕ την προώθηση της δήλωσης σε «Ολοκληρωμένη υπαγωγή», αποστέλλοντας σχετική αίτηση και αντίγραφο της οικοδομικής αδείας''

 

Και β) της Εγκυκλιου 1/2012που γραφει (§7α) Έκδοση Οικοδομικών Αδειών):

 

''Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία Υπαγωγής στη ρύθμιση του Ν.4014/2011 Αυθαιρέτων κατασκευών πρέπει να έχει περαιωθεί ΠΡΙΝ την έκδοση Οικοδομικής Άδειας.''

 

Συμφωνησαμε οτι υπαρχει ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ και οι δυο Ελεγκτες εγραψαν στο φυλλο Ελεγχου ΔΕΚΤΟ ΠΡΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ για να προχωρησω τις δυο αδειες παρακατω και να κερδισουμε χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά που ξέμπλεξες, αλλά με μπερδεύεις όταν λες ..προχωρήσω τις δυο άδειες, ποιές είναι δυο, γεννήσανε? Μία είναι η άδεια που θα πάρεις.

 

**Excuse me τότε, με διόρθωσε ο Μανώλης παρακάτω.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Ειπε παραπάνω αν δεις ότι έχει και άλλη μια άδεια που αυτή είναι μόνο νομιμοποίηση χωρίς τμήματα προς τακτοποίηση.

Οντως αν το διαβάσεις αυτό στην εγκύκλιο ! καταλαβαίνεις τη σύγχυση που υπάρχει στους εγκεφάλους τους εκεί στο ΥΠΕΚΑ ή το μόνο που μπορεί να τους αθωώσει είναι ότι δεν γνωρίζουν πως λειτουργεί το σύστημα του ΤΕΕ και δεν μπορεί να κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή χωρίς να εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Έχω μια αυθαίρετη προσθήση σε ήδη υφιστάμενο κτίσμα (επομένως υπάρχει αρχική άδεια) κι επειδή δεν έχει εξαντλήσει τη δόμηση έχω προχωρήσει προς έκδοση οικοδομικής άδειας. Η άδεια έχει βγει και δεν μπορώ να προχωρήσω στο σύστημα του ΤΕΕ σε ολοκληρωμένη υπαγωγή!! Μου βγάζει σφάλμα...."Δεν είναι δυνατή η οριστική υπαγωγή της δήλωσης λόγω ύπαρξης πρόχειρης κατασκευής ή|και λόγω εκκρεμότητας έκδοσης οικοδομικής άδειας"

Έχει κανείς ιδέα τί πρέπει να κάνω....???

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Έχω μια αυθαίρετη προσθήση σε ήδη υφιστάμενο κτίσμα (επομένως υπάρχει αρχική άδεια) κι επειδή δεν έχει εξαντλήσει τη δόμηση έχω προχωρήσει προς έκδοση οικοδομικής άδειας. Η άδεια έχει βγει και δεν μπορώ να προχωρήσω στο σύστημα του ΤΕΕ σε ολοκληρωμένη υπαγωγή!! Μου βγάζει σφάλμα...."Δεν είναι δυνατή η οριστική υπαγωγή της δήλωσης λόγω ύπαρξης πρόχειρης κατασκευής ή|και λόγω εκκρεμότητας έκδοσης οικοδομικής άδειας"

Έχει κανείς ιδέα τί πρέπει να κάνω....???

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Εμ, ήσουν πολύ γρήγορη για τα δεδομένα των φωστήρων του ΤΕΕ ΥΠΕΚΑ γιατί ακόμη δεν έχουν προβλέψει ότι εδω΄και 6 μήνες που τρέχει ο νόμος κάποιος θα πρόλαβε να εκδόσει άδεια ώστε να συμπεριλάβουν αυτή την επιλογή στο πρόγραμμα τους. Εγώ πριν κανα μήνα που τους ρώτησα για αντίστοιχη περίπτωση μου είπαν να περιμένω και επειδή δε γινόταν γιατί χρειαζόμουν βεβαίωση για συμβόλαιο μου είπαν ότι μπορώ να μπω στο σύστημα και να ξαναυποβάλλω για έκδοση βεβαίωσης νόμιμου κτίσματος πλέον εφόσον είχα εκδόσει την άδεια και με την άλλη αίτηση βλέπουμε αν και πότε θα μπορεί να υποβληθεί οριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα ΤΕΕ δέχεται νέες αιτήσεις με την ένδειξη "προς έκδοση οικ. άδειας", όμως οι προθεσμίες του αρ 26, ν. 4014 ΔΕΝ παρατάθηκαν. Παρατάθηκαν οι προθσεσμίες του αρ 24.

Είναι νόμιμο να προχωρήσουμε σε νομιμοποίηση ή θα βρεθούμε προ εκπλήξεως...;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Έχω μια αυθαίρετη προσθήση σε ήδη υφιστάμενο κτίσμα (επομένως υπάρχει αρχική άδεια) κι επειδή δεν έχει εξαντλήσει τη δόμηση έχω προχωρήσει προς έκδοση οικοδομικής άδειας. Η άδεια έχει βγει και δεν μπορώ να προχωρήσω στο σύστημα του ΤΕΕ σε ολοκληρωμένη υπαγωγή!! Μου βγάζει σφάλμα...."Δεν είναι δυνατή η οριστική υπαγωγή της δήλωσης λόγω ύπαρξης πρόχειρης κατασκευής ή|και λόγω εκκρεμότητας έκδοσης οικοδομικής άδειας"

Έχει κανείς ιδέα τί πρέπει να κάνω....???

Ευχαριστώ πολύ!!

 

Σύμφωνα με τις διευκρινήσεις του ΤΕΕ:

 

q
Εάν η δήλωση αφορά συγχρόνως υπαγωγή στο άρθρο 24 (ρύθμιση) και υπαγωγή στο άρθρο 26 (προς έκδοση οικοδομικής αδείας) και έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια,
ο μηχανικός αιτείται από το ΤΕΕ την προώθηση της
δήλωσης σε «Ολοκληρωμένη υπαγωγή», αποστέλλοντας σχετική αίτηση και αντίγραφο της οικοδομικής αδείας.
Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.